Asuntoyhtiön yhtiökokous

Mietiskelijä

Olemme odottaneet kutsua taloyhtiön kokoukseen, vain yksi vuodessa.
Kutsua ei ole vielä tullut 25.4.
Yhtiöjärjestyksessä sanotaan, että pidettävä viimeistään huhtikuun loppuun mennessä. Eräästä toisesta taloyhtiöstä kuulimme samaa.
Molemmilla sama isännöintifirma. Onkohan tapahtunut jokin kirjanpitojuttu, väärinkäytös ym. Jota nyt yritetään peitellä ja selvitellä?
Tilikausi on päättynyt joulukuun viimeinen päivä-että kyllä tässä aikaa on ollut.
Aion soittaa ja kysyä asiaa, mutta sitä ennen kyselen miten sitova tuo yhtiökokouksen takaraja on.

Toinen kysymys: kun osakkaat jättävät yhtiövastikkeet maksamatta, millä nimellä ne löytyvät tuosta yhtiön tulo ja menotositteista joka jaetaan ennen yhtiökokousta?
Haluaisin tietää paljonko jäänyt maksamatta asukkailta.Eikös se pitäisi olla avoin tieto osakkaille, ei kai kukaan nyt halua rahoittaa toisen asumista?

3

294

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • shfg

      Täältähän se tieto toki löytyy. Missään tapauksessa ei kannata soittaa isännöitsijälle tai hallituksen pj:lle asiasta.

      ps. jos puhutaan asoy:n toiminnasta, eikä siitä kiinteistöstä jota asoy hallitsee, tämä ei taida olla oikea palsta

    • Mietiskelijä

      Tämä on keskustelupalsta. Täällä kysellään ja vastaillaan. Ja saadaan paljon huvia ja hyötyä. Ja mitäpä luulet jos isännöitisijälle soittaa 99 osakkeenomistajaa....eikö ole parempi että tieto kulkee myös täällä.
      Ja toisekseen: jos jotain talousepäselvyyksiä, kertooko isännöitsijä niistä. Esim. odotin keneltä urakoitsijalta saan parhaan "voitelun" taloyhtiön remonttiin, siksi yhtiökokous siirtyi...

    • apupoju2

      Yhtiökokous pidettävä lain mukaan kuuden kuukauden kuluessa tilikauden päättymisestä.
      Yhtiöjärjestyksessä olevalla kokousajalla voi pyyhkiä p.....tä.
      Ja lisäksi kirjanpitolain mukaan tilinpäätös oltava valmis neljän kuukauden kuluessa tilikauden päättymisestä.
      Löytyy kohdasta Tase Saamiset

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      285
      1164
    2. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      286
      1028
    3. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      49
      920
    4. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      106
      889
    5. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      101
      839
    6. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      74
      818
    7. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      108
      692
    8. Miten vaikuttaa

      Jos kaivatustasi on moni muukin kiinnostunut?
      Ikävä
      64
      578
    9. Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"

      Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh
      Suomalaiset julkkikset
      2
      561
    10. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      11
      508
    Aihe