Pelikone

Uusi tietokone

52

466

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kannattaa kasata kone. Eli valitsee osat ja antaa esim liikkeen tehdä kasauksen. Saa nimittäin yleensä paremman hinta, laatu. tehosuhteen.

    • njäh

      Kannattaa kasata itse. Osaat kyllä.
      Tässä paketti ehdotus. Tilaa halvat osat ja kasaa netistä löytyvien ohjeiden mukaan.

      Paketti: https://www.mindfactory.de/shopping_cart.php/basket_action/load_basket_extern/id/30a49c220073f8bdb13242f461b84ec6aff31a8c5d2a4c75e9f

      Kotelo jimmsiltä Fractal R4 tai Bitfenix ghost. n 100e windows 100e.

      Uudet paremmat intel prosesserit ovat tulossa kohta joten kannattaisi odottaa niitä.
      Intel devill canyon koodinimeä totteleva prosessori tulee olemaan merkittävästi parempi kelottumaan kuin nykyiset. Lisäksi uudet Z-97 emolevyt tulevat kohta myyntiin. Joten kannattasi hetki odottaa.

      http://www.bit-tech.net/hardware/motherboards/2014/04/28/asus-z97-motherboards-preview/1

      • Mitä järkee odotella noita uusia prossuja? Mitään uutta sieltä ei tuu pl pari ylikellotusmallii.

        Emoissakaan ei tuu mitään merkittävää uutta.


    • PPAP2

      käsittääkseni blackstormeissa on ollut hyvät määrät ongelmia. jos kerran et aivan varmasti halua liikuttaa hankintaa kasattavan suuntaa, niin ehkäpä joku tämmöinen olisi harkinnan arvoinen?

      http://www.youtube.com/watch?v=BwQz4fRBeYY

      http://www.youtube.com/watch?v=9-hxQ2Glv8U


      tietty, mikäli mieli halajaa tuota blacstormia, niin kyllähän siinä ainakin speksejä riittää.

      • Toi Asus on merkkikone. Asusta ei saa. Ulkomailta kasattu kone?


      • PPAP2
        digest-hardware kirjoitti:

        Toi Asus on merkkikone. Asusta ei saa. Ulkomailta kasattu kone?

        Siis......... HÄH?!


      • PPAP2 kirjoitti:

        Siis......... HÄH?!

        Kasattu hakkaa aina merkkikoneen. Tossaki romussa 32 gigaa muistia ja näyttis GTX 660, seleevä :DDDD

        Saatavuus: OUT OF STOCK

        Ulkomailta ei kantsi tilata kasattua konetta.

        Ei jatkoon. Mun kone selkeesti parempi.


    • njäh

      Oikeesti diggest sun koneessa ole mitään järkeä.
      Xeon maksaa jimmsillä saman verran ku halvimmat 4770k saumessa.
      mindfactory myy samaa prosessoria 200 hintaan.
      http://www.mindfactory.de/product_info.php/Intel-Xeon-E3-1230v3-4x-3-30GHz-So-1150-BOX_856397.html

      millään ilveellä ei kannata maksaa 256GB SSD levystä 143€ hintaa jos saa saman levyn paljon halvemmalla.
      Tämä on notebook malli mutta ei sillä taida mitään ero olla desktop malliin.
      http://www.mindfactory.de/product_info.php/256GB-SanDisk-Ultra-Plus-Notebook-2-5Zoll--6-4cm--SATA-6Gb-s-MLC-asynchro_827412.html

      desktop maksaa kai kympin enemmän.

      Itse laittasin kaksi noita sandiskejä RAID 0 koska ovat paljon nopeampia niin.
      http://www.tweaktown.com/articles/5896/sandisk-ultra-plus-256gb-raid-0-ssd-report/index14.html

      Paras puoli siinä että vaikka toinen haloaisi niin windowssin uudelleen asentamisella kone toimii yhdelläkin. Lisäksi raid on huomattavasti nopeampi kuin yksi SSD.

      Jos ostaa koneen osina kuten kannattaa niin ei koko konetta kyllä jimmsin hinnoilla kannata ostaa. Koska paljon halvemmallakin voi ostaa. Samaan hintaan saa paremmat osat muualta. Eli jos etsit suorituskykyistä konetta uusista osista niin jimms eikä systema ole oikea paikka niitä osia ostaa.

      Todennäköisesti GTX 780 riittää hyvin 1080p pelaamiseen tai R9 290.
      Ja voihan iitä laittaa toisen rinnalle jos teho alkaa loppumaan.

      Kasaa itse ja tilaa osat siltä mistä saat kohtuu hintaan. Jarki käteen.

      Ja oikeesti diggesti lue vähän ennen kommentointia.
      http://muropaketti.com/intelin-devils-canyon-on-ylikellottajille-suunnattu-haswell

      Jos tuossa ei ole hyötyä niin missä sitten? Jos kellottuvuus paranee niin kai se nyt taukkikin tajuaa että se tekee prosessorista paremman ja tehokkaamman.
      Mutta olisiko nyt kyse siitä ettei paremmuutta voi myöntää kun itse on AMD käyttäjä?

      Lisäksi Z-97 tulee sisältämään uuden nopeamman Sata Express käyttökiittymän.
      http://www.bit-tech.net/hardware/motherboards/2014/04/28/asus-z97-motherboards-preview/1

      Miksi pitäsi tyytyä vanhaan kun kohta saa uutta ja parempaa? Naurettava väite ettei muka ole tulossa parempaa.

      • DOASJKDOIJFSA

        "Sata Express käyttökiittymän"

        anteeksi mikä?


      • 8+3

        "Miksi pitäsi tyytyä vanhaan kun kohta saa uutta ja parempaa? Naurettava väite ettei muka ole tulossa parempaa."

        Ainahan on tulossa uutta ja parempaa. Tämän päivän tekniikka on huomenna eilisen päivän tekniikkaa.


    • Uusi tietokone

      Kiitos vastauksistanne, saattaisin sitten itsekin kasata koneen, mutta se vain kun en ole ikinä kasannut.

    • njäh

      Se on tosi helppoa. Kaikissa osissa tulee ohjeet mukana.
      Lisäksi netti on täynnä ohjeita jos joku kohta kaipaa varmistusta. Googleta osan nimi ja installion manual.
      Lisäksi erilaisilla foorumeilla voi pyytää apua jos ei joku kohta onnistu. Tai mietityttää.

      Kannattaa edetä rauhassa ensimmäisellä kertaa ja tuplatarkistaa että ei ole tehnyt virheitä. Mitään ei kannata voimaa käyttäen pakottaa paikoilleen vaan jos tuntuu ettei osa sovi ensimmäisellä kerralla oikein paikalleen ota irti ja asenna uudelleen.
      Näin et riko mitään. Kaikki johdot ovat helppoja koska ne sopivat paikalleen vain oikeaan kohtaan ja vrtalähteissä on yleensä laput mihin ne pitää asentaa.
      Kannattaa ostaa modulaarine nvirtalähde niin ei jää koteloon sisälle turhia johtoja.
      Turhat johdot säilytät niille varatussa pussissa komerossa. Tarvittaessa oat sieltä sen minkä tarvitset. Jos päivität konettasi.
      Emon ohjekirjasta löytyy kaikkien liittimien nimet. Tavallisesti tietokoneessa on n12 osaa joten ei hirven vaikea palapeli ole kyseessä.

      Tässä esimerkiksi kolmeosainen youtube video how to build pc.
      http://youtu.be/lPIXAtNGGCw
      http://youtu.be/d_56kyib-Ls
      http://youtu.be/RxaVBsXEiok

      kannattaa ehkä katsoa kaikki kolme koska olet ensimmäistä kertaa asialla.

      Tässä sitten pari lisää.
      Tyttö kasaa pieneen koteloon melko tehokkaan kokoonpanon.
      http://youtu.be/1gXFEuN7CI8
      Tässä vähän oikaistu versio. Mutta ei se kasaaminen tosiaan tämän vaikeampaa ole.
      http://youtu.be/GvNnv7nh2Es

      Tässä näkee sen ettei kaikki aina sivi paikalleen ensimmäisellä trittämällä.
      http://youtu.be/6XnU8MPjp1Y

      Vähä uudempi video. http://youtu.be/guZ53cSUuOk

      Googlella löydät ihan suomenkielisiäkin versioita (luulisin)

      Ja jos ongelmia tulee niin kysy neuvoa esim murobbs keskustelualueelta.
      Täälläkin toki voi kysyä. Ja muitakin paikkoja löytyy.
      T. njäh

      • njäh: Mitä hyötyä noista uusista prossuista ellei kellota? Ei mitään.

        Ja et z97 piirisarjaa kantsis ootella? Saat 200 MB/s lisää nopeutta kunhan ostat z97 piirisarjan emon ja uudenmallisen SSD:n? Tota eroo ei käyännössä huomaa millään.

        Ts ellei kellota, z97 täysin turha ootella. Tohon z97:n piti tulla Pci express pohjanen SATA, se olis ollu sellaset 4 kertaa nykystä nopeempi. Eipä tullu joten z97 on turhake.


    • njäh

      No totta hitossa sitä konetta kannattaa kellottaa. Asuksella on jo Z-87 emossa hyvä automaatti joka oikeasti toimii ja kellottaa hyvin prosessorin,muistit ym.
      Neljä suuntainen optimointi Z-97 se on jo viisi osaaluetta läpikäyvä optimointi prosessi.
      Joten kyllä se kellottaminen on tehty helpommaksi kuin ikinä aikaisemmin.

      Se SSD ominaisuus on yksi tekijä ei toki ainoa.
      Kyllä RAID 0 kahdella SSD levyllä on vielä parempi.
      Kuten tästä testistä voit huomata.
      http://www.tweaktown.com/articles/5896/sandisk-ultra-plus-256gb-raid-0-ssd-report/index.html

      Kallottamisen helppous jo Z-87 Asus emola ilmenee kyllä hyvin tästä.
      Ja ota taas huomioon että Z-97 on taas viety pitemmälle eli parannettu.

      http://youtu.be/BoaAT5TkXc4

      Ja tässä toinen.
      http://youtu.be/Z7zPu9255ZI

      Oliko tässä nyt jotain syytä miksi ei kellottaisi?

      diggest hei sä oot oikeesti aika läpinäkyvä. Käytät itse AMD prosessoreita ja koitat huonontaa Intel paketteja. Miksi?

      • Kaikki ei haluu kellottaa koneitaan, piste. Ne jotka ei kellota ei hyödy noista uusista rahstusprossuista tippaakaan.

        Miten toi SSD RAID 0 liittyy z97 piirisatsiin?

        "Oliko tässä nyt jotain syytä miksi ei kellottaisi?"

        Vaikka se ettei kaikiki haluu laittaa emoon enempää rahaa tai riskeerata? Kellotuksella voi hajottaa osia.

        "diggest hei sä oot oikeesti aika läpinäkyvä. Käytät itse AMD prosessoreita ja koitat huonontaa Intel paketteja. Miksi?"

        Mistä noita uusia prossuja saa NYT? Paljoko ne maksaa?

        Sitä minäki. Jotkut haluu koneen nyt eikä vuoden päästä. Ellei kellota, noi uudet prossut on turhia. z97 piirisarja on joka tapauksessa turha.


      • ei z87 emoa
        digest-hardware kirjoitti:

        Kaikki ei haluu kellottaa koneitaan, piste. Ne jotka ei kellota ei hyödy noista uusista rahstusprossuista tippaakaan.

        Miten toi SSD RAID 0 liittyy z97 piirisatsiin?

        "Oliko tässä nyt jotain syytä miksi ei kellottaisi?"

        Vaikka se ettei kaikiki haluu laittaa emoon enempää rahaa tai riskeerata? Kellotuksella voi hajottaa osia.

        "diggest hei sä oot oikeesti aika läpinäkyvä. Käytät itse AMD prosessoreita ja koitat huonontaa Intel paketteja. Miksi?"

        Mistä noita uusia prossuja saa NYT? Paljoko ne maksaa?

        Sitä minäki. Jotkut haluu koneen nyt eikä vuoden päästä. Ellei kellota, noi uudet prossut on turhia. z97 piirisarja on joka tapauksessa turha.

        14nm Broadwellit julkaistaan myöhemmin tänä vuonna, ja itse ainakin ajattelin päivittää emolevyn esim. Asus ROG Z97:aan heti kun mahdollista. Jotta uusien prossujen tultua ei tarvitse samalla hankkia uutta emolevyä. Z87 piirisarjaa ei ole enää mitään järkeä ostaa, vuosi sitten sellainen tuli hankittua kun luuli että sillä pärjäisi parikin vuotta, mutta se onkin täysi harhaostos.


      • ei z87 emoa kirjoitti:

        14nm Broadwellit julkaistaan myöhemmin tänä vuonna, ja itse ainakin ajattelin päivittää emolevyn esim. Asus ROG Z97:aan heti kun mahdollista. Jotta uusien prossujen tultua ei tarvitse samalla hankkia uutta emolevyä. Z87 piirisarjaa ei ole enää mitään järkeä ostaa, vuosi sitten sellainen tuli hankittua kun luuli että sillä pärjäisi parikin vuotta, mutta se onkin täysi harhaostos.

        z87:lla pärjää pari vuotta? No just. Kaikki tietää et Intel vaihtaa prossukantoja vaikkei mitään kunnon syytä olis.


      • ei z87 emoa
        digest-hardware kirjoitti:

        z87:lla pärjää pari vuotta? No just. Kaikki tietää et Intel vaihtaa prossukantoja vaikkei mitään kunnon syytä olis.

        Vuosi sitten kun z87:t tulivat myyntiin, sanottiin että niihin voi myöhemmin päivittää broadwellin. Kuten z67 emoihin pystyi päivittämään ivyn ilman että tarvitsi hankkia uutta emoa. Siltä kannalta z87:aa ei kannata missään tapauksessa hankkia.


      • järkee vai ei?
        ei z87 emoa kirjoitti:

        Vuosi sitten kun z87:t tulivat myyntiin, sanottiin että niihin voi myöhemmin päivittää broadwellin. Kuten z67 emoihin pystyi päivittämään ivyn ilman että tarvitsi hankkia uutta emoa. Siltä kannalta z87:aa ei kannata missään tapauksessa hankkia.

        Intel vaihtaa prossukannan melkein joka prosessorimallistolle, käytännössä päivitettävyyttä ei ole, jos alusta pysyy samana. Ja Z87 ja Z97 välillä ei ole mitään niin merkittävää eroa, että koneen ostoa kannattaisi lykätä.

        Ne uudet Devil's Canyon (?) prossut ovat ihan samaa tavaraa kuin nykyiset Haswellit, niissä vain on vakiona 100MHz korkeammat kellotaajuudet ja marginaalisesti parempi (eli edelleen susihuono) purkkalämpötahna heatspreaderin alla.


      • järkee vai ei? kirjoitti:

        Intel vaihtaa prossukannan melkein joka prosessorimallistolle, käytännössä päivitettävyyttä ei ole, jos alusta pysyy samana. Ja Z87 ja Z97 välillä ei ole mitään niin merkittävää eroa, että koneen ostoa kannattaisi lykätä.

        Ne uudet Devil's Canyon (?) prossut ovat ihan samaa tavaraa kuin nykyiset Haswellit, niissä vain on vakiona 100MHz korkeammat kellotaajuudet ja marginaalisesti parempi (eli edelleen susihuono) purkkalämpötahna heatspreaderin alla.

        Devil's Canyon ylikellotukseen menevä prossu. Hitosti ylihintaa ja ainoo ero ylikellotus.

        Haswell Refreshit on niitä 100 MHz turhakkeita.


    • poweri ja muistit

      Tuossa verkkiksen koneessa on huonot muistit 16GB 1600mhz muistia. Itselläni vuosi sitten kootussa 4770k koneessa on 32GB 2400mhz muistia. Lisäksi verkkiksen koneen poweri on onneton Fractalin bronze huonolla hyötysuhteella. 3 vuotta sitten jo sai kohtuuhintaisia ja hyviä platinum-powereita ja itselläni on kaikissa koneessa platinum powerit, ei voi ymmärtää miten tuota bronze sontaa vielä tungetaan noinkin kalliisiin koneisiin. Ei tuollaista kukaan osta.

      • Kasaaja X

        1600 vs. 2400 muistien välillä ei ole tietokoneen nopeudessa kuin parin prosentin ero, eli täysin merkityksetön.

        32 gigaa muistia on hukkaan heitettyä rahaa, ellet tee jotain CAD-suunnittelua, tai merkittävämpää videoiden editointia/musiikkia ammatiksi.

        Pelikäyttöön 8 Gt riittää, 16 alkaa olla jo liikaa, mutta ehkä ymmärrettävä jossain uber-paketissa.

        On aivan sama mikä hyötysuhde virtalähteessä on, jos harrastaa ylikellotusta. Jos haluat säästää sähköä, älä ylikellota. Sähkön hinnassa et saa kalliimpaan poweriin upotettuja rahoja takaisin kovin nopeasti.


      • poweri ja muistit
        Kasaaja X kirjoitti:

        1600 vs. 2400 muistien välillä ei ole tietokoneen nopeudessa kuin parin prosentin ero, eli täysin merkityksetön.

        32 gigaa muistia on hukkaan heitettyä rahaa, ellet tee jotain CAD-suunnittelua, tai merkittävämpää videoiden editointia/musiikkia ammatiksi.

        Pelikäyttöön 8 Gt riittää, 16 alkaa olla jo liikaa, mutta ehkä ymmärrettävä jossain uber-paketissa.

        On aivan sama mikä hyötysuhde virtalähteessä on, jos harrastaa ylikellotusta. Jos haluat säästää sähköä, älä ylikellota. Sähkön hinnassa et saa kalliimpaan poweriin upotettuja rahoja takaisin kovin nopeasti.

        Ainakin 3DMarkin pisteet nousevat tuntuvasti nopeammilla muisteilla. 1600 -> 2400 nopeusero on samaa luokkaa joka saadaan prossun ylikellotuksella 3.9 -> 4.2 GHz. Sovelluskohtaisesti (esim. Winrar) nopeutta tulee nopeilla muisteilla paljon enemmänkin. Myös moniajossa kone nopeutuu suoraan verrannollisesti muistien nopeuteen, kun moniajossa pahin pullonkaula on jonossa olevat eri sovellusten tekemät muistioperaatiot.

        Jos muistia on paljon, sille myös löytyy hyödyllistä käyttöä, esim. voi asentaa ja käyttää virtuaalikoneita ja RAMdiskiä (joka nopeuttaa erityisesti videoeditointia pelkkään ssd:hen verrattuna).


    • njäh

      > Vaikka se ettei kaikiki haluu laittaa emoon enempää rahaa tai riskeerata? Kellotuksella voi hajottaa osia.>

      Ei voi. Olen kaikkia koneita ylikellottanut ja yksikään prosessori tai emo ei ole kärsinyt tippakkaan kellotuksesta. Ihan siltä 462 LGA 775 ajoista lähtien.
      Nykyinen 2011 3930k pyörii 4.2GHz lukemissa normikäytössä. Raskaampien sovellutusten kanssa sitten vähän korkeammilla kelloilla.

      Paremmissa emoissa on myös paremman komponentit kuin halvemmissa joten ne ovat pitkäikäisempiä. Paremmat äänipiirit tuottavat enemmän nautintoa esimerkiksi hyvillä kuulokkeilla. Parempi lan controller (verkko piiri) takaa vakaamman verkon toiminnan. Niin mitä järkeä on ostaa emo kerran vuodessa jos voi kerralla ostaa hyvän ja käyttää sitä viisi vuotta? Sama se on kellottaako vai ei. Se nyt vaan oikeasti tyhmää olla kellottamatta koska siihen ei tarvitse kuin hyvän jäähdyttimen ja painaa yhtä nappia ja emo hoitaa kellotuksen muutamassa minuutissa.

      Lähinnä nuo B85 emot ja xeonit ovat tarkoitettu servereihin ja toimistokoneisiin.
      Lähinnä huono pouli niissä on huono äänikortti ja verkko piiri.

      En sano että xeon kone ei toimisi. Tai ettei B85 emo toimisi. Mutta tuohon hintaan jos tyypillä on varaa laittaa 2500€ koneeseen saa jo hiton paljo paremman koneen kuin tuo oma ehdotuksesi.

      Jo 1500 hinnalla saa aika huiman koneen helposti.

      >Mistä noita uusia prossuja saa NYT? Paljoko ne maksaa?>
      Odota pari päivää niin tulee ensimmäinen erä uusia prosessoreita myyntiin inteliltä.
      Jenkki hinnat on jo julkaistu.

      http://www.anandtech.com/show/7831/intels-haswell-4th-generation-processor-refresh-prices-leaked

      http://www.anandtech.com/show/7873/new-haswell-k-overclocking-enhancements

      Jos ei nyt tajua että kannattaa odottaa sen aikaa että se jokaisen intel fanaatikon tehopaketti tulee ulos niin mikäs siinä. Mutta se luulis hatuttavan aika pahasti jälkeen kun sitten kaverit ostaa näitä oikeasti kellotukseen sopivia devills canyon prosessoreita ja postaavat foorumeille yli 5.0GHz kelloja. Siinä muuten tippuu xeon aika pahasti kyydistä koska sitä ei voi kellottaa. Tämä uutuus tulee pieksemään vanhat sandy briget kellottuvuudessa. Se tekee näistä prosessoreista samanlaisia legendejo kuten Q6600 intelin prosessori mallistosta. Samoin 2500 ja 2600k kuuluvat samaan kastiin. Vieläkin erittäin kysyttyjä prosessoreita.

      DDR 4 on myös tulossa. Tämä tarkoittaa todennäköisesti että työpyötä koneiden muistikapasiteetti lisääntyy huimasti. On jo näkynyt kuva DDR4 128GB muistikampa. Jos emoon saa neljä tuollaista toimimaan niin herrajumala se kone on nopea. Lisä nopeus SSD levylle ei ole varmasti huono asia.
      Nämä controllerit myös paranevat uudistusten myötä.
      Joten sanoisin edelleen että kannattaa odottaa uusia emoja ja prosessoreita.
      Niillä sitten voi mennä seuraavat 5 vuotta näyttis päivityksellä.

      Eiköhän nuo ole kohta täälläkin myynnissä kosska rapakon takana niitä uusia emoja myydään jo.
      http://muropaketti.com/z97-piirisarjaan-perustuvat-emolevyt-karkasivat-myyntiin-etuajassa

      Samalla tulee päivitys prosesserit luonnollisesti myyntiin.

      Ihme hätähousu saa olla jos ei malta odottaa. Kyllä sen huomaa kun esim mindfactoriin niitä muuntiin tulee.
      jimmssiin tulo kestää todennäköiseti vähän pidempään.

      • 1500 eurolla saa kovan koneen. En kummiskaan näe tossa Xeonissa muuta vikaa ku ylikellotuksen puutteen.

        "Odota pari päivää niin tulee ensimmäinen erä uusia prosessoreita myyntiin inteliltä. Jenkki hinnat on jo julkaistu."

        Missä kohtaa tossa on niiden kellottuvien prossujen hinnat? Noihan on vaan nykyset prossut 100 MHz. Devils Canyonit maksaa paljoko?

        DDR4 on turha. en nykysinkään muistipuolella rajota muu ku hinta. Jo 32 gigaa maksaa lähemmäs 300 euroo. 32 gigaa muistia ja 1200 euroo, OK.


    • Kasaaja X

      Tuossa järkevä paketti. Lisäraha on käytännössä hukkaanheitettyä.

      http://tietokonekauppa.fi/cart/kori/?a=cart_set&citem=136411,150407,154120,152747,53142,144202,153443,68099,152088,163022,161285

      Tässä kaipaamasi uber-paketti, joka on pitkälti rahan haaskaamista:
      http://tietokonekauppa.fi/cart/kori/?a=cart_set&citem=136411,150407,152747,53142,100710,144202,153443,161822,79812,157936,148171

      "DDR 4 on myös tulossa. Tämä tarkoittaa todennäköisesti että työpyötä koneiden muistikapasiteetti lisääntyy huimasti. On jo näkynyt kuva DDR4 128GB muistikampa. Jos emoon saa neljä tuollaista toimimaan niin herrajumala se kone on nopea."

      - DDR4 ei liity mitenkään muistikapasiteettiin
      - Nykyiset tietokoneet eivät ole muistinnopeuden suhteen rajoitettuja. Integroidulle näytönohjaimelle siitä voi ehkä jotain iloa olla, jos muisti on nykyistä nopeampaa
      - LGA2011 emolevyihin saa vaikka kahdeksan muistikampaa
      - 8 gigaa riittää kaikkeen pelaamiseen, 16 on jo liikaa pelikäyttöön. Nopeus ei kasva muistimäärästä, kunhan sitä on tarpeeksi, eli 8 Gt.

    • njäh

      X kasaaja ei tiedä muusta kuin pelaamisesta yhtään mitään. Muistin lisääminen antaa paljon lisänopeutta. Mahdollistaa esimerkiksi ramdiskin käytön.

      Pelikäyttöönkin kannattaa ottaa 16GB juuri sen takia jos DDR 3 vielä ostaa koska sen tuntanto vähenee / loppuu ja lisämuistin hankkiminen jos sattuu tarvitsemaan on DDR4 markkinoille tulon jälkeen kalliimpaa. Aivan samoin kävi DDR ja DDR2 kanssa kun uudempaa tuli markkinoille.

      1TB kiintolevy on onnettoman pieni. Kannattaa ostaa 3TB.
      Samsung evo on TLC levy ja sitä ei kannata ostaa. TLC on huonompi kuin MLC.

      Asus gryphon ei ole hyvä koska siitä puuttuu wifi bluetooth. Asus PRO on parempi valinta. Jos myöhemmin haluaa rakentaa SLI:n kahdella näytönohjaimella on hyvä että wifi ja bluetooth ovat jo valmiina emolla eikä erillisellä kortilla.

      Corsair H100 ei ole hyvä ratkaisu. Hyvä ilmajäähy on huomattavasti parempi luotettavuutensa ansiosta. Jos haluat vesijäähyn rakenna suoraan custom vesijäähy. Silloin saat hyvän pumpun ja paljon paremman jäähdytystehon oikealla kupari rasiaattorilla. H100 pumppu ei ole luotettava. Esimerkikiksi hyvä ilmajäähy on yhtä tehokas kuin tuo H100 ja ilmajäähyssä ei ole pumppua joka voisi lopettaa toimimisen. (mennä rikki) Ilmajäähyn tuuletin on paljon helpompi vaihtaa kuin pumppu tuohon H100 jäähyyn.

      Corsair 300 ei ole hyvä kotelo.

      850w pronssi virtalähde. Laatua kehiin. Kulta tai platina virtalähde modulaarisilla kaapeleilla. Superflower tai seasonic.

      Itse tykkään enemmän nvidian korteista. mutta ei tuo R9 290 huono ole.

      4670k ei kannata enään ostaa koska on vanhaa revikkaa ja uutta tulee juurikin nyt markkinoille. Ei tarvitse kuin hetki odottaa.


      Tuo 2000 rakennelma 4930k X-79 emo on täysin ylihintainen.
      Lisäksi se korvataan syksyllä uudella prosessori mallistolla jossa on jo 8 ytimiset prosessorit. Tuota ei kannata ostaa. Paitsi jos löytää halvan käytetyn prosessorin ja hyvän ja halvan emolevyn.

      Tässä nyt kuitenki paketti (en ostais koska uutta tulee syksyllä) ja se tekee näistä vanhoista lähinnä ongelmajätettä. Niitä ei kukaan osta.

      https://www.mindfactory.de/shopping_cart.php/basket_action/load_basket_extern/id/879aad2201704f7dc185a737368b7a6bc5933d6abe93e5053ae

      CDON myy aika kohtuuhintaista gigabyte emolevyä.
      https://cdon.fi/kodin_elektroniikka/gigabyte/gigabyte-ga-x79-ud5-intel-x79-4xddr3-sli-crossfirex-wifi-socket-2011-atx-p17096815

      Samoin melko edullista corsair air 540 koteloa.
      Jaa se olikin kallistunut jo 15€ siihen ku viimeksi katsoin. 100 lähtee ihan hyviä koteloita kuten Fractal R4 tai bitfenix ghost. Jimmssi / verkkokauppa suunnalta jos ei halua jotain parempaa kuten Phanteks enchoo primoa. Tämä silverstone on oikeasti loistava kotelo.
      http://www.mindfactory.de/product_info.php/Silverstone-Fortress-FT02-mit-Sichtfenster-Midi-Tower-ohne-Netzteil-schwa_884342.html
      Silverstonea löytyy sekä ikkunalla että ilman.

      Samaoin tämä phanteks.
      http://www.mindfactory.de/Hardware/Gehaeuse.html/1/36151

      Kuvat ei nyt näy mutta katso täältä.
      http://www.caseking.de/shop/catalog/Gehaeuse/PHANTEKS:::29_11196.html

      Noiden kanssa kilpailee käytännössä vain Corsair 900D ja Silverstone tj-11 ja
      Coolermaster Comos 2 Joka on aivan mahtava kotelo mutta maksaakin sitten jo yli 300 veikkaisin. Silverstone tj-11 maksaakin sitten jo 500-600 olettaisin. Laatu maksaa. Muista myös tarkistaa jos lähdet 2011 settiä rakentamaan että jos ostat EATX emon niin joudut ostamaan EATX kotelon.

      Paras emo 2011 settiin on Asus tämä malli:
      http://www.mindfactory.de/product_info.php/Asus-ROG-Rampage-IV-Black-Edition-Intel-X79-So-2011-Quad-Channel-DDR3-EAT_941615.html

      Ei halpa mutta paras.

      ap voi kysästä 1150 settiin parempaa neuvoa jos sellaisen haluaa mindfactorista tilata. Itse tilaan omien koneitteni osat. Aina sujunut kaikki mutkattomasti ja suhteellisen nopeasti jopa kun matkan ottaa huomioon. Ainoa viivytys on rahojen siirtyminen saksaan joka ottaa pari kolme päivää ennen kuin rahat näkyvat heidän tilillä. Alternate toimittaa ilman ennakko maksua saksasta mutta on jonkinverran kalliimpi. Tosin maksat vasta kun lähettifirma tuo osat ovelle. Ja käteistä pitää löytyä. Mikään kortti ei kelvannut kun olen sieltä viimeksi tilannut. Tästä on jo hiukan aikaa joten sekin voi olla jo muuttunut.

      https://cdon.fi/kodin_elektroniikka/corsair/corsair-carbide-series-air-540-cube-case-black-midtower-no-psu-p24559717

      • Kasaaja X

        Mikäs äidin pikku ammattilainen meillä siellä on ;)

        "Muistin lisääminen antaa paljon lisänopeutta. Mahdollistaa esimerkiksi ramdiskin käytön."

        Kone ei nopeudu ollenkaan. Latausajat lyhentyvät, mutta suuren teoreettisen nopeuden hyöty käytännössä verrattuna SSD-levyyn on tuskin rahan arvoinen. Yli kahdeksan gigan muistista voi olla iloa jos käyttää montaa virtuaalikonetta yhtä aikaa, editoi videoita tms. RAM-levy tyhjenee joka kerta kun sähköt katkeavat tai koneen sammuttaa. Jos haluaa kikkailla RAM-levyn kanssa, niin sitten se on ymmärrettävää.

        RAM-levyistä oli enemmän hyötyä järjestelmissä, jotka eivät osanneet osoittaa yli 4 gt muistia. Mennyttä ovat ne ajat.

        ---------

        "1TB kiintolevy on onnettoman pieni."

        Riippuu käytöstä. Kaikilla ei ole tarvetta tallentaa joka videota koneelle, mikä eteen tulee. Maailma on materiaalia täynnä ja uutta löytää internetistä. Turha niitä on ruveta tallentelemaan, kun todennäköisesti suurin osa jää katsomatta.

        ---------

        "Asus gryphon ei ole hyvä koska siitä puuttuu wifi bluetooth."

        Juu ja kannattaa maksaa paljon ylimääräistä siitä että nuo tingeltangelit löytyy. Wifi-kortin saa parilla kympillä jos kokee tarvitsevansa, samoin BT:n joka saisi jo kadota. Jotkut ostavat koneen täynnä mitä ihmeellisimpiä ominaisuuksia, leikkivät niillä ensimmäisen viikon ja unohtavat ne sitten.

        ----------

        "Corsair H100 ei ole hyvä ratkaisu. Hyvä ilmajäähy on huomattavasti parempi luotettavuutensa ansiosta. Jos haluat vesijäähyn rakenna suoraan custom vesijäähy. Silloin saat hyvän pumpun ja paljon paremman jäähdytystehon oikealla kupari rasiaattorilla. H100 pumppu ei ole luotettava."

        5 vuoden takuu, tehokkaampi jäähdytys pienemmällä äänellä. Onko sinulla jokin lähdekin väitteellesi, vai ihan oma mielipide?

        Mitä internet sanoo Corsairista?

        "Conclusion
        Offering the best cooling that we've ever seen from a single cooler, the H100i is an undeniably impressive piece of kit. Though £90 is a lot to pay for a CPU cooler, it's much cheaper than a custom water-cooling loop (and far less hassle to install) and represents fairly good value over the original H100 too, given that its temperatures, build quality and ease of use have all improved, not to mention the excellent software control." http://www.bit-tech.net/hardware/cooling/2012/12/05/corsair-h100i-review/3

        "Kitguru says: The new king of coolers." http://www.kitguru.net/components/cooling/zardon/corsair-h100-extreme-performance-liquid-cooler-review/7/

        "BOTTOM LINE:
        The H100i is a powerhouse that's backed by a powerhouse control software. The H100i is the new king of the AiO market. " http://www.pureoverclock.com/Review-detail/corsair-h100i/

        -----

        "850w pronssi virtalähde. Laatua kehiin. Kulta tai platina virtalähde modulaarisilla kaapeleilla. Superflower tai seasonic. "

        XFX:n mallinimet ovat sekavia. Tuo Bronze malli ei ole se minkä testituloksia luin, vaikka mallinimi XFX850PRO onkin täysin sama. Tuo joutaisi vaihtoon - myönnetään. 159€ malli on hyvä.


        ----

        "4670k ei kannata enään ostaa koska on vanhaa revikkaa"

        Täysin merkityksetön asia tuleeko "uutta revikkaa" jos tuo pyörittää pelejä niin nopeasti, että pullonkaula on joka tapauksessa muualla. Joku sivusto päivitti kalustoaan kun porukka valitti, ettei prosessori muka riitä kalleimpien SLI/Crossfire järjestelmien mittaamiseen. Vaihtoivat muutaman satasen prosun tonnin prosessoriin ja vauhtia tuli 5%-10% lisää, mutta vain alhaisilla resoilla ja yksityiskohdilla. Paremmilla hyöty nolla. (luit oikein. Sivusto taisi olla Anandtech)

        "Tuo 2000 rakennelma 4930k X-79 emo on täysin ylihintainen.
        Lisäksi se korvataan syksyllä uudella prosessori mallistolla jossa on jo 8 ytimiset prosessorit. "

        Kyse olikin uber-paketista, NYKYISISTÄ kamoista. Ei siitä mitä ehkä tulee jatkossa ja tiedoksesi, että tuossa ON 8 ydintä ht.

        "Tässä nyt kuitenki paketti (en ostais koska uutta tulee syksyllä) ja se tekee näistä vanhoista lähinnä ongelmajätettä. Niitä ei kukaan osta.

        https://www.mindfactory.de/shopping_cart.php/basket_action/load_basket_extern/id/879aad2201704f7dc185a737368b7a6bc5933d6abe93e5053ae"

        Yritätkö pelleillä? Suosittelet jotain R9 270 korttia "raskaaseen pelikäyttöön"???

        Okei, nyt ymmärsin. Kirjoituksesi oli vitsi. Very funny...

        "Paras emo 2011 settiin on Asus tämä malli:
        http://www.mindfactory.de/product_info.php/Asus-ROG-Rampage-IV-Black-Edition-Intel-X79-So-2011-Quad-Channel-DDR3-EAT_941615.html"

        Ylihintaista roskaa. Saa toki maksaa 360€ emolevystä jos haluaa. Kone ei kyllä muutu siitä yhtään nopeammaksi ;)

        Ei ole mitään järkeä tilailla osia sieltä täältä ulkomailta, kun Suomesta löytyy lähes samaan hintaan.

        Oli muuten tyypillistä, että olisit hukannut satoja euroja emolevyyn, joka ei nopeuta konetta ollenkaan, sekä koteloon, joka on hyvänen aika peltilaatikko tekniikan ympärillä - siihen kannattaakin panostaa satoja euroja ;)


      • jbjbjb
        Kasaaja X kirjoitti:

        Mikäs äidin pikku ammattilainen meillä siellä on ;)

        "Muistin lisääminen antaa paljon lisänopeutta. Mahdollistaa esimerkiksi ramdiskin käytön."

        Kone ei nopeudu ollenkaan. Latausajat lyhentyvät, mutta suuren teoreettisen nopeuden hyöty käytännössä verrattuna SSD-levyyn on tuskin rahan arvoinen. Yli kahdeksan gigan muistista voi olla iloa jos käyttää montaa virtuaalikonetta yhtä aikaa, editoi videoita tms. RAM-levy tyhjenee joka kerta kun sähköt katkeavat tai koneen sammuttaa. Jos haluaa kikkailla RAM-levyn kanssa, niin sitten se on ymmärrettävää.

        RAM-levyistä oli enemmän hyötyä järjestelmissä, jotka eivät osanneet osoittaa yli 4 gt muistia. Mennyttä ovat ne ajat.

        ---------

        "1TB kiintolevy on onnettoman pieni."

        Riippuu käytöstä. Kaikilla ei ole tarvetta tallentaa joka videota koneelle, mikä eteen tulee. Maailma on materiaalia täynnä ja uutta löytää internetistä. Turha niitä on ruveta tallentelemaan, kun todennäköisesti suurin osa jää katsomatta.

        ---------

        "Asus gryphon ei ole hyvä koska siitä puuttuu wifi bluetooth."

        Juu ja kannattaa maksaa paljon ylimääräistä siitä että nuo tingeltangelit löytyy. Wifi-kortin saa parilla kympillä jos kokee tarvitsevansa, samoin BT:n joka saisi jo kadota. Jotkut ostavat koneen täynnä mitä ihmeellisimpiä ominaisuuksia, leikkivät niillä ensimmäisen viikon ja unohtavat ne sitten.

        ----------

        "Corsair H100 ei ole hyvä ratkaisu. Hyvä ilmajäähy on huomattavasti parempi luotettavuutensa ansiosta. Jos haluat vesijäähyn rakenna suoraan custom vesijäähy. Silloin saat hyvän pumpun ja paljon paremman jäähdytystehon oikealla kupari rasiaattorilla. H100 pumppu ei ole luotettava."

        5 vuoden takuu, tehokkaampi jäähdytys pienemmällä äänellä. Onko sinulla jokin lähdekin väitteellesi, vai ihan oma mielipide?

        Mitä internet sanoo Corsairista?

        "Conclusion
        Offering the best cooling that we've ever seen from a single cooler, the H100i is an undeniably impressive piece of kit. Though £90 is a lot to pay for a CPU cooler, it's much cheaper than a custom water-cooling loop (and far less hassle to install) and represents fairly good value over the original H100 too, given that its temperatures, build quality and ease of use have all improved, not to mention the excellent software control." http://www.bit-tech.net/hardware/cooling/2012/12/05/corsair-h100i-review/3

        "Kitguru says: The new king of coolers." http://www.kitguru.net/components/cooling/zardon/corsair-h100-extreme-performance-liquid-cooler-review/7/

        "BOTTOM LINE:
        The H100i is a powerhouse that's backed by a powerhouse control software. The H100i is the new king of the AiO market. " http://www.pureoverclock.com/Review-detail/corsair-h100i/

        -----

        "850w pronssi virtalähde. Laatua kehiin. Kulta tai platina virtalähde modulaarisilla kaapeleilla. Superflower tai seasonic. "

        XFX:n mallinimet ovat sekavia. Tuo Bronze malli ei ole se minkä testituloksia luin, vaikka mallinimi XFX850PRO onkin täysin sama. Tuo joutaisi vaihtoon - myönnetään. 159€ malli on hyvä.


        ----

        "4670k ei kannata enään ostaa koska on vanhaa revikkaa"

        Täysin merkityksetön asia tuleeko "uutta revikkaa" jos tuo pyörittää pelejä niin nopeasti, että pullonkaula on joka tapauksessa muualla. Joku sivusto päivitti kalustoaan kun porukka valitti, ettei prosessori muka riitä kalleimpien SLI/Crossfire järjestelmien mittaamiseen. Vaihtoivat muutaman satasen prosun tonnin prosessoriin ja vauhtia tuli 5%-10% lisää, mutta vain alhaisilla resoilla ja yksityiskohdilla. Paremmilla hyöty nolla. (luit oikein. Sivusto taisi olla Anandtech)

        "Tuo 2000 rakennelma 4930k X-79 emo on täysin ylihintainen.
        Lisäksi se korvataan syksyllä uudella prosessori mallistolla jossa on jo 8 ytimiset prosessorit. "

        Kyse olikin uber-paketista, NYKYISISTÄ kamoista. Ei siitä mitä ehkä tulee jatkossa ja tiedoksesi, että tuossa ON 8 ydintä ht.

        "Tässä nyt kuitenki paketti (en ostais koska uutta tulee syksyllä) ja se tekee näistä vanhoista lähinnä ongelmajätettä. Niitä ei kukaan osta.

        https://www.mindfactory.de/shopping_cart.php/basket_action/load_basket_extern/id/879aad2201704f7dc185a737368b7a6bc5933d6abe93e5053ae"

        Yritätkö pelleillä? Suosittelet jotain R9 270 korttia "raskaaseen pelikäyttöön"???

        Okei, nyt ymmärsin. Kirjoituksesi oli vitsi. Very funny...

        "Paras emo 2011 settiin on Asus tämä malli:
        http://www.mindfactory.de/product_info.php/Asus-ROG-Rampage-IV-Black-Edition-Intel-X79-So-2011-Quad-Channel-DDR3-EAT_941615.html"

        Ylihintaista roskaa. Saa toki maksaa 360€ emolevystä jos haluaa. Kone ei kyllä muutu siitä yhtään nopeammaksi ;)

        Ei ole mitään järkeä tilailla osia sieltä täältä ulkomailta, kun Suomesta löytyy lähes samaan hintaan.

        Oli muuten tyypillistä, että olisit hukannut satoja euroja emolevyyn, joka ei nopeuta konetta ollenkaan, sekä koteloon, joka on hyvänen aika peltilaatikko tekniikan ympärillä - siihen kannattaakin panostaa satoja euroja ;)

        "Yritätkö pelleillä? Suosittelet jotain R9 270 korttia "raskaaseen pelikäyttöön"???"

        Eihän se mitään r9 270 oo suositellu..
        Tuolla korissahan on gtx 780.


      • Kasaaja X
        jbjbjb kirjoitti:

        "Yritätkö pelleillä? Suosittelet jotain R9 270 korttia "raskaaseen pelikäyttöön"???"

        Eihän se mitään r9 270 oo suositellu..
        Tuolla korissahan on gtx 780.

        Vimeksi kun avasin linkin, siellä näytti olevan 270


    • njäh

      Oha toi kaasaajaX:n paketit aika mielenkiintoisia. 1Kw poweri. Ei sitä tarvitse paitsi jos on vähintään kolme näytönohjainta koneessa.

      H100 ei ole sen tehokkaampi kuin hyvä ilmajäähy. Hyöty 4670k:n kanssa on olematon.
      http://www.hardwaresecrets.com/article/Corsair-H110-CPU-Cooler-Review/1736/6
      Tuolla näkee ettei prosessorin lämmöissä ole merkittävää eroa hyvän ilmajäähyn ja esimerkiksi Corsair H100 välillä. Ilmajäähystä voi hajota ainoastaan tuuletin. Helppo vaihtaa. Corsair H100 taas voi vesipumppu hyytyä samoin tuulettimet. Alkuperäiset tuulettimet H100 ei taida olla kovin hyvät.

      Muistit on teamgruppen ns halpispaskaa. G.skillin tridentX on parhaat muistit mitä voi kaupasta ostaa 1150 piirisarjalle 4670k tai 4770k:n kaveriksi. Tavallista on että 2400MHz g.skillit joissa on tiukemmat latenssit kuin teamgruppessa menevät heittämällä 2666MHz taajuuksille. Toki team gruppet toimii. Mutta parempia on .
      Jos hinta on sama niin ottasin tietenkin ainakin itse paremmat.

      Mielenkiintoinen väite että Intel prosessori on 8 ytiminen. Ei 4930k ole kuin 6 ytiminen. Mulal on 3930k joten tiedän kyllä mistä puhun.

      Kannattaa miettiä mitä haluaa. Saksasta saa tavarat halvemmalla ja laadukkaampia osiia samaan hintaan. Oma valinta haluaako sijoittaa parempiin osiin vai maksaa suomenkielisestä kuitista satoja euroja ylimääräistä.

      • SamaKuinEdellä

        "Oha toi kaasaajaX:n paketit aika mielenkiintoisia. 1Kw poweri."

        Jaaha ja äidin pikku ammattilainen palasi taas palstoille ;)

        1) Koneen 8-ytiminen prosessori kuluttaa enemmän sähköä kuin 4670 ja kellotettuna vielä enemmän
        2) Paketissa oli kaksi virtasyöppöä näytönohjainta - emolevylle niitä sopii vielä lisää
        3) Matalalla käyttöasteella virtalähteet kuumenevat vähemmän, kestävät pidempään ja pitävät vähemmän ääntä.
        4) Itse olisit hukannut monin verroin suurempia summia peltikoteloon ja hyödyttömään emolevyyn, vaikka ne eivät paranna koneen suorituskykyä tai käyttömukavuutta

        "H100 ei ole sen tehokkaampi kuin hyvä ilmajäähy. Hyöty 4670k:n kanssa on olematon. "

        H100i on hiljainen rasituksessakin ja jäähdyttää tehokkaasti. Useat hyvät arvostelut kehuvat sitä, mutta osta vain pölynkeräävä siihen prosessorin päälle. Uudet flektit ei paljon maksa ja H100i:ssä takuu on viisi vuotta...

        "G.skillin tridentX on parhaat muistit mitä voi kaupasta ostaa"

        Ei kiinnosta pätkääkään, ovat tai eivät. Kingstonin perus HyperX sarja toimii riittävän hyvin ja niitä löytyy esim.2400MHz. Samoin todennäköisesti toimii Team Groupin muistit, joskaan niistä ei ole omaa kokemusta. Testeissä niihin saatu tiukat kellotukset, joten laatu ei voi olla ihan kuraa. Jälleen kerran, jos muistista haluaa maksaa liikaa, saa toki ostaa kalleinta, mutta mitään hyötyä siitä ei käytännössä ole (ellei pidä lompakkoaan liian raskaana ja halua tyhjentää sitä kaupassa)

        "Mielenkiintoinen väite että Intel prosessori on 8 ytiminen. Ei 4930k ole kuin 6 ytiminen."

        Katos. Vaihdoin prosessoria paketissa ja muistin väärin. Tosiaan 6/12.

        "Mulal on 3930k joten tiedän kyllä mistä puhun. "

        Toivottavasti et pelikäyttöön sellaista ostanut? Siinä käytössä ei mitään hyötyä verrattuna johonkin 4670K tai 4770K malliin, ellei kyse ole todella paketista johon on vain tarkoitus iskeä mahdollisimman pajon kamaa sisään. Kun tuo 4900-sarja ei ollutkaan 8-ytiminen, ei sitä voi perustella tulevillakaan peleillä.

        "Oma valinta haluaako sijoittaa parempiin osiin vai maksaa suomenkielisestä kuitista satoja euroja ylimääräistä. "

        Oma valinta haluaako lisää työttömiä, lisää veroja ja niin edelleen. Yhteiskunnan pyörittäminen maksaa tietyn määrän rahaa ja jostain se raha tulee. Jos kansalaiset välttelevät maksuja yhtäällä, lasku tulee toisesta suunnasta.


      • SamaKuinEdellä

      • Kasaaaja X

        Kai sinä tiedät, että prosessoriteho ei ole nykyään se joka rajoittaa pelien nopeutta, ellei kyse ole todella moposta prosessorista. Saa sitä ostaa aina uuden ja uuden prosessori, emolevy, muisti -kombon, mutta pelit ei siitä miksikään muutu.

        Nopeus on näytönohjaimista kiinni tällä hetkellä.

        Useampia testejä luettuani sanoisin että tuo XFX850 lienee edelleen hyvä vaihtoehto. Tosin jos pärjää 650W tai 750W mallilla niin joiltain osin vaikuttaisivat paremmilta tulosten valossa. Jos haluaa kikkailla kulta- tai platina tasojen kanssa niin siitä vaan. Useimmille riittää se joka toimii hyvin ja hoitaa homman.

        Tällä hetkellä ei ole pelikäytössä juuri järkeä mennä yli 4670K mallin, mutta jos tekee jotain sellaistakin koneella että HT:stä on hyötyä, niin 4770K on myös ok vaihtoehto. Itse jättäisin kellottamiset säätäjille.

        Parempi kun ei kasaile mitään puolenyön jälkeen. Alkaa mennä rivit ja tiedot sekaisin.


    • njäh

      Prosessori teho riittää. Pelaamiseen. Mutta esimerkiksi videoeditointi täysin eri juttu
      >>>Nopeus on näytönohjaimista kiinni tällä hetkellä.>>>
      Millä resoluutiolla aloittaja aikoo pelata? Jos sun konepakittisi olisi optimoitu jollekkin resoluutiolle ja tietyille peleille se voisi olla hyvä. Nyt jos AP pelaa 1080p resoluutiolla jokainen näyttiskin on yliampuva siihen käyttöön. Mitä olet ehdottanut. Vaaditun näytönohjaimen teho riippuu eniten käytetystä resoluutiosta.
      En ole koskaan käyttänyt XFX tuotteita joten en osaa sanoa onko ne hyviä.
      Perustan omat suositukseni omiin kokemuksiin. En testeihin. Luen niitä kyllä mutta en sokeasti luota niihin. No sanoisin taas että on järkevää mennä 4770k malliin koska sellaisen voi löytää halvalla samaan hintaan kuin esim jimmssi myy Xeon 1230V3 prosessoria. Ostin itse sellaisen kuukausi sitten 240 postikulut hinnalla TL networksistä. (Huutonetistä) Asus PRO emo ja GTX 780 kuului tähän pakettiin. Myuin kuitenkin nämä osat pois koska odotan Z-97 emoja ja Intel Devill Canyon prosessoria.
      Uudet 8 yditä sisätävätprosessorit ja X99 sarjan emot tulevat syksyllä jolloin tulee myös DDR4 muistit.Nämä korvaavat nykyisen 2011 X-79 sarjan. Pekikäyttöä tai mitä tahansa käyttöä varten hinta /laatusuhde on parempi valita hyväksi. 4770k kellottuu paremmin kuin 4670k ja se tekee siitä paremman. hinta laatusuhteeltaan jos hintaero on pieni. Ja varsinkaan jos ei kellota niin turha ostaa jättimästä poweria. Itse tosin kyllä ostan niitä. 850w on minimi minulle. Tosin jos ei halua maksaa ylimääräistä niin toimeen tulee pienemmälläkin.
      1500 saa tosi hyvän koneen tänä päivänä. Mutta jos rhaa on käytössä 2500 voi mielestäni myös sijoittaa esim parempaan koteloon 200 helposti. Ei mielestäni ollenkaan huono sijoitus.

      Varmaan 800 hinnalla saa AMD konee njolla pelaa aivan yhtä hyvin kuin 1000 intel koneella. Joten jos säästää halua niin katseet sinne.

      Tässä esimerkki halvasta osapaketista
      https://www.mindfactory.de/shopping_cart.php/basket_action/load_basket_extern/id/ccd64b22091e9b3cb6d5f43662f5efd8ddada4b3ed0fdb49618

      Tästäkin voi pudottaa luultavasti hintaa alas. Itse ottasin isooman SSD levyn ja isomman kiintolevyn. GTX 780 esim ASUS olisi minulle mieluisampi valinta.
      Tämäkin varmasti ihan hyvä. Helppo näitä ne riisuttuja paketteja on tehdä.
      Mutta jos rahaa on niin mielummin suosittelen vähän parempaa monipuolisempaa osaa kuin perustason paskaa suoraan sanottuna. Eikä ollut tarkoitus arsyttää ketään. Halusin vain kertoa mitä on tarjolla jos budjetti on noinkin iso.
      Tai lähinnä sen mikä minusta on mielekästä nyt. Ainakin itse ostan heti Z97 emon ja Devills Canyon prosessorin kun niitä saataville tulee. Ehkä se on mulle vaan ns must have juttu. Mulla nyt on muutenkin jo custom vesijäähy kaksi GTX 780 ja 3930k Kaksi SSDtä RAID 0, NAS Neljällä 3Tb kiintolevyllä jonkun verran on tullut näiden kanssa leikityä. Tuskin ammattilainen. Sanoisin ennemmin harrastaja.
      Sori jos tuli erimielisyyksiä. Mielipide erojahan nuo ovat. Ei sen kummempaa. Yöllä tulee tosiaan paljon kirjoitus tai jopa ajatus virheitä. Huomannut sen itsekkin. Pitäis kai rekisteröityä niin voisi edes poistaa viestin jos tulee liikaa virheitä!

      Koteloksi mun mielestä hyvä vaihtoehto esim tuolle setille minkä laitoin Faractal R4 tai Bitfenix Ghost.

      http://www.jimms.fi/tuote/FD-CA-DEF-R4-BL
      http://www.jimms.fi/tuote/BFC-GHO-300-KKN1-RP

      Noctua 14S on aika hyvä ilmajäähy. Phanteks PH TC 14PE myös
      Onkos tämä D15 joku uutuus?
      http://www.mindfactory.de/product_info.php/Noctua-NH-D15_958701.html
      Tässä nämä muut.
      http://www.mindfactory.de/product_info.php/Noctua-NH-U14S-Tower-Kuehler_845166.html

      Tämä näköjään valkoinen.
      http://www.mindfactory.de/product_info.php/Phanteks-PH-TC14PE-weiss-Tower-Kuehler_773183.html

      Voisi olla kivan näköinen esimerkiksi valkoisessa Fractal R4 ikkunallisessa kotelossa tai Corsaor air 540 kotelossa.

      Toulla nyt sitten säästää jo melkein 1500 tuohon verkkokaupan koneeseen verrattuna. Sen 1500 voi sitten vaikak sijoittaa johonkin tuottavaan. Tai tehdä lomamatkan. Kuka nyt mitäkin haluaa tehdä. Jatkakaa.
      Huom kakki halusi vain parantaa konetta ei huonentaa mielipide eroista huolimatta.

    • Kasaaja X

      "Tässä esimerkki halvasta osapaketista"
      https://www.mindfactory.de/shopping_cart.php/basket_action/load_basket_extern/id/ccd64b22091e9b3cb6d5f43662f5efd8ddada4b3ed0fdb49618

      Olemme samaa mieltä, että tuo on hyvä paketti. Itse suosin Asusin levyjä, koska jossain vaiheessa kuului taas huonoja juttuja Gigabyte emolevyistä, mutta voi olla että koskivat vain tiettyä mallia/malleja.

      Tuota Asusin Gryphonia suosin siksi, että se on edullisin Asusin levy, jossa on 10k tunnin kondensaattorit (ja toki edes 2x8 kanavainen PCI-E - testien mukaan siitä ei ole haittaa, vaikka ei olekaan 16).

      Bitfenixin kotelon saa myös valkoisena, eikä se pahan näköinen toisin kuin monet muut siinä hintaluokassa.

    • Titan Z nykypeleihin

      Uudet pelit ovat sen verran raskaita että tuskin joku titan black riittää niitä pyörittämään.
      Esim. Might & Magic X - Legacy, toimii kyllä sulavasti luolistoissa mutta ulkoilmassa ja metsäalueilla saa 4770k/GTX780 koneen täysin polvilleen. Kevyelläkin AA:lla frameratet laskevat muutamaan fps:ään. Joten pitää karsia näkyvyysaluetta pienemmäksi ja muita ykistyiskohtia alemmas kuten ne oletusasetuksilla olivat.
      Jotta MMX:ää voisi sujuvasti pelata full-hd:nä ja kohtalaisen korkeilla yksityiskohdilla, siihen tarvitaan vähintäänkin Titan Z, joka tulee 3 päivän päästä myyntiin.

    • Uusi tietokone

      Kiitos vastauksistanne, luulen että odotan z97 tai x99 emolevyjä, koska en halua ostaa vanhaa kun koneen olisi sitten tarkoitus pysyä pari vuotta hyvänä.

      • ......

        Onhan Z97:ssa myös uusi Sata Express väylä. Tällä hetkellä sata express ssd-levyjä ei ole vielä myynnissä, mutta ei tarvitse kuin puoli vuotta odotella niin kaikkialla on sata expressejä, ja sata3:sta tulee ide-väylän tyyppistä legacy-kamaa. Loppuvuodesta on jo tosi kiitollinen kun malttoi pari viikkoa odotella, kun voi halutessaan vähän päivittää konetta ja hankkia nopeimman ja parhaan sata express ssd:n mitä kaupasta löytyy.

        Eli yllättävän nopeasti vanhalle Z87:lle käy samalla tavoin kuin esim. Z67:lle joka ei vielä tukenut USB3:sta. Kun kaikki hyvät oheislaitteet ovat olleet usb3:sia, ja uusissa koteloissakin usb3-liitännät niin mitä sillä vanhalla emolla enää tekee, paitsi käyttää samoja vanhoja rähjäisiä oheislaitteita kuin aiemminkin.


      • ...... kirjoitti:

        Onhan Z97:ssa myös uusi Sata Express väylä. Tällä hetkellä sata express ssd-levyjä ei ole vielä myynnissä, mutta ei tarvitse kuin puoli vuotta odotella niin kaikkialla on sata expressejä, ja sata3:sta tulee ide-väylän tyyppistä legacy-kamaa. Loppuvuodesta on jo tosi kiitollinen kun malttoi pari viikkoa odotella, kun voi halutessaan vähän päivittää konetta ja hankkia nopeimman ja parhaan sata express ssd:n mitä kaupasta löytyy.

        Eli yllättävän nopeasti vanhalle Z87:lle käy samalla tavoin kuin esim. Z67:lle joka ei vielä tukenut USB3:sta. Kun kaikki hyvät oheislaitteet ovat olleet usb3:sia, ja uusissa koteloissakin usb3-liitännät niin mitä sillä vanhalla emolla enää tekee, paitsi käyttää samoja vanhoja rähjäisiä oheislaitteita kuin aiemminkin.

        z97:ssa ei oo SATA Expressiä. Näin z97 täysin turhaa ootella.


      • EVGA:n emossa ei ole
        digest-hardware kirjoitti:

        z97:ssa ei oo SATA Expressiä. Näin z97 täysin turhaa ootella.

        EVGA:n Z97 emoista sata express onkin jostain syystä jätetty pois.

        Mutta ilmeisesti et ole tullut katsoneeksi muiden emolevyvalmistajien speksejä ollenkaan. Muissa kuin EVGA (esim. asus, asrock, gigabyte jne) tuo sata express löytyy.


      • EVGA:n emossa ei ole kirjoitti:

        EVGA:n Z97 emoista sata express onkin jostain syystä jätetty pois.

        Mutta ilmeisesti et ole tullut katsoneeksi muiden emolevyvalmistajien speksejä ollenkaan. Muissa kuin EVGA (esim. asus, asrock, gigabyte jne) tuo sata express löytyy.

        Piirisarja ei tue joten ei tue minkään valmistajan emotkaan kunnolla sitä. Ketään ei kiinnosta joku pilipali SATA Express jolla saa neljänneksen lisää nopeutta ja vaatii uudet SSD:t.

        Oikeen SATA Expressin pitäis tarjota 3 kertaa (300%) enemmän nopeutta vs SATA, ei 25% niinku tän Asuksen ja muiden pellevirityksen.


    • intelfan

      Oletko sä diggest jotenki tyhmä? Vai kateellinen AMD käyttäjä?
      http://www.tomshardware.com/reviews/plextor-m6e-pci-express-ssd,3763-4.html
      Eikö se juuri tarkoita parampaa konetta jos nopeus kasvaa? Kokonaisuus paranee. Eikä tuo SATA express ole ainoa parannus. Kun vietät vähemmän aikaa muissa hommissa jää enmmän aikaa pelaamiseen. Jos käyttää konetta vain pelaamiseen niin sitten tuon ymärtää. Yleensä koneella toki tehdään muutakin.
      Jos haluaa huonon äänipiirin ja huonon verkkokortin niin sitten B85 riittää.
      Jos haluat parempia elämyksiä niin kannataa sijoittaa emolevyyn enemmän.
      Jos tyytyy vain yhteen näytönohjaimeen. Mitäs jos tulevaisuudessa haluaa 2K tai 4K näytön? Nyt kun ostaa koneen niin tuo aika on lähempänä kuin uskotkaan.
      5v aikana 4K näyttöjen hinnat laskevat kuluttaja ystävälliselle tasolle. Tämä on varmaa. Joten kannattaa panostaa parempiin osiin jo nyt. 5v käyttöikä koneelle aika normaali. Sikäli kun jakaa sijoitetun rahan 5v periodille ei lisäsijoitus ole kovin merkittävä jos vuositasolla laskee.

      Uusi Phanteksin kotelo tulossa.
      http://muropaketti.com/enthoo-pro-on-phanteksin-uusi-miditornikotelo

      Uudet osat nyt vaan on mielekkäämpiä ostaa kuin joku vanhentunut ylijäämärauta.
      Jotku käyttäjät ei tätä vain tajua ja jäävät roikkumaan kiinni vanhoihin suosituksiin.
      Faktaa on että uusi on aina parempi kuin vanha. Kaikki kehittyy kokoajan. Kehitys ei pysähdy.

      • Mitä tosta? Hiton kallis SSD joka syö Pci express x4 korttipaikan, joita on emoissa hiton vähän muutenki. Nopeusero sen verran pieni ettei sitä huomaa. Puhdas turhake.

        Ton SATA expressin piti olla vähintään 2 gigaa sekunnissa. Noiden emojen pelleviritykset pääsee johonki 800 megaan sekunnissa. Vaatii uudet SSD:t eli turhakkeita ne on.

        Sit ku tulee se 2 GB/s SATA express, tarvitaan uus emo. Ton takia z97 emoja turhaa ootella.


      • nopea SLI
        digest-hardware kirjoitti:

        Mitä tosta? Hiton kallis SSD joka syö Pci express x4 korttipaikan, joita on emoissa hiton vähän muutenki. Nopeusero sen verran pieni ettei sitä huomaa. Puhdas turhake.

        Ton SATA expressin piti olla vähintään 2 gigaa sekunnissa. Noiden emojen pelleviritykset pääsee johonki 800 megaan sekunnissa. Vaatii uudet SSD:t eli turhakkeita ne on.

        Sit ku tulee se 2 GB/s SATA express, tarvitaan uus emo. Ton takia z97 emoja turhaa ootella.

        Z97 on kuitenkin tehokkaaseen pelikoneeseen paljon parempi valinta. Siihen saa SLI:hin 3kpl PCIe 3.0x16 näytönohjaimia nopeilla väylillä.
        Z87:aan saa vain 1kpl PCIe v3 x16, tai 2kpl PCIe v3 x8 hitailla väylillä.

        Toinen Z97:n etu on että voi päivittää 14nm Broadwelliin heti kun ne myöhemmin tänä vuonna tulevat myyntiin. On sitten riittävän nopea prossu pyörittämään sitä huipputehokasta SLI:tä.


      • nopea SLI kirjoitti:

        Z97 on kuitenkin tehokkaaseen pelikoneeseen paljon parempi valinta. Siihen saa SLI:hin 3kpl PCIe 3.0x16 näytönohjaimia nopeilla väylillä.
        Z87:aan saa vain 1kpl PCIe v3 x16, tai 2kpl PCIe v3 x8 hitailla väylillä.

        Toinen Z97:n etu on että voi päivittää 14nm Broadwelliin heti kun ne myöhemmin tänä vuonna tulevat myyntiin. On sitten riittävän nopea prossu pyörittämään sitä huipputehokasta SLI:tä.

        "Z97 on kuitenkin tehokkaaseen pelikoneeseen paljon parempi valinta. Siihen saa SLI:hin 3kpl PCIe 3.0x16 näytönohjaimia nopeilla väylillä."

        Eikä saa. Voit tunkee vaikka 20 x16 väylää emolle, prossulta lähtee 16 lanee ja se rajottaa.


    • intelfan

      Miten selität sen että minä huomasin EAID 0 olevan nopeampi kuin 1 SSD joka tilanteessa kun tätä testasin? Voitko jotenkin todistaa ettei nopeuseroa huomaa?
      Jos sinä et sitä huomaa niin tarkoittaako se ettei muut käyttäjät sitä huomaa?

      Miksi minä huomaan eron myös HT prosessorin ja tavallisen intelin välillä.
      Mitä jos testaisit niin saattasit kuomata eroja? :)
      Itse testasin tuota X-58 prrisrjalla. Sekä marvell että intel SATA väylän kautta.
      Molemmissa tapauksissa RAID 0 oli nopeampi niin paljon että sen havaitsi selvästi.

      Esimerkiksi uudessa EVGA huippuemossa on vain 5 pci-e väylää.
      Eiköhän noista yksi riitä vaikka sitten tuolle SSD:lle.
      Diggestin mukaan ei riitä.
      http://muropaketti.com/evga-esitteli-tulevan-z97-mallistonsa

      • ei riitä väylät

        "Esimerkiksi uudessa EVGA huippuemossa on vain 5 pci-e väylää.
        Eiköhän noista yksi riitä vaikka sitten tuolle SSD:lle."

        Sata Express käyttää kahta PCIe:tä eikä vain yhtä, joten laajennuskortilla sata express liitäntä ei tuosta vain onnistu.
        Kahdella PCIe 2.0 väylällä päästään max 800MB/s siirtonopeuteen. PCIe 3.0 kanavia Z97:ssa on vain 3kpl, ja nopealla sata expressillä ei saisi enää nopeaa sli:tä/crossfireä.


      • ei riitä väylät kirjoitti:

        "Esimerkiksi uudessa EVGA huippuemossa on vain 5 pci-e väylää.
        Eiköhän noista yksi riitä vaikka sitten tuolle SSD:lle."

        Sata Express käyttää kahta PCIe:tä eikä vain yhtä, joten laajennuskortilla sata express liitäntä ei tuosta vain onnistu.
        Kahdella PCIe 2.0 väylällä päästään max 800MB/s siirtonopeuteen. PCIe 3.0 kanavia Z97:ssa on vain 3kpl, ja nopealla sata expressillä ei saisi enää nopeaa sli:tä/crossfireä.

        intelfan: En missään väittäny ettei tollasta eroo (100%) huomais. Näissä uusissa puhutaan 25% erosta.

        Edelleen niitä liittimiä voi pistää emolle vaikka 50. Prossu on se joka rajottaa.

        ei riitä väylät: Ei riitäkään. Intel tekee halpasarjaan leluja jotta joku ostais niitä kalliimpiaki.


    • Intelfan

      Sori kirjotusvirhe. Nauratti liikaa.
      Miten selität sen että minä huomasin RAID 0 olevan nopeampi kuin 1 SSD joka tilanteessa kun tätä testasin? Voitko jotenkin todistaa ettei nopeuseroa huomaa?
      Jos sinä et sitä huomaa niin tarkoittaako se ettei muut käyttäjät sitä huomaa?

      nyt sulla diggest on aika housut kintuissa. Tuntuuko mukvalta? :D

      Huomio se ettei voi MITENKÄÄN sitä nopesuseroa huomata jos käytät AMD konetta. Tämä on mahdottomuus. Tämä kannattaa myös muiden lukijoiden huomioida kun diggestin kommentteja lukee. Diggest ei tidä intel koneista mitään käytännössä.
      Tyyppi puhuu ihan mitä sattuu kun intelistä puhutaan.

      • Huomaat 100% eron. Huomaakko 25% eroo?

        Se nähtiin ettei sulla oo mitään todellista tietoo mistään.

        "Esimerkiksi uudessa EVGA huippuemossa on vain 5 pci-e väylää.
        Eiköhän noista yksi riitä vaikka sitten tuolle SSD:lle.
        Diggestin mukaan ei riitä."

        Mitä jos vaan olisit hiljaa?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      50
      4154
    2. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      35
      1959
    3. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      153
      1346
    4. Kuvaa yhdellä sanalla meidän välejä tällä hetkellä

      Vastaa kuin vastaisit Hänelle.
      Ikävä
      154
      1232
    5. Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."

      No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      42
      1024
    6. Miten suhtautuisit

      jos saisit tietää, että kaivatullasi on kokkeliriippuvuus?
      Ikävä
      192
      992
    7. Sari Multala teki "riikkapurrat"

      Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.
      Maailman menoa
      229
      976
    8. Sinut mies vain haluan

      Olet kohtaloni. Kaikessa riipaisevassa rakkaudessa, sinä se olet. ❤️
      Ikävä
      80
      947
    9. Mitähän sä näit siinä akassa?

      Älä nyt vain sen kanssa ala mitään.
      Ikävä
      55
      820
    10. Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"

      Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm
      Maailman menoa
      122
      815
    Aihe