Me turkkilaiset olemme myös eurooppalaisia!

Kemalism

Turkin tulisi päästä EU:hun! Me olemme rehellisiä, työtä tekevää ja vahvaa kansaa.
Olemme myös suomalaisia, olemme geneettisesti samaa kansaa.
(http://en.wikipedia.org/wiki/Genetic_history_of_the_Turkish_people)

Valitkaa europarlamenttiin edustajia jotka hyväksyvät Turkkia EU:hun.

Me olemme veljekset kuin ilvekset! Älkää välittäkö saksalaisten, kreikkalaisten ja kurdien propagandasta joka on meitä vastaan. Sellaista kuin armenian kansanmurha ei ole olemassakaan, kurdeilla ei ole ongelmia maassamme emmekä me ole ismalisteja. Meitä on euroopassa yli 5 miljoonaa koska me teemme kovasti töitä ja olemme työnperässä meneviä ihmisiä.

Laittakaa muistiin:
Nyt liittykää mukaan ja tehdään kansalaisaloite, jokaisella etnisesti turkkilaisella ihmisellä jolla on halu muuttaa Suomeen on oltava mahdollisuus suomalaiseen kansalaisuuteen. Me turkkilaiset olemme työtä rakastavia ihmisiä ja olemme myös Eurooppalaisia!

4

176

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sitä.varmaan.mietitään

      EU ei nyt oikein tykkää Turkin politiikasta ja ihmisoikeuksienkin kanssa on alkanut olemaan EU:n mielestä siellä ongelmia, varsinkin kun Turkki uhkailee EU:ta että jos ei poisteta viisumeita, niin Turkki päästää kaikki pakolaisensa Eurooppaan. Turkki myös sotii Syyriassa Kurdeja vastaan, joita EU:n johtaja, se todellinen tukee, eli USA.

      Toisaalta, EU-maissa on jo yli 20 miljoonaa työtöntä ja määrä on kasvussa...

    • QED_

      A) Genetiikalla ei ole mitään tekemistä EU:n kanssa.
      B) Turkkilaiset tekivät armenialaisten kansanmurhan.
      C) Turkkilaiset ovat vainonneet kurdeja ja tekevät sitä edelleen, jopa oman maan rajojen ulkopuolella. Pitkän aikaa Turkki kielsi jopa kurdien ja kurdin kielen olemassaolon ja kutsui heitä "vuoristoturkkilaisiksi".
      D) Turkki etääntyy koko ajan niistä ihmis- ja muista arvoista, joita EU:n jäsenmailta edellytetään.

    • avaruusalusastia

      Se kirjoitetaan 'eurooppalaisia'. Armenia on myös Eurooppaa.

    • J-K-L

      Yksittäistä turkkilaista ei sattumanvaraisesti voi syyttää Turkin sisäisistä asioista ja tapahtumista. Ei minkään muunkan kansakunnan kaikkia kansalaisia hallitsijoiden hirmutöistä, omaa kansaansa ja muita valtioita kohtaan.

      Sinä kuitenkin valehtelet röyhkeästi Turkin historiasta ja nykypäivästa, armenialaisten kansanmurhasta, kurdien kohtelusta jne. Rehellisiäkin turkkilasia on, mutta et sinä.

      Turkki on ollut sitkeä EU:hun pyrkijä. EU:n edeltäjän, EC:n, jäsenhakemuksen Turkki jätti jo vuonna 1960. Turkkilaisia on virrannut Aasiasta Eurooppaan miljoonamäärin. Välillä jäsenyyssuhteen mahdollisuus on vähän lähentynyt, sitten taas etääntynyt.

      Turkin nykyhallinnon raakalaistoimenpiteet omiakin aitoturkkilaisia kohtaan, vähemmistöistä puhumattakaan, näyttävät etäännyttävän maan toivottoman kauaksi EU:sta. QED ylempänä ketjussa puhuu täyttä faktaa; listaa tosin voisi jatkaakin.

      Palstoilla on jos jonkinlaisia trolleja, Turkin trollit ovat uusi ilmiö.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      74
      1670
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      23
      1182
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      32
      1073
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      134
      906
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      826
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      694
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      619
    8. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      598
    9. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      49
      561
    10. 71
      557
    11. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      518
    12. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      485
    14. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    15. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      432
    16. 34
      424
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    19. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      16
      409
    20. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    Aihe