islam+naiset+huivi

jos saisit kysyä huivipäiseltä musliminaiselta ihan mitä vaan, mitä kysyisit?

toivon paljon kysymyksiä.
ei törkeitä kysymyksiä kiitos :)
17273
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Kysyisin ihan samoja asioita kuin keneltä tahansa hänen ikäiseltään ennestään minulle tuntemattomalta naiselta.

Äänestä

Minäpä kysyn ja huom. tämä ei ole provosointia.

Turun Sanomat 29.4.14

"Hei me luetaan. Maahanmuuttajanaiset oppivat kanssasiskoiltaan kieltä ja kulttuuria.

Suora lainaus: "Suomessa hän on ollut työharjoittelussa hotellisiivoojana. Sen jälkeen häneltä kysyttiin haluaisiko hän työpaikan. Ainoa mutta oli, että siivooja ei saisi pitää päähuivia työasunsa kanssa. A....a ei mennyt. Tietystikään."

Mikä hitsi siinä on kun huivista tai muista seikoista ei voida luopua ja pukeutua siten kun työpaikan kulttuuri pyytää.???

Äänestä
  • Miksi ihmeessä sitä huivia ei vois hyväksyy kun ei se oo kenenkään tiellä??! Ihmiset on erilaisia, se huivin voi ajatella olevan osa muslimia - jos et hyväksy sitä et hyväksy sen kantajaakaan sen takia. Voitasko työvaatimuksiin laittaa - emme palkkaa irlantilaisia, joilla on oranssit hiukset, joista emme pidä.. Hyvänen aika... Oppikaa ihmiset suvaitsevaisuutta

    Äänestä

  • Hohhoijaaah kirjoitti:

    Miksi ihmeessä sitä huivia ei vois hyväksyy kun ei se oo kenenkään tiellä??! Ihmiset on erilaisia, se huivin voi ajatella olevan osa muslimia - jos et hyväksy sitä et hyväksy sen kantajaakaan sen takia. Voitasko työvaatimuksiin laittaa - emme palkkaa irlantilaisia, joilla on oranssit hiukset, joista emme pidä.. Hyvänen aika... Oppikaa ihmiset suvaitsevaisuutta

    Mites ois tommonen markkinpallo daami eli romaani ai niin mutta eihän nekään halua töihin.

    Äänestä

  • Hohhoijaaah kirjoitti:

    Miksi ihmeessä sitä huivia ei vois hyväksyy kun ei se oo kenenkään tiellä??! Ihmiset on erilaisia, se huivin voi ajatella olevan osa muslimia - jos et hyväksy sitä et hyväksy sen kantajaakaan sen takia. Voitasko työvaatimuksiin laittaa - emme palkkaa irlantilaisia, joilla on oranssit hiukset, joista emme pidä.. Hyvänen aika... Oppikaa ihmiset suvaitsevaisuutta

    Kyllä, kyllä kannatan suvaaitsevaisuutta.

    Mutta käänsit kysymykseni 180 astetta. Eikö huivia sitten millään voi ottaa päästä pois jos työpaikan pukeutumisnormit niin määräävät.
    Keneltä siis puuttuu se kuuluisa suvaitsvaisuus. Esim. terveydenhoitoalalla on omat määräykset pukeutumisesta kuten myös monilla muilla aloilla.

    jos menisin vaikka Saudeihin mukanani koppa kaljaa ja viskopottu niin lentäisin seuraavalla koneela takaisin.

    Äänestä

  • ynjevi kirjoitti:

    Kyllä, kyllä kannatan suvaaitsevaisuutta.

    Mutta käänsit kysymykseni 180 astetta. Eikö huivia sitten millään voi ottaa päästä pois jos työpaikan pukeutumisnormit niin määräävät.
    Keneltä siis puuttuu se kuuluisa suvaitsvaisuus. Esim. terveydenhoitoalalla on omat määräykset pukeutumisesta kuten myös monilla muilla aloilla.

    jos menisin vaikka Saudeihin mukanani koppa kaljaa ja viskopottu niin lentäisin seuraavalla koneela takaisin.

    Se ettei halua, on oma tahto sitten - ko työoaikka ei ole häntä varten jossei huivia halua ottaa pois, olkoon syy sitten ei-suvaitsevaisuus vai ihan oikeasti se, ettei se onnistu..
    Joillekin se sopii, jossei ole muita vaihtoehtoja ja pakko tehä töitä, että voi elää - Jumala tietää mikä oikea aikomus on ollut jos jättää huivin pakosta pois. Se ei tarkoita, etteikö meidän tulisi puolustaa oikeuksiamme.. Ihmiset on erilaisia ja näyttää erilaisilta - huivin kieltäminen esim kaupan kassalla, josta siitä ei selvästikään ole haittaa (puhutaan nyt pienemmistä huiveista, jotka ei oo tiellä..), olisi vähän sama kuin että sanoisi afrikkalaissyntyiselle, ettemme halua tummia työntekijöitä - koska syy on sama!

    Oletko ihan varma tuosta kalja-jutusta? Epäilen.. Ja kyllä maa saa mielestäni päättää mitä päihteitä sinne tuodaan.. Tämä on kyllä tasoltaan huomattavasti vähäpätöisempi asia - kaljaa ei oo pakko juua, ei kukaan ole sanonut että pitäs eikä se loukkaa ketään niin syvällisesti kun ettei saa työpaikkaa kun on huivi.. sama kun vaatisi ettei jonnekin tuöpaikalle saa mennä ilman housuja.. Se olis lähempi vertauskuva..

    Äänestä

  • Ei muslimi kirjoitti:

    Mites ois tommonen markkinpallo daami eli romaani ai niin mutta eihän nekään halua töihin.

    ???

    Äänestä

  • se huivi kuuluu joka päiväisern pukeutumiseen, kun ollaan ulkona ihmisten ilmoilla niin silloin se huivi päähän. Todella typerää että jotain ihmisiä ei huolita töihin huivipäässä. Ja vielä syynä ettei kuulu imagoon. Nää on taas näitä syitä vähän niiku kaveri oli menossa baariin mutta ei päästetty sisään etnisen taustan takia ettei vaan suomalaiset känni ääliöt hyökkää päälle !... hohhoijaa

    Äänestä

Käyttäisitkö huivia jos se ei kuuluisi nykyislamilaiseen tapakulttuuriin?

Äänestä
  • Käyttäsin, se näyttää hyvältä ja tuo turvaa

    Äänestä

  • Kyllä käyttäisin, koska en käytä sitä tapakulttuurin takia vaan sen takia että olen ymmärtänyt huivin merkityksen.

    Äänestä

  • Jep todennäkösesti käyttäsin :)

    Äänestä

Vielä 50-60-luvulla oli maaseudulla lähes kaikenikäisillä naisilla huvi päässä, ja ikääntyneillä naisilla jokaikisellä. Se oli tiukasti solmulla leuan alta, kesällä ohut, vaalea, talvella villahuivi, sunnuntaina musta.

Tämä huivihössötys alkaa rasittaa. Kun asu muutenkin on hiukan erilainen kuin se kireä farkku liian pieni t-paita-muoti, niin huivi käy oikein hyvin. Nuoret somalityttäret ovat tyylikkäitä, heille huivi käy.
Pyöreäposkisilla suomalaistytöillä se on karjakko-lookia. Siksi eivät sitä hyväksy.

70-luvulla ihailtiin itänaapuria ja kuljettiin venäläisessä kukkahuivissa. Se oli kuin pöytäliina pään ja hartioiden ympärillä. Eipä siitäkään meteliä nostettu, ja uskontoahan sekin edusti - neuvostouskoa, jota ei saanut sanallakaan arvostella.

Äänestä

Näin eronneena, yksinäisenä miehenä sitä jotenkin alkaa näin kesäkuumalla kaivata tuota niin siveellistä burkhaa naisten päälle. Kattelin tuolla tänäänkin ulkoillessani kun musliminainen siinä käveli nurmikolla ukkonsa kanssa puolialastomien suomalaisnaikkosten keskellä ja jotenkin se oili vaan niin erikoinen näky. En olis voinu joskus lapsena kuvitella, että Suomessa olis tällästä joskus.

On se kauheeta kattoa näitä lähes alastomia suominaisia kun rinta ja peppu suorastaan hyppivät silmille.

Kannatan kohta tätä menoa Islamia!

BYÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄ!

Äänestä

Mistä niin kauniita huiveja voi hankkia Suomessa? Ovatko ne kanttixkantti-mallia, vai erikoisesti muotoiltu päähuiveiksi?

Äänestä

Mentiin halpaan.
Aloittaja ei edes luvannut vastata. Hän vain pyysi esittämään kysymyksiä.

Ei hänellä varmaan ole aikomustalaan vastata.

Äänestä

täälläkin kaipais joku vinkkejä mist niitä nättejä huiveja voi hankkia turussa tai nettikaupassa :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


huivi kirjoitti:

jos saisit kysyä huivipäiseltä musliminaiselta ihan mitä vaan, mitä kysyisit?

toivon paljon kysymyksiä.
ei törkeitä kysymyksiä kiitos :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu