saako kuopiossa snägärillä turpaan?

Moi oon eteläsuomesta kotosin ja pitäs ens kesä olla duunissa kuopiossa, kaikki pelottelee että snägärijonossa saa turpaan jos näyttää erilaiselta tai pukeutuu merkki kuteisiin, onko se totta?

Olen hintelä ja tummaihoinen, mutta ihan suomessa syntyny.

Pelottaa jo valmiiks liikkuu töiden jälkee ja kaupungil, onko siellä kivoja baarei ym?
14471
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Varsinkin tummaihoisemmat tyypit hakataan täällä. Ja jos olet homo niin sitte voi käydä todella huonosti... Niinja ei kannata käyä varattua naista sen jälkeen et enään välttämättä hengitä kunnolla. Varoituksen sanat kannattaa olla kuopiossa varovainen ja jos olet kemiin menossa niin sieläki varovaisuutta öisin ei kannata yksin liikkua :)

Äänestä
  • Kyllä varattua naista pitää hoidella, mitäs ei miehet pidä naisistaan huolta

    Äänestä

  • apteekkarissa kirjoitti:

    Kyllä varattua naista pitää hoidella, mitäs ei miehet pidä naisistaan huolta

    Nimenomaan juurikin näin!

    Äänestä

No älä mene snägärijonoon,siellä voi ottaa turpaansa kuka tahansa ja grilliruoka on epäterveellistä.
Ei tarvitse tummaihoisen kuopiossa pelätä,täällä on vaikka minkä väristä kanssaihmistä mustaa, keltaista ym.

Äänestä

Joo ei täällä ongelmiin joudu jos ei niitä hanki tai ole erityisen humalassa. Tummaihoisia liikkuu kanssa iltaisin, ehkä välistä joku idiootti saattaa heittää jotain kommenttia, mutta eipä niistä kannata ottaa itseensä. Keskustassa ja varsinkin kesällä satamassa on hyvät baarimeiningit.

Äänestä

Heti herätti huomiota tuollainen junttimurre. Kyllä stadissa sanataan sama sana ilman ä-pilkkuja.
Sinuna kiertäisin Kuopion kaukaa. Pihtipudas voisi olla sopivampi paikka tai Perä-seinä joki.

Äänestä

Aloittaja itse käytti ä:n pilkkuja.Mitä on sanaaminen?

Äänestä
  • Opettele käyttämään tätä ruotsalaisidioottien kehittämää systeemiä, missä ei todellakaan helposti näe kuka vastaa kenellekin, eikä vastaajat osaa vastata kenellekään. Jos osaat, niin huomaat, että itse vastasin ketjun aloittajalle ja nyt tällä kertaa vastasin sulle.

    Sanaaminen ei tarkoita mitään, koska siinä on kirotusvirhe, Yksi a-kirjain kuuluu olla o-kirjain. Voit itse valita minkä haluat.

    Äänestä

Minulta ottaa turpiinsa jokainen joka sattuu mun tielle poikittan. Jonossa tai ilman.

Äänestä
  • Oon 130kg ja 2m vittumainen kaljupää. Tervetuloa yrittämään "se kovempi jätkä".

    Äänestä

Nepalilaisen ravintolan Kuopioon perustanut pariskunta kertoi jossain haastattelussa kuinka etelässä pelottelivat ettei kannata muuttaa sisämaahan, on hirveesti rasismia ja saa lättyyn. Ei ollutkaan niin. Kuopio on sivistynyt ja suvaitsevainen kaupunki, Minna Canthin perintö elää jne.

Äänestä

Turpiin tulee varmasti. Merkkivaatteissa etenkin, että mikähän hinuri tuokin on.

Kannattaa kiltisi mennä töistä suoraan kämpille.

Äänestä

Eipä tullut toissailtanakaan niistettyä nokkaan kun pari tsadilaista jutteli nakkarilla kovasti jenkkiauton vaihdelootista...ai vittu kävellen olivat liikenteessä...luuli varmaan että luulin että jätkillä on norsumoottoorit..taisivat niitä V8:a lukeneita kehäkolmosen sisäpuolen sisäsiittoisia dallaajia.

Äänestä

Mittee tarkoetat snäkärillä? Huasteletko siis muailman navasta vae?

Voe tokkiisa jos siellä ei leukoo sua, nii ei sua missään!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


eteläkundi kirjoitti:

Moi oon eteläsuomesta kotosin ja pitäs ens kesä olla duunissa kuopiossa, kaikki pelottelee että snägärijonossa saa turpaan jos näyttää erilaiselta tai pukeutuu merkki kuteisiin, onko se totta?

Olen hintelä ja tummaihoinen, mutta ihan suomessa syntyny.

Pelottaa jo valmiiks liikkuu töiden jälkee ja kaupungil, onko siellä kivoja baarei ym?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu