Jos jämillä hajonnut kone todella meni selälleen ilmassa, niin millä tsiisuksen ilveellä sen ylätasoisena ja siten hyvin vakaana koneena edes saa väännettyä selkälentoon? Eihän Cessnaakaan saa selälleen edes yrittämällä kun se ei mene siihen lentotilaan millään. Saa vissiin todella tehdä taikoja, että ylätason saa rullattua selälleen.
Millä ylätasoisrn koneen saa selälleen?
Miten seljälleen?
9210
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Kyllä minkä tahansa ylätason saa selälleen, vauhtia voi joutua ottamaan. Luvallisesti sen voi tehdä esim. Cessna Aerobatilla tai Decathlonilla.
http://www.youtube.com/watch?v=fRd0Qp7Fsn8
Sakkauttaa kehnan jyrkässä nousukaarrossa niin ainakin käy sellällään tiiä sitten miten herkkä on menemään selkäsyöksykierteeseen.
Se muljahtaa heti kärjen yli kierteeseen, tai helpommin, kun siivet jäivät matkalle kierteen aikana jo. Normaalia Cessnaa ei suunniteltu kestämään selkälentoa lainkaan. Koeta saada C172 tai C182 tai vaikkapa C208 selälleen ja se konehan putoaa kuin kivi, yleensä ilman siipiään.
No käännä pa28 selälleen niin nähdään kauan pysyy ilmassa
Pikkupojat taas juttelemassa simulaattorikokemuksitaan...
Jokaisella Cessnalla voi harjoitella taitolentoa, ja jokainen niistä oikenee syksykierteestä jopa ilman lentäjän tekemiä toimenpiteitä (kaasu tyhjäkäynnille, sauva eteen ja vastajalka pohjaan), vie vain enemmän aikaa. Sama koskee muitakin yleisilmailukoneita. Perustaitolentoa niillä kaikilla voi harrastaa, kilpakoneet ovat sitten erikseen.
Tyypillinen urpo joka ei tiedä sen enempää simulentämisestä kuin oikeastakaan.
Ja sinä varmaan olet Cessnallasi harjoitellut kun noin varmasti sen tiedät. Tosin en tiedä miten olet sen Cessnasi syöksykierteeseen saanut. Veikkaan että unissasi ...
C172:lla on syöksykierre sallittu, kunhan massat on raj. taitolentoluokan mukaiset. Heilurikahdeksikosta Cessnaa on vaikea saada ulkopuoliseen kierteeseen. Yleensä ulkopuolinen kierre voi syntyä epäonnituneesta pystykäännöksestä.
Pikkucessnoja ei kannata kauaa yrittää lentää katollaan, polttoaineensyöttö toimii normaali puoli ylöspäin tankeista painovoimalla ja kaasutinkaan ei tykkää toimia ylösalaisin.
Jos sitä ei saa oikein käännettyä katolleen millään, siinä on viimeinen vihje teknisesti vihjeettömälle pilotille.
Nähty on Cessna sellällään. Oli jäänyt sukset nostamatta jäältä lähdön jälkeen sitten asfalttibaanalle laskettiin kera nokan kautta sellälleen.