Saako hyökkäävän koiran lopettaa?

oman suojelija

Otsikon kysymys on askarruttanut mieltäni jo jonkin aikaa. Jos taajama-alueella havaitsee irtokoiran, joka päättää hyökätä itseni/lasten/hihnassa olevan oman lemmikin kimppuun, mitä laki sanoo tällaisen koiran lopettamisesta hyökkäyshetkellä?

Lähinnä askarruttaa jos tilanteella olisi jokin silminnäkijä, muutenhan elottoman tappajan voi vain jättää tapahtumapaikalle ja poistua lähimpään päivystykseen. Voiko tuollaisesta hätävarjelutilanteesta tulla jotain eläinsuojelusakkoja tai eläintenpitokieltoa, jos joku nostaakin asiasta äläkän?

Olen nähnyt muutaman kerran piha-alueellamme ison koiran juoksentevan vapaana ja pelkään käyttää lemmikkiäni ulkona. Alueellamme on myös raportoitu koiran hyökkäyksestä pienen tytön kimppuun, mutten tiedä onko koira sama.

Voiko tappajakoiran omistajalle tulla tilanteessa sakkoa?

1

93

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • w3ojpeigjw2pkr4m

      Miten ajattelit suorittaa lopetuksen? Kantamalla mukanasi asetta ja ampumallako? Vai mahdollisesti jokin muu keino, mikä?

      Et taida olla ihan kunnossa?

      Miksi luulet, että ihmiset eivät loukkaantuisi lemmikkinsä tappamisesta? Onko mielestäsi sopivaa, jos SINUN lemmikkisi tapetaan?

      Jos sinua pelottaa mennä lemmikkisi kanssa ulos, niin sellaisessa tapauksessa kannattaa pysytellä sisällä. Ja harkita hoitoon hakeutumista tai ainakin lääkityksen korjaamista kohdalleen.

      Lähtökohta on se, että eläimen omistajan tehtävä on pitää huolta lemmikistään, valvoa sen tekemisiä ja tarvittaessa estää sitä aiheuttamasta vahinkoa. Mikäli vahinkoja aiheutuu, on omistaja velvollinen ne korvaamaan.

      Sinun ja muidenkin kansalaisten tehtävä taas vastaavasti on elää omaa elämäänsä ja olla provosoimatta tai ärsyttämättä kenenkään lemmikkejä hyökkäämään itsensä tai oman lemmikin kimppuun.

      Mahdollisen hyökkäyksen kohteeksi joutuneella on oikeus käyttää kohtuullisia voimakeinoja juuri tasan tarkkaan sen verran, että hyökkäys saadaan torjutuksi. Mitään oikeutta voimakeinojen liioitteluun tai hyökkääjän vahingoittamiseen, tappamisesta puhumattakaan ei ole.

      .

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      62
      4479
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      159
      3368
    3. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      58
      2687
    4. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      49
      2594
    5. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      135
      2537
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1903
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      24
      1731
    8. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1636
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      174
      1600
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      39
      1297
    Aihe