Demarit, persut ja yksi kepulisti tekivät tänään erinomaisen päätöksen hylkäämällä Partalanmäelle suunnitteilla olevan yksityistä hoivakotia koskevat sopimukset. Minun jären juoksuni ei riittäny sopimustekstien tavailuun, vaikka olen jonkun sortin rakennusalan tuntija..Kaksi toisiinsa kytkyssä olevaa yritystä yritti pönkätä toisiaan ja lopputulos oli melkoinen veronkiertoyritys, jota sitten kaupunkia houkuteltiin tukemaan. Sitä ihmettelen,, miten olemattomasta hankkeesta kaupunki joutuu häviölle 170 000 euroa vuodessa kuten perusturvajohtaja Oinonen eriävässä mielpitteessään toteaa.
Lautakunnalta hyvä päätös
rakennusalan urakoit
7284
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Milkä lautakunta?? Mikä, mikä päätös??? En oikein ymmärrä.
Luin asian sosiaali ja terveyslautakunnan asia kaupungin päätökset esityslistat sieltä löytyy
Tyhmä päätös. Vuokra nousee ilman alv-vähennyksiä niin kovaksi että ko.malli ei ikinä toteudu. Päättäjät ampuivat perinteisesti itseään jalkaan. Pelko 15 v välivuokrauksesta johon eivät uskaltaneet sitoutua. Lieksaan ei tule yhtään kovan rahan palvelutaloa. Tyhjää puhetta ja työtä.
Jos tarve on tuon 15 vuotta tai pidempi, kannattaa rakentaa vaikka velkarahalla omaan omistukseen. Ylläpidon voi ostaa markkinoilta, jos ei itse osaa hoitaa tiluksiaan. Ei taida tarve 15 vuoteen loppua, joten eikun kuntarahoituksesta rahaa hakemaan.
Yksikään järkevä ja työtä varmassa työpaikassa tekevä ei asu vuokralla. Ne yritykset joiden oma bisnes tuottaa kiintestösijoittajan tuotto-odotusta (markkinatilanteen sallima ahneus) enemmän saattavat toimia vuokratiloissa. Näin teki Nokiakin hyvinä vuosinaan.
Ei pidä heittäytyä markkinamiesten armoille. Köyhällä ei varsinkaan ole siihen varaa!
Sosole-ja tervyslautakunnassa kehityksen jarruja olisi ollut nekin hoitopaikat tarpeen,tällästä se on kun älyämättömät ovat tekemässä päätöksiä.
Miksi kaupunki ei perusta omaa hoitolaitosta vanhuksille? Hoitopaikan osoittaminen on kuitenkin kunnan vastuulla. Jos kunnan omat sosiaalidemokratian laiskistamat työntekijät eivät kilpailukykyiseen hintaan toimintaa kykene pyörittämään, voisi vanhuspalveluoperaattorin kilpailuttaa. Tilat kunnan kannattaisi kuitenkin omistaa itse.
Mamuasioiden rinnalla Lieksan johdon kannattaisi uhrata hiukan ajatuskapasiteettiä myös vanhushuoltoon. Se on kuitenkin lakisääteinen ns. ydintehtävä.
Ajatuskapasiteetti on loppu. Nyt esityslistalla on päätösehotus, joka on ns. nahkapäätös. Ei tarkoita yhtään mitään. Yrittäjähän rakentaa jos on rakentaakseen. Kyllä kaupungin ite kannattaisi satsata rakentamiseen. samaa mieltä olen, että kyse on ydinalueesta, jota ei tule kokonaan laittaa markkinoiden armoille. Sikäli sd ja ps oikeassa.