Päivän uutistietojen mukaan Michael Nylander tulee pelaamaan Kärppiin. Viimeisen NHL:n työtaistelun aikana 94-95 herra pelasi (erinomaisesti) JYPissä.
Tietääkö kukaan, miksi hän hakeutuu nimenomaan Suomeen pelaamaan? Tuntuisihan Ruotsin pääsarja, jonne esim. Peter Forsberg on jo siirtynyt auttamaan entistä kotiseuraansa MoDo:ta, luonnollisimmalta vaihtoehdolta.
Michael Nylander?
5
575
Vastaukset
Verotussyistä Suomeen pelaamaan ja Ouluun siksi että siellä on ruotsalainen koulu mitä ei ilmeisesti Jyväskylästä löydy. Jyp oli kuulemma tarjonnut 30% kovemman palkan Nylanderille mitä Kärpät mutta ei tällä kertaa raha ratkaissut.
- George W. Bush
Tuo 30% kovempi palkka Jypissä oli kai Kärppien puheenjohtaja Arposen arvailua. Luulenpa että Kärpät on maksanut ihan saman minkä Jyppikin vaikkakin tuo lasten koulu ja blue1 halvat lennot Tukholmaankin ovat ratkaisseet osaltaan ;)
George W. Bush kirjoitti:
Tuo 30% kovempi palkka Jypissä oli kai Kärppien puheenjohtaja Arposen arvailua. Luulenpa että Kärpät on maksanut ihan saman minkä Jyppikin vaikkakin tuo lasten koulu ja blue1 halvat lennot Tukholmaankin ovat ratkaisseet osaltaan ;)
Arponenhan sen mainitsi, tiedä sitten miten pitää paikkansa. Mutta Jyp kuitenkin ollut Nylanderiin yhteydessä vielä senkin jälkeen kun Nylander ja Kärpät solmi sopimuksen.
- Lätkäguru
Nylander tulee Suomeen pelaamaan vastaavasta syystä kuin suomalaiset hakeutuvat ulkomaille pelaamaan, eli verojen takia. Suomessa pelatessaan häntä kohdellaan ulkomaalaisena veronmaksajana, jolloin hänen ei tarvitse maksaa Suomeen omaisuusveroa, mikäli oleskelee maassa alle 183 päivää vuodessa. Sen sijaan jos hän valitsisi mennä Ruotsiin pelaamaan, hän joutuisi maksamaan korkeaa omaisuusveroa, tai vaihtoehtoisesti viettää kesän muualla kuin kotimaassaan. Tästä samasta yksinkertaisesta syystä myös niin monet suomalaiset ovat valinneet pelata ulkomailla.
- Minna
Niin olen itse jypin puolella ois ollu hyvä jos Nylander ois tullu jyppiin mutta kyllä jyppi pärjää ilman Nylanderiäki .... ihmettelen samaa miksiköhän hän ei menny ruotsiin....kumma juttu
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h42726Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1062541Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv42239Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.441855- 321443
Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska141433- 1761155
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1011144Persu ajoi autoa
Ajoi lapsen yli https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/597a7468-3d1d-455e-bed2-21c1efc31ac1201053Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?81938