Mulla on ikävä sitä pöhköä, mutta koska tiedän että se voi paremmin kun ei näe mua, niin olen iloinen ettei nyt vähään aikaan nähdä.
Voi kauheeta
pohtia mies
33318
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 33
Vanhimmat
Niin se voi paremmin ..harmi .. mutta kaipailee sua täälä vaan ihan vähän omaksin ilokseen ja muistelee menneitä. Ja rakastaa sua silleen sopivasti.
Aina kun ollaan nähty siitä on seurannut huonoja fiboja jollain tavalla. Tosi hyvä että tilanne nyt rauhoittuu. Tasaisuus on hyvästä tässä vaiheessa.
Tasaisuus on oikein hyvä! Ei oo oikein hauskaa kun ei järki kulje ja on aivan seilissä...
Sen mä uskon. Mä oon välillä vähän pelännyt että tää juttu vaikuttaa sen henkiseen ja sitä kautta fyysiseen terveyteen niin haitallisesti, että sillä menee elämä ihan sekaisin. En tiedä onko realistinen pelko, ja voi olla että ei ole, mutta kun en tiedä miten se voi. Välillä on ollut päiviä, jolloin on voinut tosi huonosti. Jos mä aiheutan sille niin pahaa oloa, niin mä pysyn kauempana niin kauan kuin tarpeellista. Vaikka... koko loppuelämäni.
Miksi pysyt kaukana, jos hän toivoo läheisyyttäsi ja voi siksi huonosti ?
Toivoo läheisyyttä joka saa sen voimaan tosi huonosti.
Miksi rakkaan läheisyys saisi voimaan huonosti, tää ei tod ymmärrä.
Eräät tietää vastaan aluksen tähänkin kysymykseen..
Tressi ja suru voi laukasta vaikka syövän. mietippä sitä.
Jos se kuolis kuinka sitten?
Niin tässä vaiheessa:) vielä tulee tämä vaihe
Mun oli pakko tunkea tähän väliin sama mitä laitoin toiselle palstalle. Ehkä tämän takia voi huonosti? Ei kannata luovuttaa jos on noin....
On siis järki ja tunteet palsalta, siksi näin:
Ovatko miehet enemmän järki-ihmisiä ja naiset elävät tunteella. Usein valitetaan kun naiset ovat liikkeellä ota tai jätä asenteella. Miehet miettivät ja harkitsevat tarkemmin miten edetä. Onko kohtalon ivaa, että näiden kahden pitäisi päätyä yhteen. Omasta puolestani voin todeta olevani tunneihminen. Minulla on ollut yksi pidempi liitto, joka eteni täysin tunteiden voimalla. Kaikki tapahtui nopeasti. Tutustuminen, häät ja lapsi ilmoitti tulostaan, ennekuin vuosi oli kulunut ensimmäisestä tapaamisestamme. Sydämeni siepattiin sellaisella vauhdilla, etten koskaan tule unohtamaan häntä vaikka tahtoisinkin. He jotka ovat olleet varovaisempia, eivät ole päässeet kovinkaan pitkälle. Tunneihmisenä minulla on paljon tunteita annettavana. Se haluaako toinen ottaa niitä vastaan vai ei, ratkaisee tilanteen. Tunteeni laantuvat ja katoavat pian, jos toinen ei ole valmis johonkin elämää suurempaan. En tarkoita tällä sitä, että pitäisi heti olla menossa naimisiin. En edes halua naimisiin enää. Seurustelu, se tapaammeko usein vai kerran kuussa jos sinulla on aikaa. Tai muu yhteydenpito, ei ainoastaan silloin kun sinulle sopii. Yksi viesti viikossa ei riitä, sydämeni ehtii kuihtua siinä ajassa. Tunneihmisenä reagoin voimakkaasti tunteisiin. Se voi säikäyttää, jos itken ikävää tapaamisten välissä. Silti olen onnellinen siitä että tunnen. Onnellinen olemassa olostasi. Jos en tunne, minusta tulee kylmä ja sisältäpäin kuollut ihminen. Sydämeni kuolee ikävään, en ehkä oirehdi niin vahvasti. En, koska en tunne enää mitään. Se on surullista, koska silloin voin paljon paljon huonommin. Et vain näe sitä. En tunne olevani enää elossa.
Toivottavasti tämä auttaa muita ihmisiä ymmärtämään tunteita, minua ei ymmärrä kukaan:(
aijaa...
Ja mä taas oon surullinen kun ei nähdä. Olen onnellinen vain kun sut nään
Höpsistä. :)
Oikeesti, vain kun hänet näen olen onnellinen....niin kuin tänäänkin. Oli ihana katsella häntä ja kuulla hänen äänensä ja ja ja.....valitettavasti hetki oli taas niin lyhyt. Ja taas monta päivää näkemättä :(
miten monta päivää näkemättä.?
Kolmas päivä toukokuuta nähdään. Siis aivan liian monta päivää....
miksi sitten vasta sehän on viikonloppu .
Työpäivä se on viikonloppukin !
seurattuani juttujasi. Miksi et halua olla hänen kaverinsa? Mikä siinä pelottaa sua? Kaveri on paljon enemmän kuin ei mitään, ja jos teillä kuitenkin on yhteisiä mielenkiinnonkohteita jne., niin on silkkaa hölmöyttä kieltäytyä sellaisen tyypin toveruudesta, jos toveruutta tarjotaan.
Sukupuoli on toissijainen asia.
Jos te kumpikin löydätte jonkun toisen ihmisen, jonka kanssa toteuttaa sellaiset hommat, joissa sukupuolella on jotain merkitystä, niin ovathan toverillinen suhde ja jaetut ajatukset paljon nekin.
Liikaa tunteita
Niin no onhan se mukava tuntea värinöitä ja kipinöitä, kuin huumetta harmaassa arjessa. Jännitteestä saattaisi vaikka hävitä pahin rätinä ja tunne voisi muuttua tyyneksi kiintymykseksi, jos paremmin tutustuisi. Sehän ei käy, että kohtaisi ihmisen ihmisenä ja antaisi tämän olla ensisijaisesti ihminen, jonka ei tarvitsisi koko ajan ihastuttaa ja olla ihana ja jännittävä.
Sorry kyynisyyteni, mutta en ymmärrä sitä, miksi ihmissuhteessa on vain kaksi vaihtoehtoa: ole rakastajani tai älä ole mitään. Miksi ei voi kohdata ihmisenä ja iloita kontaktista, jos toinen herättää lämpimiä tunteita. Miksi potkaista sellainen ihminen ulos elämästä, kun valtaosa maapallon ihmisistä on kuitenkin mallia "ei niin suurta väliä minulle".
Niin pelkkä kaveruus ei käy enemmän on kyseessä paljon enemmän on kyseessä!
Enpä ihmettele, jos voi huonosti. Pohtia saa mies vaikka maailman tappiin.
miten se että on liikaa tunteita voi olla paha juttu?
jos et anna tunteittesi viedä sinua hänen lähelleen sinusta todennäköisesti tulee sellainen joka tyytyy mielummin satuttamiseen koska toivoo tuntevansa edes jotakin.
Sellaiseksiko haluat todella tulla?
Kommentoin, että jos on ollut liikaa tunteita jotka ovat tulleet satutetuiksi niin ihminen muuttuu kylmäksi etäiseksi toisia ihmisiä kohtaan. Onneksi on ihmisiä ympärillä jotka eivät sinua satuta tunteiden tasolla vaan voit näyttää tunteesi Ehdoitta vastalahjaksi saat kauniin hymyn.
Omasta kokemuksesta vaan puhun.
Ei pohtia miehellä ole oikeasti mitään tunteita naista kohtaan, kunhan jotain omituista hupia pitää täällä. Jos olisi niin ei olisi täällä jauhamassa vaan olisi pitänyt yhteyttä ja tutustunut naiseen kunnolla reaalissa.
Ihme höyrypäitä täälläkin pyörii.
Hupia toki, mutta on tunteita... valitettavasti, vaikka tuntuu pahalta valittaa lämpimiä tunteita. Eihän niille mitään voi. Jos tästä ei mitään tule, niin aika turha keissi tämäkin oli.
Kerropas nyt meille oletko sinä edes jutellut tästä asiasta sen naisen kanssa vai onko nämä sinun tuntemukset vain omia olettamuksiasi?
En ole irl myöntänyt tunteitani. En oleta tunteitani, tiedän kyllä niiden olemassaolon. Nainen on tehnyt muutamia aloitteita. Välillä toisaalta käyttäytyy todella tylysti ja torjuvasti. On ehkä vähän hukassa jotenkin.
No haloo, jos sillä naisella on myös tunteita sinua kohtaan, mutta sinä et osoita omia tunteitasi mitenkään... Ei ihme että on tyly.
Voi teitä miehiä...
EI tolla miehellä ole tunteita, haluu vaan kiusata, täälläkin.
ainakin paljon roskapuhetta.