sisu260 ei ota kaasua alakierroksilla?

siisu1

Eli sisu 260 14litranen, ottaa kierrosta kunnolla vasta noin 1100kierroksen jälkeen, alavääntöä ei nimeksikään, regoi todella heikosti polkimeen. Onko pumpussa joku säätö paineelle vai mistä voisi vikaa etsiä? Hankala ajella kun pitää olla kierroksia kuorma päällä koko ajan yli 1000 jotta alavääntö ei häviä liikaa..

3

341

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kontikolli

      Vähän samaa epäilisin että polttoaineen syötön paineet sekasin.
      Ja epäilen ettei onnistu ihan koti konstein? Varmaa joutuu vain lyömää tietokoneen kiinni ja säätämän vain. Tai sit jotain rikki...?
      Ootko kosken polttoaine järjestelmää ennen tuota vikaa?
      esim huotoo tai jotain sellasta...?
      Suosittelen viemää pajelle.

    • sm340

      Minkäs ikäinen peli kyseessä? Silloin kun tuli nämä celect moottorilla olevat, elikkäs ensimmäisiä sähköisellä kaasupolkimella olevia vehkeitä. Niissä aika usein oli vikaa juurikin tuossa kaasupolkimen päässä. Williamscontrol merkkisiä taisivat olla. Suutimet toinen hyvä arvaus. Sitäkin vikaa ollu Sisussa että pienemillä kierroksilla veto yskivää ja huonoa. Jossain kohtaa kierrosten noustessa "röpötys" lakkaa ja alkaa vetää kunnolla. Huonompikin sumu palaa paremmin kierroksillä. Jos vika suuttimissa ei anna vikakoodia kun ei ole sähkövika, eikä tuo poljin ongelmakaan välttämättä anna koodia, vaikka sähköongelma onkin.

    • sisusta

      syöttöpumppu rikki.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      331
      7179
    2. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      71
      4388
    3. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      208
      3175
    4. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      24
      2987
    5. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      74
      1952
    6. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      153
      1826
    7. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      216
      1773
    8. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      166
      1587
    9. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      120
      1548
    10. Mies, ajattelemmekohan toisiamme juuri nyt?

      Olet mielessäni, vanhempi mies
      Ikävä
      89
      1448
    Aihe