Joiden synnit te anteeksi annatte..

Joh. 20:23
Joiden synnit te anteeksi annatte, niille ne ovat anteeksi annetut; joiden synnit te pidätätte, niille ne ovat pidätetyt."

Rinnakkaisviitteet
Matt. 16:19 Minä olen antava sinulle taivasten valtakunnan avaimet, ja minkä sinä sidot maan päällä, se on oleva sidottu taivaissa, ja minkä sinä päästät maan päällä, se on oleva päästetty taivaissa.
Matt. 18:18 Totisesti minä sanon teille: kaikki, minkä te sidotte maan päällä, on oleva sidottu taivaassa, ja kaikki, minkä te päästätte maan päällä, on oleva päästetty taivaassa.

Lestadiolaiset mielellään vetoavat edellä mainittuihin Raamatunkohtiin, mutta Raamatussa ei sanota että tuota oikeutta olisi annettu yksin vanhoillislestadilaisille, tai ollenkaan millekään lahkolaisille.

7

404

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ent. hellarimies

      Eikö sullakaan aikuinen mies ole muuta tekemistä kuin vehata noitten satujen kanssa? Onko sinulla myös kivikautiset leikkikalut, hakku yms?

      • Sadut satuina

        Tuo tyyppi jaksaa naurattaa palstalaisia omituisilla höpinöillään.


      • Oletko.

        sinäkin entinen linnahellari? Kun sait armahduksen, uskokin jäi..


      • Entisellä

        hellarimiehellä ei taida olla kaikki muumit laaksossa, sillä eihän kivikaudella voinut olla hakkuja.


    • Yäk!

      Avaaja = homo mikä homo.

    • kjhgfd

      Rikollisella kristinuskolla ei todellakaan ole Jeesuksen perustamia seurakuntia. Niiden seurakuntien perustaja olivat Paavali ja hänen aikaiset hallitsijat.

      Evankeliumit eivät kuulu raamattuun, ne ovat Jeesuksen omille opetuslapsilleen antamia, Lait ja opit.

      Nk. uusi testamentti kirjoitettiin Jeesuksen ylösnousemisen jälkeen, mm saatanaa palvelleen Paavalin ja sen oppikunnan toimesta ja siten uutta testamenttia tulee kutsua "Paavalin testamentiksi" tai/ja rikollisen "miekkasivistyksen oppia."

      1.Korinttolaiskirje:
      15:9 Sillä minä olen apostoleista halvin enkä ole sen arvoinen, että minua apostoliksi kutsutaan, koska olen vainonnut Jumalan seurakuntaa.

      Tapatti mm tämän Jeesusta seuranneen kilpailijansa:
      http://fi.wikipedia.org/wiki/Pyhä_Stefanos

      2 Korinttolaiskirje 12:
      7 Ja etten niin erinomaisten ilmestysten tähden ylpeilisi, on minulle annettu lihaani pistin, saatanan enkeli, rusikoimaan minua, etten ylpeilisi.
      8 Tämän tähden olen kolmesti rukoillut Herraa, että se erkanisi minusta.

      Paavali ei raamatun mukaan eroa saatanasta saanut joten ne rikollisen kristinuskon seurakunnatkin.... niinpä niin!!!

    • Ei ole syntiä hyvä ystävä, on vain tapahtumia joista eri ihmisillä on eri mielikuvia. Ja miten vahvoja eri mielikuvat ovat johtuu miten vapaa ihminen on, miten ihminen on päässyt irti omista estoista ja rajoituksistaan joita häneen on syötetty.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      131
      1374
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      103
      889
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      75
      723
    4. 51
      615
    5. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      15
      543
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      40
      484
    7. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      153
      461
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      35
      432
    9. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      182
      401
    10. Missä näet kaivattuasi?

      Mitä teet silloin? Tuleeko pakene reaktio? Vai hellä tunne ja ere..
      Ikävä
      26
      399
    Aihe