kukkapenkkien rajaus pystypölleillä/kiveillä/kivimuurilla

puutarhatonttu80

Eli on suunniteltu seinän vieressä olevat kukkapenkit rajata vähän tarkemmin ja nostaa samalla kukkapenkin pintaa muuta maata korkeammalle. Eli siis mikä näistä yllä olevista vaihtoehdoista olisi paras : pystypöllit, kivet, kivimuurit. Hienoin omasta mielestä ois kivimuuri (siis tällä tarkoitan nyt rautakaupasta ostettavia päällekkäin ladottavia kiviä) onko sen pohjien teko hankalaa koska jostain luin että pitäisi jopa valaa antura tai ainakin laittaa pohjalle soraa ja juntata kunnolla se ettei rupea routimaan. Ja sitten noi kivet(luonnonkivet siis) olis kans kivan näköset mutta kun ne kivet on minkämallisia sattuun niin onko niitä huono kasata päällekkäin semmoseksi muuriksi? Ja sitten noi pystypöllit (näitähän saa vissiin ostettua kaupasta semmosena valmiina aitana ja sitten vaan jollain lekalla lyödään maahan kun niissä on semmoset viistonokat) ois varmaa aika helppo laittaa ja ihan kivan näköset mutta lahoaako noi helposti vaikka ois kyllästettyä? Kiitos jo etukäteen vastauksista! :)

2

271

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • puupuukinen

      Meillä on olly noita kaupasta ostettuja puupöllejä ja ne on tosiaan semmosella kerällä ja ainakin meijän rautakaupasta sai semmosen metrimäärän kun halus. Tosiaan lahoavat viimeistään 4 vuodessa nuo kyllästetytkin mutta on me tykätty ainakin. Ei oo vaikee vaihtaa. Tuosta kivimuurista meilläkin on kokemusta sen verran että talon edelliset omistajat oli tehneet korkean kivimuurin kukkapenkille mutta oli huonot pohjat ja rupes muuri kaatumaan. Kunnon pohjillahan nuo on tosi kivoja ja hyvän näkösiä kun niihin muurikivien paikalle saa valojakin.

    • puupuukinen

      Ja vielä lisäksi onhan salaojitus kunnossa ettei vesi jää lillumaan seinän viereen?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      397
      8553
    2. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      170
      2891
    3. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      13
      1232
    4. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      76
      1008
    5. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      64
      928
    6. Postilaatikoista

      Tuntuu kaikki tietävän tekijän/tekijät, mutta miksi nimiä ei julkaista???
      Kihniö
      25
      916
    7. Sylikkäin.

      Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta
      Ikävä
      61
      913
    8. Nainen arvaa kuka

      En ikävä kyllä elä enää pitkään
      Ikävä
      55
      893
    9. Sano nyt kiertääkö

      Huhut meistä tai jostain muusta?
      Ikävä
      64
      852
    10. Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!

      "Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss
      Maailman menoa
      72
      822
    Aihe