Hei,
Kirjoitinkin tästä jo tuonne raskaus-puolelle, mutta sopinee tänne paremmin. Kaipailisin siis neuvoja seuraavanlaiseen tilanteeseeni:
Minulla on esikoinen syntynyt ennenaikaisesti (rv 34 1) kiireellisellä sektiolla, sillä hän oli perätilassa. Sektiossa minulla löydettiin kaksiosainen kohtu (uterus duplex). Leikkauskertomusta myöhemmin luettuani, olen ymmärtänyt, että ilmeisesti minulla on yksisarvinen kohtu ja toinen puolikas pienempi rudimentti kohtu.
Leikkauksen jälkeen sanottiin, että hyvä kun leikattiin ja seuraavatkin varmaan tulevat sektiolla. Kerrottakoon vielä, että kärsin synnytyspelosta ja minulla oli pelkopolikäyntejä takana. Sektio oli siinä mielessä minulle "hyvä" lopputulos. Häntäluusta leikkauspäätöksen tehnyt lääkäri sanoi, ettei "myötää" ja lantiokaan ei kuvauksen jälkeen ollut perätilasynnytykselle hyvä. Vertailin lantion arvojani netissä ja osa niistä oli niiden keskustelujen mukaan muutenkin alatiesynnytystä ajatellen rajatapauksia.
Nyt olen raskaana rv 29 ja parin viikon päästä menossa keskustelemaan synnytystavasta ja -pelosta. En haluaisi itse asiassa kumpaakaan synnytystapaa (fiksua), mutta sektio tuntuu hallitummalta. Ed.kerralla supistukset ehtivät alkaa (lapsivedet meni ensin) ja niitä tuli tunnin ajan ilman taukoja eikä kohdunsuu auennut yhtään! Tämä vaan pahensi pelkoani, jouduin paniikkiin ja tunsin etten pääse tilanteesta pois.
Vauvani on tällä kertaa toistaiseksi raivotarjonnassa, ja kysynkin nyt, että onko tuo kohdun rakennepoikkeavuus tarpeeksi hyvä peruste saada synnyttää sektiolla? Edellisen kerran syyllistäviä pelkopolikäyntejä en haluaisi enää kokea. Keskustelupalstoja olen selaillut ja joillekin ovat lääkärit jopa ehdottaneet sektiota tämän vuoksi (ilman perätilaakin) ja toiset taas synnyttäneet silti alakautta. Minä olen satavarma, että sektio on vauvalle parempi vaihtoehto tapauksessani. Esikoinen oli ihan mustelmilla tilanpuutteen takia, joten en usko, että matka synnytyskanavasta olisi mieluinen. Lisäksi sektiohaava voi aueta ja ilmeisesti tässä poikkeavuudessa myös tehottomat supistukset ovat todennäköisiä. Tähän vielä pelko, paniikki ja ahdistus päälle niin avot.
Ahdistaa mennä äitiyspolille ja pohdin synnytystä joka yö. Mieheni sanoi, että sektio vaaditaan. Aiemmilla käynneillä olen ymmärtänyt, ettei ainakaan ko. lääkärit ole nähneet syytä muulle kuin alatiesynnytykselle. Tuntuu, ettei minua kuunnella eikä lääkärit ymmärrä koko poikkeavuutta.
Auttakaa,antakaa vinkkejä! Onko minulla perusteet sektiolle? Tiedän sektion riskit ja kuten sanoin, sekin pelottaa minua. Ennen pelkäsin itseni kestämisen takia, nyt myös ja enemmänkin vauvan takia... :(
Synnytyspelko ja kaksiosainen kohtu -Peruste sektiolle?
2
1146
Vastaukset
- refhkkhjllkc
Pelkkä pelkokin on riittävä syy, kun ei anna periksi. Vaadit sektion ja sanot vaan että se on saatava, et SUOSTU synnyttämään muuten. Edelliseen kokemukseen on hyvä vedota myös. Siihen on kaikilla oikeus. Pidä puolesi vaan eläkä myönny alatiesynnytykseen jos et sitä halua.
- Kohtupuoli
Hei,
Minulla todettiin kuopuksen synnytyksessä yksisarvinen kohtu (oikealla puolella). Molemmat synnytykset olleet omanlaisiaan - esikoinen syntyi pitkän kaavan mukaan virheasennossa imukupilla (hyvin väsyneenä rankasta synnytyksestä) ja kuopuksen synnytys käynnistettiin ja päätyi etenemättömyyden vuoksi sektioon (joka oli lopulta hyvin positiivinen kokemus). Esikko oli vain oikealla puolella vatsaa, jota ihmettelin mutta johon ei puututtu. Kuopus raivasi tilaa itselleen koko vatsan alueelta, mutta tuntui omituisen "kireältä" vasemmalta puolelta. Molemmat lapset suht pieniä syntyessään vaikka rv 41 syntyneet. Kannattaa vaatia sektiota sanon minä. Noin muuten tämä erityispiirre ei ole vaikuttanut mihinkään kohdallani.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin
Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l4363131Alle 15 oli
Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata812394Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?
Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.1161868Heh, persut = vassarit = 10,0 %
Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f1941557- 271533
- 771522
- 1091465
Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva201388Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!
Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois411381- 801317