Puoluetoveri kavalsi Väätäisen

Oman puolueen mies teki sen, todella kavalaa, vuotaja on saatava selville. Tässä ei ole kyse Väätäisestä vaan puolueen maineesta. Likapyykki pestään kaikessa hiljaisuudessa, ei iltapäivälehdissä.
17156
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Vuotaja oli ilmeisesti Soini, olihan hän Väätäisen lisäksi ainoa, joka alun perin tiesi koko asiasta? Tuskin Soini itse soitteli lehdille, vaan pani selkäpuukkorinkinsä toimimaan?

Mikä sitten oli motiivi? Kuten Väätäinen sanoi; Hän alkoi kovan vaalikampanjansa ansiosta olla liian suosittu ja oli ohittanut kannatuksessa jo Soinin suosikit kuten Terhon ja Elomaan.

Juha-rukan annetaan taas tehdä omalla kustannuksella kova vaalityö ja kerätä puolueelle ääniä, mutta läpi hän ei saa päästä. Tyypillistä soinismia. Vanhaa miestä käytetään häikäilemättömästi hyväksi.

Äänestä
  • Siitäkös tämä eilinen otsikko: "Timo Soini: Erikoisen mukava päivä"?

    Äänestä

  • Siitäkös tämä eilinen otsikko: "Timo Soini: Erikoisen mukava päivä"?

    Äänestä

Kansalle pitää osoittaa, että minkämoisen pellelauman kansa ollaan tekemisissä.

Äänestä

Soini kehuu kirjassaan Väätäistä ja runnoi tämän persujen EU vaaliehdokkaaksi. Nyt kulisseissa Soini mitä ilmeisemmin puukottaa Juhaa selkään? Eräs Soinin motiivi lienee, että Väätäinen arvosteli aikoinaan Soinin ylipainoa. Sitä isä timo ei ole antanut anteeksi.

Äänestä

Oli vuotaja kuka tahansa oli se miehen työ. Tuollaiset juopot pitää paljastaa ja potkia pois eduskunnasta.

Äänestä
  • Pankaa se Juha Väätäinen eläkkeelle juopottelemaan. Eduskuntakausi päättyy ensi vuonna eli 2015 ja Väätäisen on todellakin syy välttää ehdokkaaksi rupeamista. Väätäisen meppiehdokkuutta kohta oleviin EU- vaaleihin pidän vain hyvänä vitsinä. Ei siitä miehestä ole euroasioita hoitelemaan.
    Niissä hommissa täytyy pystyä vähän muihinkin näyttöihin kuin viinanjuontiin ja rötväämiseen.
    Kyllä nyt asiat ovat niin, että Juha on työnsä tehnyt, Juha saa mennä.

    Äänestä

Sanoa nyt diktaattoria läskiksi!!! Kunhan persut pääsee valtaan, tuo tietää leirikomennusta!

Äänestä

Soini kavalsi Väätäisen? Kuka muu se olisi voinut olla, kun kukaan muu ei tiennyt kohtusta törmäilystä?

Äänestä

Kun vapun jälkeen uusi SDP:n puheenjohtaja alkaa siivota pöytää Urpilaisen barbinukeista
ja maalauttaa toimiston verenpunaisen (vai yhden, Urpilaisen maalauttaman) seinän takaisin ruusunpunaiseksi,

niin arvatkaapa, mikä mies ajetaan tämän jälkeen nurkkaan häpeämään ja lopulta työnnetään
historian roskakoppaan?

No tietenkin fiktiota eli satuja laukova ylipalkkaa nauttivat Ruotsista Urpilaisen tänne
rahtaama omatekoinen talousmies Juhana Vartiainen.

Teki Rinne mitä muutoksia tahansa, niin varma asia on, että VARTIAISEN LENTO KATKESI TÄHÄN.
Lennossa heitettyjä fiktioita siteerataan tämän jälkeen vain mediassa ei enää Rinteen
toimistossa Saariniemenkadulla.

http://www.kauppalehti.fi/etusivu/rinne lataa yksi mies pilaa demareiden maineen/201402618493

"Vartiainen höpöttää koko ajan, että työvoiman tarjontaa pitää lisätä. Se ei ole tämän hetken juttu. Tällä hetkellä suomalainen tarvitsee työtä ja työpaikkoja", Rinne lataa Kauppalehden haastattelussa.

Rinne huomauttaa, että Suomessa on yli 300 000 ihmistä ilman työtä. ”Minusta me tarvitsemme selkeän elinkeino- ja teollisuuspoliittisen strategian, joka ankkuroituisi maailman megatrendeihin. Tarvitaan strategia, johon itse uskotaan."



http://www.demari.fi/politiikka/uutiset/9202-vartiainen-loukkaa-varttuneita-tyontekijoita
Vartiainen Valtion taloudellisen tutkimuskeskuksen ylijohtajana on tarjonnut Suomen työttömyysongelman ratkaisemiseksi työvoiman tarjonnan lisäämistä, työajan pidentämistä ja palkkatason laskemista useille palkansaajaryhmille. Hänen viimeisin tarjouksensa on eläkeikää hipovien palkanalennus, Rinne listaa.

Eri ikäryhmät tuovat hänen mukaansa työpaikoille erilaista osaamista, mitä yrityksen ammattitaitoinen johto osaa hyödyntää tarkoituksenmukaisesti.

– Vartiaisen näkemys varttuneista työntekijöistä on loukkaavaa ja lähentelee ikärasismia, Rinne jatkaa.

Rinne huomauttaa, että Suomessa on 300 000 työikäistä normaalien työmarkkinoiden ulkopuolella. Aivan keskeinen ongelma on, ettei ihmisille ole riittävästi työtä.



http://victoriamedia.fi/2012/12/17/ammattiliitto-pron-antti-rinne-vattin-vartiaisen-lausuntoihin-enemman-faktaa-kuin-fiktiota/

Ammattiliitto Pron puheenjohtaja Antti Rinne arvostelee Vattin ylijohtajan Juhana Vartiaisen lausuntoja varttuneiden palkka-alesta.


Ammattiliitto Pron puheenjohtaja Antti Rinne muistuttaa, että Suomen kansantalouden yksi keskeinen ongelma on puute työstä, ei motivoituneista työntekijöistä iästä riippumatta. Toinen iso ongelma on, että valtava määrä alle 35-vuotiaita palkansaajia luisuu työelämän ongelmien vuoksi työkyvyttömäksi.

- Juhana Vartiainen Valtion taloudellisen tutkimuskeskuksen ylijohtajana on tarjonnut Suomen työttömyysongelman ratkaisemiseksi työvoiman tarjonnan lisäämistä, työajan pidentämistä ja palkkatason laskemista useille palkansaajaryhmille. Hänen viimeisin tarjouksensa on eläkeikää hipovien palkanalennus, Rinne listaa.

- Eri ikäryhmät tuovat työpaikoille erilaista osaamista, mitä yrityksen ammattitaitoinen johto osaa hyödyntää tarkoituksenmukaisesti. Vartiaisen näkemys varttuneista työntekijöistä on loukkaavaa ja lähentelee ikärasismia, Rinne jatkaa.

Äänestä
  • Kyllä sä Seppo oot höhlä mies.

    Äänestä

Niin, ja sitä likapyykkiähän riittää, sillä nyt tuli Väätäiseltäkin ISO JYTKY!

Äänestä

HALUATKO ÄÄNESTÄÄ VÄSYNYTTÄ EI-OSAA-SANOA -EHDOKASTA?

Jos äänestät Eija-Riitta Korholaa, kokoomus
saat edustajan, joka ei osaa sanoa
ja joka on väsynyt.

Kiinnostaako väsynyt ei-osaa-sanoa -ehdokas?

Silloin valintasi on Eija-Riitta Korhola
ja puolueesi on kokoomus. Siellä on kaikkein väsyneimmät ja sanomattattomat.

lainaus valikonekäytöstä:
"""jos vastaisi kaikkiin 30 kysymykseen keskimmäisen vaihtoehdon, "en osaa sanoa"
"Sinulle läheisin puolue on kokoomus", kone ilmoittaa"""



http://www.hs.fi/sunnuntai/a1398479313819
Entäpä jos vastaisi kaikkiin 30 kysymykseen keskimmäisen vaihtoehdon, "en osaa sanoa"?

"Sinulle läheisin puolue on kokoomus", kone ilmoittaa
Mutta toiseksi sopivin ehdokas eos-äänestäjälle on Eija-Riitta Korhola, joka on ollut europarlamentissa vuodesta 1999. Hän on vaalikoneen mukaan 75-prosenttisesti samaa mieltä "en osaa sanoa" -vastausten kanssa.


http://www.korhola.com/lang/fi/2014/04/en-osaa-sanoa/

Kerroin myös, että taustalla on väsymys vaalikoneiden kysymyksiin. Vaalikoneita on nyt useita kymmeniä, ja eurovaaliehdokkailla on taatusti jännetuppitulehdus ja burn out, jos he ovat niihin kaikkiin ehtineet vastata.

Äänestä

Soini tiesi ensin ja sitten lähti sana leviämään. Juttu julkaistiin Ilta Soini Sanomissa, joka ei koskaan sano isä timosta pahaa sanaa. Koko Väätäisjuttukin haisee.

Äänestä

EUROOPAN UNIONIN TÄRKEIMMÄT VAALIT
SINÄ PÄÄTÄT 25.5. MUTTA OLET MYÖS MAKSAJA

Kaikki on nyt kerrottu. Nyt on päätöksen aika
http://www.perussuomalaiset.fi/perussuomalaisten-eurovaaliehdokkaat/#

\\\\\\ PERUSSUOMALAISET EUROOPASSA \\\\\\
katso perussuomalaisten toiminnasta EU:ssa Suomen puolesta
http://peruseuro.fi/fi/
http://peruseuro.fi/fi/videot/
http://peruseuro.fi/fi/eu-vaaliohjelma/

\\\\\\ EU ON BYROKRATIA EI DEMOKRATIA \\\\\\
Soini kertoo miten kommunistinen Neuvostoliitto hyökkäsi Suomeen
ja miten tästä on noussut halumme kannattaa itsenäisten valtioiden
yhteisöä ja voimakas itsenäisyystahtomme päättää omista asioistamme
Strasbourg 9.2.2010
http://www.youtube.com/watch?v=zC1Ss_QnbuQ

\\\\\ NUMERO ON 84 \\\\\\\\\\\\ EU-VAALIT SUNNUNTAINA 25.5. \\\\\
\\\\\ ÄÄNI TOHTORI JUSSI HALLA-AHOLLE \\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\
\\\\\ ENNAKKOÄÄNESTYS MA 14.5. - SU 20.5. \\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\

\\\\\ NUMERO ON 98 \\\\\\\\\\\\ EU-VAALIT SUNNUNTAINA 25.5. \\\\\
\\\\\ ÄÄNI SAMPO TERHOLLE \\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\
\\\\\ ENNAKKOÄÄNESTYS MA 14.5. - SU 20.5. \\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\

\\\\\ NUMERO ON 99 \\\\\\\\\\\\ EU-VAALIT SUNNUNTAINA 25.5. \\\\\
\\\\\ ÄÄNI MARJA TOLPPASELLE \\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\
\\\\\ ENNAKKOÄÄNESTYS MA 14.5. - SU 20.5. \\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\

oo KATSO Jussi Halla-ahon EUROVAALIVIDEO oo
http://dreambroker.com/channel/el3eifsg/iframe/ox8dt0vd
oooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo
http://www.halla-aho.com/
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=619355891485303&set=a.507377419349818.1073741827.507372639350296&type=1&theater
https://www.facebook.com/pages/Jussi-Halla-aho-Europarlamenttiin-2014/507372639350296
http://www.halla-aho.com/scripta/vaalitapahtumia.html

oo KATSO Sampo Terhon EUROVAALIVIDEO oo
http://dreambroker.com/channel/el3eifsg/iframe/dsqj9byt
ooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo
http://www.sampoterho.net/?page_id=17
https://www.facebook.com/pages/Sampo-Terho/205004656205052
Sampo Terhon VAALITOIMISTO osoitteessa Hämeentie 85-89, Helsinki.

oo KATSO Maria Tolppasen EUROVAALIVIDEO oo
http://dreambroker.com/channel/el3eifsg/iframe/glu2lnsh
oooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo
http://mariatolppanen.blogaaja.fi/

Äänestä

Persut tykkää näistä jytkyjutuista ja humalassa örveltämisestä?

Äänestä
  • Väätäisen paskomiset on olematonta verrattuna Brysselin paskavatvaamoon.

    😁😁😂😂😋😋😋😆😆😆😅

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tätä mieltä kirjoitti:

Oman puolueen mies teki sen, todella kavalaa, vuotaja on saatava selville. Tässä ei ole kyse Väätäisestä vaan puolueen maineesta. Likapyykki pestään kaikessa hiljaisuudessa, ei iltapäivälehdissä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu