Siina taas nahtiin laktoosi-intoleranssi!

tosimies66

Mulla on tapana aina kun mahdollista tarjota "laktoosi-intoleranteille" salaa ruokia ja leivonnaisia joissa on taysmaitoa. Tein niin taas viime viikonloppuna, eika mitaan ongelmia! Hyvaa oli kuulemma. Siina taas nahtiin. Tama jarjeton "ongelma" joka Suomessa muka on, mutta ei missaan muussa maassa!

8

216

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • l-i

      Mistä tiedät millaset mahakivut sille vieraalles tuli? Itellä tulee ihan pienimmästäki määrästä laktoosipitosta ruokaa hirveän kipeäksi maha, ja jos oon kylässä niin en monesti kehtaa sitä sanoa, koska en halua olla niin kovaksi vaivaksi. Voihan olla oikeasti niitä muka "laktoosi-intolerantikkoja" mutta se on ärsyttävää kun meitä oikeasti siitä kärsiviä ei sitten otetakkaa vakavasti.

    • Mhb
    • testattu...

      Mulla on niin lievä, että voin syödä laktoosia montakin päivää ennenkuin maha menee kuralle.

      Olen ollut testeissä joskus.

    • tuihu

      Kauheeta. Itselläni on keliakia ja jos minulle tollai tarjottaisiin vehnätuotteita testimielessä niin olisin todella kiukkuinen..yleensä oireeni alkavat viiveellä ja tottakai sitä miettii oksennellessaan ruokaa pois että johtuuko väärästä ruoasta..

      Siskollani lakt-intoleranssi ja hällä sama juttu..oireet tulee viiveellä ja kun joutuu juoksemaan vessassa tottakai sitä miettii mitä tuli syöneeksi..mutta montaakaan kertaa ei ole valittanut vaan pitänyt sisällään..esim. Työpaikalla kahvitarjottavien kanssa..

    • aijjai

      Aloittaja ei siis todellakaan tiedä, mikä on laktoosi-intoleranssi ja mistä se johtuu. Itse siitä kärsin, ja oma vatsani sietää jonkin verran maitotuotteita silloin tällöin. Se on ihan normaalia. Katselin tuossa niin useat laktoosi-intolerantikot voi nauttia maitoa jopa lasillisen päivässä, eikä saa välttämättä mitään oireita. Toinen maitolasillinen taas yleensä jo aiheuttaa oireita. Tämä johtuu siitä, että useilta ihmisiltä tätä laktaasientsyymiä, eli laktoosia (maitosokeria) pilkkovaa entsyymiä löytyy elimistöstä jonkin verran, muttei tarpeeksi jos laktoosia on liikaa pilkottavaksi.

      Itse en puhuisi laktoosi-intoleranssista sairautena, koska laktoosi-intolerantikot ovat oikeasti normaaleja, ja maitoa juovat ihmiset mutantteja :D Ihmiset juo lapsena maitoa äidistään, mutta aikuisena sitä ei sitten normaalisti enää juotaisi, joten näitä laktaasientsyymejä ei tarvita aikuisiässä. Ihmiset on nykyaikana alkanu juomaan sitä maitoa sitten lehmistä, niin joistakin on tullu mutantteja, joilla tätä laktaasientsyymiä riittää aikuisenakin. Näitä "mutantteja" löytyy eniten sieltä, missä sitä maitoa juodaan aikuisenakin.

      Anyway, ei oo kiva jos mulle tietämättäni syötettäis vielä lisää laktoosia, kun nytkin saa ihmetellä, mistä sitä aina vahingossa saa liikaa :D Siitä tulee jälkeenpäin masu tosi kipeeks!

    • vettä..
    • me ja muut

      Kyllä laktoosi-intoleranssia on vielä enemmän muualla kuin suomessa, mutta hyvin harvassa maassa myydään tuoretta maitoa, tai sitä käytetään. Suurin osa maidosta mm keskieuroopassa ovat iskukuumennettuja, jolloin niistä laksoosi hajoaa ja niistä tule hylamaitoja.

    • Ei sikailulle

      tosimies66 Älä leiki toisten terveydellä. Äidilläni on laktoosi-intoleranssi. Diagnoosi on sen verran tuore, että kävi vahinko. MInä olen töissä työpaikassa, jossa pidetään juhlia asiakkaille.Juhlan jälkeen henkilökunta saa viedä kotiin ylimääräiset ruoat. MInulla oli kiire omiin menoihin enkä muistanut kysyä keittiöhenkilökunnalta onko äidille menossa ollut täytekakku laktoositonta. Äiti kerkesi syömään sitä. Vessa oli äidille sen jälkeen tuttu paikka parin tunnin ajan. Seuraavan kerran muistan kyllä kysyä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      98
      1201
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      86
      817
    3. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      29
      761
    4. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      64
      677
    5. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      606
    6. 31
      593
    7. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      18
      548
    8. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      15
      531
    9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

      Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
      Ikävä
      43
      513
    10. Rakennus myynnissä

      Joko se loppuu mehtä hallitus sumilta?
      Suomussalmi
      10
      466
    Aihe