Synnytyspelko ja kaksiosainen kohtu -Peruste sektiolle?

Avunhuuto

Hei,

Kirjoitinkin tästä jo tuonne raskaus-puolelle, mutta sopinee tänne paremmin. Kaipailisin siis neuvoja seuraavanlaiseen tilanteeseeni:

Minulla on esikoinen syntynyt ennenaikaisesti (rv 34 1) kiireellisellä sektiolla, sillä hän oli perätilassa. Sektiossa minulla löydettiin kaksiosainen kohtu (uterus duplex). Leikkauskertomusta myöhemmin luettuani, olen ymmärtänyt, että ilmeisesti minulla on yksisarvinen kohtu ja toinen puolikas pienempi rudimentti kohtu.

Leikkauksen jälkeen sanottiin, että hyvä kun leikattiin ja seuraavatkin varmaan tulevat sektiolla. Kerrottakoon vielä, että kärsin synnytyspelosta ja minulla oli pelkopolikäyntejä takana. Sektio oli siinä mielessä minulle "hyvä" lopputulos. Häntäluusta leikkauspäätöksen tehnyt lääkäri sanoi, ettei "myötää" ja lantiokaan ei kuvauksen jälkeen ollut perätilasynnytykselle hyvä. Vertailin lantion arvojani netissä ja osa niistä oli niiden keskustelujen mukaan muutenkin alatiesynnytystä ajatellen rajatapauksia.

Nyt olen raskaana rv 29 ja parin viikon päästä menossa keskustelemaan synnytystavasta ja -pelosta. En haluaisi itse asiassa kumpaakaan synnytystapaa (fiksua), mutta sektio tuntuu hallitummalta. Ed.kerralla supistukset ehtivät alkaa (lapsivedet meni ensin) ja niitä tuli tunnin ajan ilman taukoja eikä kohdunsuu auennut yhtään! Tämä vaan pahensi pelkoani, jouduin paniikkiin ja tunsin etten pääse tilanteesta pois.

Vauvani on tällä kertaa toistaiseksi raivotarjonnassa, ja kysynkin nyt, että onko tuo kohdun rakennepoikkeavuus tarpeeksi hyvä peruste saada synnyttää sektiolla? Edellisen kerran syyllistäviä pelkopolikäyntejä en haluaisi enää kokea. Keskustelupalstoja olen selaillut ja joillekin ovat lääkärit jopa ehdottaneet sektiota tämän vuoksi (ilman perätilaakin) ja toiset taas synnyttäneet silti alakautta. Minä olen satavarma, että sektio on vauvalle parempi vaihtoehto tapauksessani. Esikoinen oli ihan mustelmilla tilanpuutteen takia, joten en usko, että matka synnytyskanavasta olisi mieluinen. Lisäksi sektiohaava voi aueta ja ilmeisesti tässä poikkeavuudessa myös tehottomat supistukset ovat todennäköisiä. Tähän vielä pelko, paniikki ja ahdistus päälle niin avot.

Ahdistaa mennä äitiyspolille ja pohdin synnytystä joka yö. Mieheni sanoi, että sektio vaaditaan. Aiemmilla käynneillä olen ymmärtänyt, ettei ainakaan ko. lääkärit ole nähneet syytä muulle kuin alatiesynnytykselle. Tuntuu, ettei minua kuunnella eikä lääkärit ymmärrä koko poikkeavuutta.

Auttakaa,antakaa vinkkejä! Onko minulla perusteet sektiolle? Tiedän sektion riskit ja kuten sanoin, sekin pelottaa minua. Ennen pelkäsin itseni kestämisen takia, nyt myös ja enemmänkin vauvan takia... :(

2

1303

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • refhkkhjllkc

      Pelkkä pelkokin on riittävä syy, kun ei anna periksi. Vaadit sektion ja sanot vaan että se on saatava, et SUOSTU synnyttämään muuten. Edelliseen kokemukseen on hyvä vedota myös. Siihen on kaikilla oikeus. Pidä puolesi vaan eläkä myönny alatiesynnytykseen jos et sitä halua.

      • Kohtupuoli

        Hei,

        Minulla todettiin kuopuksen synnytyksessä yksisarvinen kohtu (oikealla puolella). Molemmat synnytykset olleet omanlaisiaan - esikoinen syntyi pitkän kaavan mukaan virheasennossa imukupilla (hyvin väsyneenä rankasta synnytyksestä) ja kuopuksen synnytys käynnistettiin ja päätyi etenemättömyyden vuoksi sektioon (joka oli lopulta hyvin positiivinen kokemus). Esikko oli vain oikealla puolella vatsaa, jota ihmettelin mutta johon ei puututtu. Kuopus raivasi tilaa itselleen koko vatsan alueelta, mutta tuntui omituisen "kireältä" vasemmalta puolelta. Molemmat lapset suht pieniä syntyessään vaikka rv 41 syntyneet. Kannattaa vaatia sektiota sanon minä. Noin muuten tämä erityispiirre ei ole vaikuttanut mihinkään kohdallani.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      274
      2507
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      76
      2419
    3. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      12
      1615
    4. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1598
    5. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      51
      1510
    6. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      65
      1397
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1359
    8. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1250
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1049
    10. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      1029
    Aihe