LIDL Auraan?

Ihmettelijä

Jotain huhuja liikkuu sen suhteen että LIDL haluaisi rakentaa strategisesti oivalle paikalle Auraan myymälän. Paikka olisi Auran keidasta vastapäätä ysitien varessa Yhdystien pohjoispuolella. Paikan ohitse ajaa arkisin 10 000 autoa. sehän toisi eloa Auraan ja saattaisipa olla Auran Sale sen jälkeen förbi, ja varmaan Pertin puotikin kärsisi melko lailla vaikka Alkon kylkeensä saisi! Siinäpä Loimaalta Turussa työssä käyvät oivasti pistäytyisivät ostoksilla. Kävisi vinhasti myös trafiikki Pöytyän suunnasta, Riihikoskelta ja Kyröstäkin. Lidlin tulo Auraan olisi todellinen piristysruiske Auralle. Saisivat paikkakunnan nuoret muualtakin töitä kuin iänikuisesta AABEESEESTÄ.

Ja olisi kiva tehdä hintavertailuja. Takuulla sama ostoskori minkä Liidlistä (Oletetaan vaikka neljän hengen perheen viikonlopun ostokset noin 50 euroa) saat maksaisi Salessa 65 euroa ja Leppäkosken puodissa ainakin 70 euroa. On muuten tutkittu juttu kun vertaa vaikkapa muutamaan keskivertoasiointiin Liedon Liidlissä.

35

2698

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Melliläläinen

      Mulla on onneks talous sen verra hyväs tilas, et en menis mihinkää ulkomaalaiseen halpahalliin ostamaan ruokiani!!

      • Ihmettelijä

        No ilmeisesti olet sitten vähäruokainen mies!


    • Köyhä

      Olis kyllä mukava. Lidlissä ei tule huijatuksi näillä boonus ja plussajutuilla. Kuitenkin paljon suomalaisia tuotteitta hyllyt täynnä!

      • Ihmettelijä

        Homman taikahan on siinä, että kun menet vaikka Prismaan K-Supermarkettiin niin ostat sellaista mitä et tarvitse kun valikoima on niin suuri. Kun menet kompaktin valikoiman Lidl-kauppaan niin ostat vain sen mitä oikeasti tarvitset eikä maksa paljon.


      • Köyhä
        Ihmettelijä kirjoitti:

        Homman taikahan on siinä, että kun menet vaikka Prismaan K-Supermarkettiin niin ostat sellaista mitä et tarvitse kun valikoima on niin suuri. Kun menet kompaktin valikoiman Lidl-kauppaan niin ostat vain sen mitä oikeasti tarvitset eikä maksa paljon.

        Ei se kyllä niin mene. Minä ostan vain sen mitä tarvitsen aivan sama mikä se kauppa on. LIDL vain on halvempi toisinkuin nuo kauppapalatsit.


    • LIDL-AURA

      LIDL on tervetullut - laittaisi vipinää erään koppavan myymäläpäällikön kinttuihin.

      Aloite LIDL :tä on lähtenyt erään paikallisen asukkaan toiveesta jonka
      on lähettänyt suoraan saksaan LIDL -kehitystiimille.

      • ToinenSatusetä

        Juu varmaan - uskotaan!


    • Ihmettelijä

      Kenenkään ei kannata ottaa kunniaa moisista aloitteista sillöä kyllä LIDL:in kaverit ymmärtävät maantieteen ja autovirtojen päälle. Paikka johon sitä kaavaillaan, ja johon se myös rakennetaan, on strategisesti yksi parhaista Turun laajemmalla kehällä. Ellei sitten kaikista parhain.

    • AntiK-kauppa

      Jos kaikki menee hyvin, niin vuoden päästä vappua ennen on Auran Lidlin avajaiset, ehkä jo aiemminkin.

    • Viilala rules

      Parempia aikoja odotellessa joutuu asioimaan Liedossa.

      • Halapaa

        Lidlissä tummaa suklaata saa 0,50 € levy kun se muualla on noin 2,50 !


    • Hiatane

      Kyllä siinä paikallisen K-kauppiaan persekarvat kärähtää.

    • lililid

      Älkää auralaiset pelätkö, Ei lidl laita myymälöitä tuppukyliin

      • pöytyällä

        loimaa saa liiterin ei tu auraan. ideaparkki voisi kyllä rakentaa soittakaa sukarille.


    • siis sitä ole

      aurassa ei vielä

    • mökkiläinen

      tulkaa saloon lidliin.....

    • H***n k***itus

      Nimetön K- kauppias osti maat omiin tarkoituksiin Lidilin varatut maat. varmatieto..
      K-kauppa työllistää ja tukee kotimaista, rahat jää Auraan, ei huvita maksaa saksaan..
      Kotimaisesta kannattaa maksaa 20eur enemmän. Pikkuraha.

      kunnanhallitus= annan mullitus

      • auran-maa

        Lidilin Auran yksikkö rakennetaan Turun länsikeskukseen. matkalippuja myy föli-tsto Turku.fi Auraan tulee videovuokraamo ja kirpputori,


    • Jappelus

      Taitaa hiipua tämä Auran Liidli...

    • Anatoli Perushin

      Mitenkäs tämä projekti nyt etenee.

    • mitenkäs

      Niin

    • Natsisiwa
      • Aurankauppa

        No toivottavasti tulee..

        K-market nyt on hieman edullisempi mutta Keskon kommunistifilosofia ja alkutuottajien etujen törkeä polkeminen Keskon taholta on järkyttävää, kun samalla toisella suulla huudetaan kotimaista niin ne kotimaiset loppuu jos kauhotaan kaikki tuottajien kannattavuus Suomen suurmonopolien taskuun.

        Tällä hetkellä K-market on ainut kauppa Aurassa jossa on edes lähellä kohtuullista hinnat mutta Lidlin hinnat olisivat 20-50% halvempia ja saisi Saksalaisia laatutuotteita suomalaisten paskaeineksien sijaan.


    • hghhff

      ¡!!!

    • doitslandyyperalles

      soon leppäkosken toisella pojalla kovat oltavat ko liitli tekee ensi vuonna offensiivin auraan. ei auta halapa pirkka-öölikään.

    • puotinnaru

      Kuka siellä k-kaupassa viittii käydä, epäkohtelias kauppias ja töykeä!

    • Deeku

      Hienoa, kun alkoholittomassa olutpurkissa onkin aitoa pontikkaa!

    • Aukeaa

      Loimaalla Lidl aukeaa To 17.9 klo 8:00

    • Ukkorukka

      Ehdottomasti kyllä. Nyt Valintatalo kaatui Keskolle. Verohelvettikunnan nyhrääjäpoliitikot kuulemani mukaan olisivat torpanneet Lidlin tulemisen. Sama ja iso töppäys oli aikanaan Maskun estäminen. Muuttosuunta poispäin. 21.75 äyri. Ja on vara vastustaa uusia yrityksiä

    • Kepupettääaina

      Ketkä politiikoista estivät? Eikö verellä vapaaksi lunastetun Isänmaan peltoa saa antaa saksanpojalle kaupan perustamiseen? Onko valtuustoon saatava Vihreiden ja Vasemmiston enemmistö, jotta Lidl Auraan tulee?

    • kasku

      No jos lidl odottaa tuota uutta risteystä joka lähtee peltojen poikki sitten joskus jatkaen tuota yhdystietä kun eikö nyt siihen kaavailla kunnon risteystä. Tosin ei ole tiedossa koska se toteutuu.

    • Lidltänneheti

      Lidl Auraan ja sassiin, stana! Kartellit kuriin! Sikahintainen Valintatalo tuli tiensä päähän, kukaan ei jää kaipaamaan.

    • Hydde

      Tais hyytyä tämmöttis!

    • laine29

      Misäs viippy se liitli

    • Tännejaheti

      Jos esim. S-market tulee Valintatalon ja Haarikan tiloihin, niin Kauppakaaren pelloilla on runsaasti tilaa Lidlille parkkipaikkoineen. Itse asiassa siihen voisi rakentaa myös liikekeskuksen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      77
      4622
    2. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      180
      1897
    3. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      124
      1590
    4. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      124
      1125
    5. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      1061
    6. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      1036
    7. Sunnuntain terveiset kaivatulle

      Mitä ajattelet hänestä tänään? Mitä haluaisit sanoa hänelle?
      Ikävä
      78
      933
    8. Miks et tahtonut

      Enää nähdä? Haluaisin ymmärtää
      Ikävä
      52
      896
    9. Hyvää huomenta!

      Mietin miten suhtaudut minuun, jos kerron tunteista. Voinko enää sen jälkeen olla samassa paikassa kanssasi, jos koet as
      Ikävä
      78
      872
    10. Mulla on tarkat korvat

      Kuulin sun äänen ihan selvästi.
      Ikävä
      4
      828
    Aihe