Synnytyspelko ja kaksiosainen kohtu -Peruste sektiolle?

Avunhuuto

Hei,

Kirjoitinkin tästä jo tuonne raskaus-puolelle, mutta sopinee tänne paremmin. Kaipailisin siis neuvoja seuraavanlaiseen tilanteeseeni:

Minulla on esikoinen syntynyt ennenaikaisesti (rv 34 1) kiireellisellä sektiolla, sillä hän oli perätilassa. Sektiossa minulla löydettiin kaksiosainen kohtu (uterus duplex). Leikkauskertomusta myöhemmin luettuani, olen ymmärtänyt, että ilmeisesti minulla on yksisarvinen kohtu ja toinen puolikas pienempi rudimentti kohtu.

Leikkauksen jälkeen sanottiin, että hyvä kun leikattiin ja seuraavatkin varmaan tulevat sektiolla. Kerrottakoon vielä, että kärsin synnytyspelosta ja minulla oli pelkopolikäyntejä takana. Sektio oli siinä mielessä minulle "hyvä" lopputulos. Häntäluusta leikkauspäätöksen tehnyt lääkäri sanoi, ettei "myötää" ja lantiokaan ei kuvauksen jälkeen ollut perätilasynnytykselle hyvä. Vertailin lantion arvojani netissä ja osa niistä oli niiden keskustelujen mukaan muutenkin alatiesynnytystä ajatellen rajatapauksia.

Nyt olen raskaana rv 29 ja parin viikon päästä menossa keskustelemaan synnytystavasta ja -pelosta. En haluaisi itse asiassa kumpaakaan synnytystapaa (fiksua), mutta sektio tuntuu hallitummalta. Ed.kerralla supistukset ehtivät alkaa (lapsivedet meni ensin) ja niitä tuli tunnin ajan ilman taukoja eikä kohdunsuu auennut yhtään! Tämä vaan pahensi pelkoani, jouduin paniikkiin ja tunsin etten pääse tilanteesta pois.

Vauvani on tällä kertaa toistaiseksi raivotarjonnassa, ja kysynkin nyt, että onko tuo kohdun rakennepoikkeavuus tarpeeksi hyvä peruste saada synnyttää sektiolla? Edellisen kerran syyllistäviä pelkopolikäyntejä en haluaisi enää kokea. Keskustelupalstoja olen selaillut ja joillekin ovat lääkärit jopa ehdottaneet sektiota tämän vuoksi (ilman perätilaakin) ja toiset taas synnyttäneet silti alakautta. Minä olen satavarma, että sektio on vauvalle parempi vaihtoehto tapauksessani. Esikoinen oli ihan mustelmilla tilanpuutteen takia, joten en usko, että matka synnytyskanavasta olisi mieluinen. Lisäksi sektiohaava voi aueta ja ilmeisesti tässä poikkeavuudessa myös tehottomat supistukset ovat todennäköisiä. Tähän vielä pelko, paniikki ja ahdistus päälle niin avot.

Ahdistaa mennä äitiyspolille ja pohdin synnytystä joka yö. Mieheni sanoi, että sektio vaaditaan. Aiemmilla käynneillä olen ymmärtänyt, ettei ainakaan ko. lääkärit ole nähneet syytä muulle kuin alatiesynnytykselle. Tuntuu, ettei minua kuunnella eikä lääkärit ymmärrä koko poikkeavuutta.

Auttakaa,antakaa vinkkejä! Onko minulla perusteet sektiolle? Tiedän sektion riskit ja kuten sanoin, sekin pelottaa minua. Ennen pelkäsin itseni kestämisen takia, nyt myös ja enemmänkin vauvan takia... :(

2

1255

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • refhkkhjllkc

      Pelkkä pelkokin on riittävä syy, kun ei anna periksi. Vaadit sektion ja sanot vaan että se on saatava, et SUOSTU synnyttämään muuten. Edelliseen kokemukseen on hyvä vedota myös. Siihen on kaikilla oikeus. Pidä puolesi vaan eläkä myönny alatiesynnytykseen jos et sitä halua.

      • Kohtupuoli

        Hei,

        Minulla todettiin kuopuksen synnytyksessä yksisarvinen kohtu (oikealla puolella). Molemmat synnytykset olleet omanlaisiaan - esikoinen syntyi pitkän kaavan mukaan virheasennossa imukupilla (hyvin väsyneenä rankasta synnytyksestä) ja kuopuksen synnytys käynnistettiin ja päätyi etenemättömyyden vuoksi sektioon (joka oli lopulta hyvin positiivinen kokemus). Esikko oli vain oikealla puolella vatsaa, jota ihmettelin mutta johon ei puututtu. Kuopus raivasi tilaa itselleen koko vatsan alueelta, mutta tuntui omituisen "kireältä" vasemmalta puolelta. Molemmat lapset suht pieniä syntyessään vaikka rv 41 syntyneet. Kannattaa vaatia sektiota sanon minä. Noin muuten tämä erityispiirre ei ole vaikuttanut mihinkään kohdallani.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      70
      5808
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      236
      4572
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      20
      2568
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      27
      2483
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      82
      1507
    6. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      11
      1393
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      96
      1305
    8. Olen ihmetellyt yhtä asiaa

      Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm
      Ikävä
      128
      1296
    9. seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen

      Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa
      Kemijärvi
      97
      1194
    10. Rötösherra käräjillä

      Ähtäriläisyrityksen epärehellisyys oli niin suurta, että mies yhtiön takaa oli lähellä saada ehdotonta vankeutta. Vaikeu
      Ähtäri
      19
      1161
    Aihe