Evoluution kannalta on ollut sukukypsyyden merkki se että alapäästä niitä karvoja löytyy. Eli se yksi signaaleista joka viestittää seksikumppanille sukukypsyydestä. Ja karvojen ajelu muutenkin on suhteellisen uusi ilmiö, kun katsoo 70-luvun pornofilmejä on naisilla aikamoiset tuherot. Nykypäivän ihmisiin vaikuttavat muoti-ilmiöt mutta evoluutio on hidas ja menee kymmeniä tuhansia vuosia ennenkuin naiset olisivat luonnostaan karvattomia. Ja ehkäpä on syytä mainita se että lapsilla ei ole karvoja siellä, eli siis mistä tämä muoti-oikku juontaa juurensa, nuoruuden ihannointi mennyt liian pitkälle! Ohimenevää toivon hartaasti!
Evoluutiota
ihan sama
82356
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
niin johtuisko siitä ettei silloin 70-luvulla ollu niitä lady sheivejä tai muita...niin ja nuo karvat ovat nykyihmisellä tarpeettomia.nykyään käytetään alushousuja mitkä suojaa alapäätä. ja olisko yks syy et se karvaton on helpompi pitää puhtaana.ei mee tunti kaupalla kunnes alapään karvoitus on kuivunut...ja sitä paitsi suuseksi tuntuu paljon paremmalta ilman karvoja.ku voi nuolla siitä pillun ympäristöstäkin.ja jos joku karvansa haluaa pitää ni siitä vaan.nää karvojen kannattajat tuntuu ajattelevan et ainut oikee tapa on pysyä karvaisena...eiköhän se ole jokaisen oma asia mistä tykkää.
Jos sulla tulee lapsi mieleen siitä kun aikuinen ihminen on ajanut posliiniksi koska itse/kumppaninsa siitä pitää, niin hakeudu hoitoon ja keskustele sairaasta mielestäsi jonkun kanssa! Kuvottavaa! Ja toi sun evoluutio-juttu, menee aika sivuraiteille.
ei pääse hoitoon jos sanoo ettei pidä normaalina posliiniksi ajelua. toivottavasti tulee vielä aika että kaikki posliinit joutuvat hoitoon ,sillä järjetöntähän se on ja puolustellaan ihan mielivaltaisilla perusteilla ajelua.
ei se nyt oo sen kummempaa ku hiusten leikkuu... jotkut tykkää lyhyistä jotkut pitkistä. naurettavaa sanoa että se on epänormaalia.siinä tapauksessa kaikki ihmisen toiminta on epänormaalia.ja kukaan ei ole normaali.paitsi ehkä joku luola ihminen.on tosi suvaitsematonta ajattelua noilta karva faneilta...ja sanotaan et se on epänormaalia.muita perusteluja ei sit löydykään...hankkikaa elämä jos noin kovasti kiinnostaa tai häiritsee toisen karvattomuus.
> karvojen ajelu muutenkin on suhteellisen uusi ilmiö<
PKSN> Esimerkiksi kirje 1. toukokuuta vuonna 1500, Brasilian löytymisen ensihetkillä kertoo jo karvattomuudesta.
Sen aikasta tietoa: "....Rannalle on jo kerääntynyt joukko miehiä, jotka seuraavat uteliaina muukalaisten saapumista. .....Ensikosketus oli sopuisa. Paikallisia asukkaita ei haluttu pelästyttää, ja muutamia heistä uskaltautui jopa yöpymään portugalilaisten laivassa. de Caminhan kuvaus on innostunutta ja eloisaa: 'Sitten he asettuivat selälleen matolle nukkumaan yrittämättäkään peitellä intiimejä elimiään, joita ei ollut ympärileikattu ja jotka oli ajeltu siististi paljaiksi. Kapteeni käski panna heidän päänsä alle istuintyynyt ja mies jolla oli tukkalaite yritti olla tärvelemättä laitettaan. Heidän ylleen heitettiin peitto, he suostuivat siihen, ja siinä he nukkuivat'...."
Asiatieto:http://www.kiiltomato.net/?rcat=K%E4%E4nn%F6skirjallisuus&rid=195
Näin de Caminhan kuvaus todistaa 1500 luvun Brasilian löytymisen ensihetkillä.
Samalla herää kysymys, mistä ne oli saanut tietoa Brasilian viidakkoon, niillä ei ollut nettiä, vaan perimätietoa menneiltä sukupolvilta?
...onhan tuota karvattomuutta ollut jo antiikin ajoilla. Mm. Roomassa kylpylä-freskoissa ja mosaiikeissa kuvataan karvattomuutta. Kuitenkaan sen järjellisyyten/järjettömyyteen en ota kantaa - kukin taapertaa tavallaan.
... siis eihän ennenwanhaan ajeltu partaa ja viiksiäkään ja pitkät tukat oli kaikilla... se nyt vaan on siistimpää ja puhtaampaa jos karvat ajellaan pois paikoista missä niitä ei tarvita, jokaisen oma asia!
Jossain historiankirjassa oli tieto, että keskiajalla ihmiset poistivat ihan yleisesti karvoja vartaloltaan (myös alapäästään) ihan hygienian takia.
Itte ajoin karvat pois kärsittyäni jatkuvista tulehduksista. Sen jälkeen ei oo ongelmaa ollut.