Me turkkilaiset olemme myös eurooppalaisia!

Kemalism

Turkin tulisi päästä EU:hun! Me olemme rehellisiä, työtä tekevää ja vahvaa kansaa.
Olemme myös suomalaisia, olemme geneettisesti samaa kansaa.
(http://en.wikipedia.org/wiki/Genetic_history_of_the_Turkish_people)

Valitkaa europarlamenttiin edustajia jotka hyväksyvät Turkkia EU:hun.

Me olemme veljekset kuin ilvekset! Älkää välittäkö saksalaisten, kreikkalaisten ja kurdien propagandasta joka on meitä vastaan. Sellaista kuin armenian kansanmurha ei ole olemassakaan, kurdeilla ei ole ongelmia maassamme emmekä me ole ismalisteja. Meitä on euroopassa yli 5 miljoonaa koska me teemme kovasti töitä ja olemme työnperässä meneviä ihmisiä.

Laittakaa muistiin:
Nyt liittykää mukaan ja tehdään kansalaisaloite, jokaisella etnisesti turkkilaisella ihmisellä jolla on halu muuttaa Suomeen on oltava mahdollisuus suomalaiseen kansalaisuuteen. Me turkkilaiset olemme työtä rakastavia ihmisiä ja olemme myös Eurooppalaisia!

4

99

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sitä.varmaan.mietitään

      EU ei nyt oikein tykkää Turkin politiikasta ja ihmisoikeuksienkin kanssa on alkanut olemaan EU:n mielestä siellä ongelmia, varsinkin kun Turkki uhkailee EU:ta että jos ei poisteta viisumeita, niin Turkki päästää kaikki pakolaisensa Eurooppaan. Turkki myös sotii Syyriassa Kurdeja vastaan, joita EU:n johtaja, se todellinen tukee, eli USA.

      Toisaalta, EU-maissa on jo yli 20 miljoonaa työtöntä ja määrä on kasvussa...

    • QED_

      A) Genetiikalla ei ole mitään tekemistä EU:n kanssa.
      B) Turkkilaiset tekivät armenialaisten kansanmurhan.
      C) Turkkilaiset ovat vainonneet kurdeja ja tekevät sitä edelleen, jopa oman maan rajojen ulkopuolella. Pitkän aikaa Turkki kielsi jopa kurdien ja kurdin kielen olemassaolon ja kutsui heitä "vuoristoturkkilaisiksi".
      D) Turkki etääntyy koko ajan niistä ihmis- ja muista arvoista, joita EU:n jäsenmailta edellytetään.

    • avaruusalusastia

      Se kirjoitetaan 'eurooppalaisia'. Armenia on myös Eurooppaa.

    • J-K-L

      Yksittäistä turkkilaista ei sattumanvaraisesti voi syyttää Turkin sisäisistä asioista ja tapahtumista. Ei minkään muunkan kansakunnan kaikkia kansalaisia hallitsijoiden hirmutöistä, omaa kansaansa ja muita valtioita kohtaan.

      Sinä kuitenkin valehtelet röyhkeästi Turkin historiasta ja nykypäivästa, armenialaisten kansanmurhasta, kurdien kohtelusta jne. Rehellisiäkin turkkilasia on, mutta et sinä.

      Turkki on ollut sitkeä EU:hun pyrkijä. EU:n edeltäjän, EC:n, jäsenhakemuksen Turkki jätti jo vuonna 1960. Turkkilaisia on virrannut Aasiasta Eurooppaan miljoonamäärin. Välillä jäsenyyssuhteen mahdollisuus on vähän lähentynyt, sitten taas etääntynyt.

      Turkin nykyhallinnon raakalaistoimenpiteet omiakin aitoturkkilaisia kohtaan, vähemmistöistä puhumattakaan, näyttävät etäännyttävän maan toivottoman kauaksi EU:sta. QED ylempänä ketjussa puhuu täyttä faktaa; listaa tosin voisi jatkaakin.

      Palstoilla on jos jonkinlaisia trolleja, Turkin trollit ovat uusi ilmiö.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      125
      2049
    2. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      130
      1533
    3. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      93
      1376
    4. Nyt on aika laittaa parit selkoon.

      Onko pareja täällä. Laita kirjaimet kuka tykkää kenestäkin ?
      Ikävä
      63
      1244
    5. Saran ökytyyli käänsi katseita.

      On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      138
      1176
    6. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      12
      1101
    7. Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä

      Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall
      Maailman menoa
      223
      922
    8. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      155
      881
    9. Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta

      Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht
      Ikävä
      57
      813
    10. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      20
      779
    Aihe