XP:een Formatointi

ei tiedä

Haluaisin tietää miten koe jossa on winndows XP formatoidaan koska nykyään ei edes enää Windows ubdate sivusto toimi ja alkaa palaa jo pinna tän kanssa ni voisiko joku ystävällisesti kertoa miten se tapahtuu

3

811

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pistät vaan sen cd:n asemaan ja valitset sieltä XP:n asennuksen. Jos sulla on kiintolevyllä useampi osio niin voit asentaa sen uudelleen toiselle osiolle. Jos ei ole kuin yksi osio niin sitten se menee sen päälle ja alustettaessa kaikki vanhat tiedostot katoavat, joten polta tärkeät tiedostot rompuille ennen asennusta.

      cd:ltä pitää valita asennetaanko nykyisen päälle vai toiselle osiolle mutta jotenkin mua epäilytti joten varmuuden maksimoimiseksi pistin koneen käynnistymään cd:ltä ja asensin manuaalisesti toiselle osiolle (mulla on siis 2 käynnistyskertaa, "perheen puoli" ja "ohjelmointipuoli")

    • tietoa

      Jos sinulla on alkuperäinen windows XP asennus romppu niin käynnistä koneesi siitä rompulta ja aloita asentaminen, asentamisen aikan voit formatoida kovalevysi täysin tyhjäksi ja voit myös halutessasi oioida kovelevyn haluamallasi tavalla, asennuksen aikana näet selkeät ohjeet.

      Huom:Jos sinulla on merkkikone ja merkkikoneen mukana tullut windows XP Rescovery CD-romppu niin sen asennusohjeet pitää kysyä merkkikoneesi valmistajalta tai myyjältä, koska niitä Rescovery asennusromppuja on merkkikoneen valmistaja muunnellut ja niiden formatointi ja uudelleen asennus ei toimi kuten toimii alkuperäinen Windows XP CD-romppu.

      • asennusta

        Ennen XP:n uudelleen asennusta sinun kannattaa hakea ilmainen suojauspäivitys CD-romppu ja asentaa ne päivitykset ennen nettiyhteyden avaamista, muutoin saat koneellesi takuuvarmasti monenmoista matoa eli haittaohjelmaa.

        http://www.tietoturvaopas.fi/windowsupdatecd.html


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      4
      2726
    2. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      106
      2541
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      4
      2239
    4. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      44
      1855
    5. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1443
    6. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      14
      1433
    7. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      176
      1155
    8. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      101
      1144
    9. Persu ajoi autoa

      Ajoi lapsen yli https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/597a7468-3d1d-455e-bed2-21c1efc31ac1
      Perussuomalaiset
      20
      1053
    10. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      81
      938
    Aihe