Mitenkäs tuo jäähalli ,

tulee ?
lätkä-lissu tahtoo tieetää.
4141
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Asiahan on niin, että jäähalli on silminnähden homeessa, sanovat siellä juuri esim. koiranäyttelyssä käyneet tavalliset kaupunkilaiset.

Siis, ei hometaloja kaupungille. Niitä on entisiä omiksi tarpeiksi. Ja miten siellä lapset voivat pelata puhtaasti , kun hengittävät homeitiöitä pienestä pitäen. Ei ihme, että astma leviää.

Äänestä

Ihmetellä täytyy, että uimahallin remontissa työtä johtaa rakennusmestarin koulutuksen saanut. Lämpö-, vesi- ja ilmastointiteknisenä kohteena uimahallin on kertaluokkaa vaativampi kohde kuin tavanomainen julkinen rakennus. Eikö pitäisi käyttää työnjohtajana alan ammattihenkilöä?

Jo tavanomaisen omakotitalotyömaan putkitöissä tarvitaan pätevyyden omaavaa KVV-työnjohtajaa. Eli kun kiinteistössä tehdään LVI-töitä, tarvitaan siihen oma erityisalan työnjohtaja, joka vastaa asennustöiden suorittamisesta määräysten mukaisesti.

Pätevyys jaetaan kolmeen luokkaan: A, B ja C. Vaativimmassa A-luokassa vastaavalla kvv-työnjohtajalla on oltava vähintään lvi-teknikon tutkinto, vähintään kolmen vuoden kokemus vaativuudeltaan vastaavissa kvv- ja vastaavasti iv-laitteistojen rakennustyön johtamiseen perehdyttävissä tehtävissä sekä hyvä perehtyneisyys kyseisen alan työnjohtotehtäviin.

Onko kenties niin, että kun kyseessä on kunnan omistama kiinteistö, niin näiden pätevyyksien kanssa ei ole niin nöpön nuukaa?

Esimerkkejä tosiaan homeisista kunnan omistamista kiinteistöistä on vaikka kuinka paljon. Osa näistä rakennuksista on jo jyrätty maan tasalle. Pois silmistä, pois mielestä?

Äänestä

Koiranäyttelyssä taisi olla yli 500 koiraa. Varmaan ihmisiäkin vähintään saman verran. Homeoireista kärsiviä on 5% kaikista ihmisistä. Siis tuosta joukosta olisi pitänyt löytyä 25 oireilevaa. Samoin jääkiekkoilijoista ja huoltajista pitäisi löytyä kymmeniä jotka oireilee! Onko joku kuullut yhdenkään oireilleen?

Äänestä
  • kuolasa ?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


milloin loppu kirjoitti:

tulee ?
lätkä-lissu tahtoo tieetää.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu