Ei anna kovin luotettavaa kuvaa itsestään tää Microsoftin porukka.
http://www.iltasanomat.fi/digi/art-1288683864767.html?pos=ok-ltm-digi
Soudetaan ja huovataan, ihan kuin piruillaan ihmisille, jotka vähilläkin rahoilla tottelevaisesti päivittivät koneensa käyttiksen xp:stä luopuen.
http://www.iltasanomat.fi/digi/art-1288683864767.html?pos=ok-ltm-digi
Soudetaan ja huovataan, ihan kuin piruillaan ihmisille, jotka vähilläkin rahoilla tottelevaisesti päivittivät koneensa käyttiksen xp:stä luopuen.
Vastaukset 80
Vanhimmat
Selaimen paikkailu ei paikkaa käyttöjärjestelmää.
Windowsissa selain (IE) on upotettu osaksi käyttöjärjestelmää. Windowsin IE ei ole tämän vuoksi aivan samankaltainen kuin muut selaimet.
Yrittäkää ymmärtää käyttöjärjestelmien arkkitehtuuri erot.
Upotus upottaa koko käyttöjärjestelmän luotettavuuden.
Olisiko ollut parempi jos MS ei olisi paikannut aukkoa? Sitten valittaisit siitä.
XP on iänkaiken vanha käyttöjärjestelmä ja on vain hyvä asia, että siitä vihdoin luovuttiin ja että uudet käyttöjärjestelmät perustuvat täysin uudelle ytimelle, joka on paljon XP:n vastaavaa kehittyneempi.
Käyttöjärjestelmä maksaa erikseen ostettuna satasen ja toimii sillä vuosikaudet. Suurin osa ihmisten ostamista markettien halpakoneista ei kestä edes kolmasosaa siitä, mitä XP on toiminut/ollut käytössä. Valmiskoneissa sen osuus hinnasta on vielä paljon pienempi.
---
Miten se käyttiksestä (XPstä) luopuminen liittyy rahaan?
Sitä minäkin ihmettelen, pitäs siirtyä pois. Ei vielä vähään aikaan. Tässä hyvä esimerkki: mulla on kaksi pientä konetta nimeltä Shuttle, toisessa on seiska toisessa xp. Pelaan paljon shakkia kansainvälisissä internetpeleissä. Se missä on seiska, nappulat liikkuu älyttömän hitaasti, tulee alussa ilmoitus jostakin kiihdyttimestä , mistä semmosen löytää, molemmat on 32 bittisiä. No xp :llä samat pelit toimii vauhdilla ei tavi mitään kiihdyttimiä. Kertokaa yksi hyvä syy miksi mun pitäs lopettaa xp:n käyttäminen. En hitossa vaihda tohon hitaaseen järjestelmään.
Nettikäytössä se ei ole enää turvallinen. Ei nettikäytössä se menee hyvin.
Trollli trollaa
Ero XP:n ja Seiskan välillä on varsin pieni. Toinen ei ole toista merkittävästi raskaampi.
Valtaosalle käyttäjistä Seiska on parempi vaihtoehto, eikä raskaampi. Voi olla että joku joka on ostanut vanhentuneita koneita, vanha käyttöjärjestelmä on parempi. Tämä on taas hyvä syy olla ostamatta vanhentunutta tekniikkaa kuvitellen, että "kyllä se minulle riittää". Tekniikka kehittyy jatkuvati. Eikö XP:n 10 vuotta riitä satasen arvoisesta käyttöjärjestelmästä.
Seiska on tietoturvaltaan parempi, tukee nykyisille ohjelmille riittävää määrää muistia ja käyttöliittymä on kehittyneempi. Käytettyäni Seiskaa, on todella rajoittavaa joutua käyttämään XP:tä muualla.
Ja tiedän useamman koneen, johon on vaihdettu 7 XP:n tilalle. Koneet eivät hidastuneet. Jos jokin vanha sovellus ei toimi täysin, niin kyseessä voi olla vika asennuksessa tai jokin poikkeus. Eivät vanhat autotkaan suostu polttamaan ilman lisäaineita nykyisiä polttoaineita.
Ongelmasi johtuvat siitä että et ymmärrä tietotekniikkaa. Ei windows 7 ole hitaampi kuin xp.
" Kertokaa yksi hyvä syy miksi mun pitäs lopettaa xp:n käyttäminen"
XP:lle ei enää tule tietoturvapäivityksia.
Juuri tuli nettikäytön turvallisuutta parantava päivitys. ei ole siis mitään huolta ja xp on netti käytössä täysin turvallinen.
Tuli vain IE selaimeen. Nettikäyttöön se ei tuo merkittävää turvallisuutta.
No voi herranjumala eikö sillä internet explorerilla nimenomaan KÄYTETÄ NETTIÄ joten siihen kuuluva päivitys on NETTIKÄYTÖN TURVALLISUUTTA parantava päivitys!
Mutta se ei auta tietoturvaan kuin vähäsen.
No mikä siihen sitten auttaa missään Windows versiossa jos tietoturvapäivityskään ei auta kuin vähäsen?
XP ei ole sen turvattomampi kuin seiskakaan, koska molemmat ovat tällä hetkellä täysin päivitettyjä. Ja XP tä voi käyttää huolettomasti nettikäytössä juuri nyt.
On se paljonkin turvattomampi. Kyseessä kun on 13-vuotta vanha käyttis jota ei enää tueta.
No voi herran jestas mitä merkitystä sillä nyt on että tuetaanko XP tä vai ei koska tuettiin sitä tai ei niin siihen ei silti olisi tullut yhtään enempää päivityksiä kuin mitä siihen nyt on tullut?
Vasta kun Windows 7 ja muut saavat seuraavat tietoturvapäivitykset jää XP jälkeen. Nyt se on täysin turvallinen netti käytössä!
Onhan sillä koska MS ei julkaise siihen enää tietoturvapäivityksiä ja paikkaamattomat aukot jäävät paikkaamatta ja niiden kautta voidaan tehdä hyökkäyksiä.
Ei MS turhaan kuluta rahaa tietoturvapäivityksiin jos niistä ei kerran ole mitään hyötyä.
Ja tästä ei turhaan ole kerrottu uutisissa vaan tämä on tosiasia.
Mutta kun XP tuen päättymisen jälkeen ei ole julkaistu muillekaan windows versioille sen enempää päivityksiä niin tällä hetkellä XP on täysin turvallinen käyttää netti käytössä!
Ei siitä olisi paikattu yhtään enempää vaikka sitä nyt tuettaisiinkin! Vasta muutaman viikon kuluttua tulee aika kun muut saa päivitysiä ja XP ei tai voihan MS laittaa tulemaan XP päivityksiä jos vakavia aukkoja ilmenee.
Ne katsos tehdään kuitenkin.
Tulee viikon päästä muihin.
"Ei vielä vähään aikaan."
Ei tietenkään tarvitse jos ei käytä netissä.
"Tässä hyvä esimerkki: mulla on kaksi pientä konetta nimeltä Shuttle, toisessa on seiska toisessa xp. Pelaan paljon shakkia kansainvälisissä internetpeleissä. Se missä on seiska, nappulat liikkuu älyttömän hitaasti, tulee alussa ilmoitus jostakin kiihdyttimestä , mistä semmosen löytää, molemmat on 32 bittisiä. No xp :llä samat pelit toimii vauhdilla ei tavi mitään kiihdyttimiä."
Ei liity mitenkään käyttöjärjestelmään, siellä nyt on jotain asetusta pielessä.
"Kertokaa yksi hyvä syy miksi mun pitäs lopettaa xp:n käyttäminen."
Lähinnä se vaan, että et voi tällä XP koneella surffailla esim. suomi24 sivustolla turvallisesti. Jos koneesi korkataan ja se alkaa levittää pa5kaa verkkoon, syyllistyt silloin rikokseen.
"En hitossa vaihda tohon hitaaseen järjestelmään."
Windows 7 on kyllä nopeampi kuin Windows XP. Asenna kaikki päivitykset, ja käytä käyttöjärjestelmän natiiviselainta (Windows 7:ssa IE11 ja Windows XP:ssä IE8), ja aja seuraavat testit:
Testi joka mittaa toimiiko nykypäivän sovellusten vaatimat perustoiminnot oikein: http://acid3.acidtests.org/
Testi joka mittaa suorituskykyä: http://peacekeeper.futuremark.com/
Jälkimmäinen testi jättää myös jotain juttuja ajamatta mikäli alustassa on puutteita.
"Lähinnä se vaan, että et voi tällä XP koneella surffailla esim. suomi24 sivustolla turvallisesti. Jos koneesi korkataan ja se alkaa levittää pa5kaa verkkoon, syyllistyt silloin rikokseen."
Linuxhihhuli taas levittää valheita, kun työpöytälinuxit eivät tosiasioiden valossa näytä houkuttelevilta.
Mutta nyt XP on yhtä turvallinen kuin muutkin.
Ei ole.
On on.
Kyllä ne Winodwsit ovay ihan yhtä pa5koja kaikki.
Mikä valhe missä ja mitä tekemistä Linuxilla on Windows XP:n kanssa? Taasko äänet kertoo päässä mielikuvitussatuja?
Onhan XP tällä hetkellä yhtä turvallinen kuin seiskakin seuraavaan tietoturvapäivitykseen saakka, jolloin seiska saa uudet päivitykset, mutta XP ei saa.
Tämä siksi, että päivitykset eivät tule heti, vaan vain kuukausittain . . . Jos nyt löydetään tietoturva-aukko ja tehdään sille korjaus, eikö seiskakin saa tämän korjauksen vasta ensi kuun alussa?
"Vasta kun Windows 7 ja muut saavat seuraavat tietoturvapäivitykset jää XP jälkeen."
"But as capable as Windows XP is, it is inherently less secure than Windows 7. XP was designed before many of the attack techniques used today even existed."
"As a result, Windows 7 has a variety of features — ASLR, PatchGuard, UAC, PMIE — that don't exist in Windows XP and that help prevent successful attacks against the OS."
http://www.biztechmagazine.com/article/2011/04/windows-7-vs-windows-xp-security-showdown
"• The 64-bit versions of Windows 7 and Windows Vista SP2 had lower infection rates than any other operating system configuration in 2H09, although the 32-bit versions both had infection rates that were less than half of Windows XP with its most up-to-date service pack, SP3."
http://www.pcworld.com/article/194979/windows_xp_still_less_secure_than_win7_and_vista.html
"On the other hand, its follower, Windows 7 (Forget Windows Vista existed), is so much more secure and robust. It is not only slicker than Windows XP, but so much safer also. Windows 7 is a new operating system built from the ground up. It features security features that Windows XP could only dream about. The user experience is generally better and more solid. Programs run faster and the system resources are used more wisely."
http://www.prweb.com/releases/2013/6/prweb10836505.htm
Eli XP on turvattomampi ja on aina ollut.
Hail to the Seven!
Näin on. Ei kannata elää siinä uskossa että XP olisi turvallisempi kuin Windows 7.
Ei ihan. Windows XP:ssä on vanha IE8 selain eikä nykyistä IE11 selainta.
Kaikki muut paitsi uusin IE selain ovat aina olleet turvattomampia riippumatta siitä tuetaanko niitä vai ei.
Sen sijaan, jos Windows XP:ssä on tavallinen käyttäjätili käytössä, kaikki päivitykset asennettuna, EMET käytössä ja tietojensuorittamisen esto käytössä, ja siinä käytetään vaikka Firefox ESR selainta ja Outlook Expressin tilalla Thunderbirdiä, turvallisuudessa ei pitäisi olla hirveästi eroa vielä nykyiseen Windowsiin, mutta se tosiaankin muuttuu rajusti tämän kuun aikana kun uudemmista Windowseista korjataan reikiä mutta Windows XP:stä ei.
"Mikä valhe missä"
Ne sinun rikosjutut tietysti.
"mitä tekemistä Linuxilla on Windows XP:n kanssa? "
Linuxilla on sitä tekemistä sinun kanssa, että sinä olet linuxhihhuli, vaikka sen jyrkästi kiistätkin. Mutta jos se näyttää ankalta, ui niin kuin ankka, vaakkuu kuin ankka ja liikkuu ankkalaumassa, niin se on todennäköisesti ankka.
"Taasko äänet kertoo päässä mielikuvitussatuja?"
Ilmeisesti jotkut äänet päässäsi ovat kertoneet sinulle satuja kuvitteellisista rikoksista.
"Ne sinun rikosjutut tietysti."
http://www.finlex.fi/fi/laki/alkup/2007/20070540
"Linuxilla on sitä tekemistä sinun kanssa, että sinä olet linuxhihhuli, vaikka sen jyrkästi kiistätkin."
Sinähän siitä Linuxista möyhötät, käytä vaikka hakutoimintoa tällä sivulla niin näet kuka siitä hihhuloi.
"Joka aiheuttaakseen haittaa tai vahinkoa..." eli täytyy olla tahallinen teko. Pelkkä huolimattomuus on eri asia. Tosin vahingonkorvausvelvollisuus voi ainakin teoriassa seurata, jos vaikka sotkee operaattorin verkon.
Laita vaikka oikeustapaukseen linkki, jos olet eri mieltä.
" "Joka aiheuttaakseen haittaa tai vahinkoa..." eli täytyy olla tahallinen teko"
Tällä palstalla porukka jänkyttää "en vaihda XP:tä pois vaikka tiedän, että se mennyt vanhaksi kun siitä on uutisoitu".
Tahallistahan se on kun kerran on tietoista toimintaa. Ei sitä Windows XP:tä uudelleenasenneta vahingossa ja laiteta verkkoon, niin kuin nämä pellet täällä sanoo.
Voit ajatella asian niin, että jos sinun koneisiin yritetään murtautua jostain IP:stä esim. tekemällä porttiskannauksia tai liittymääsi DoSsataan tukkoon, tulee roskapostia sata päivässä niin ilmoitatkohan kenties sen IP osoitteen poliisille vai jäisitkö vaan ihmettelemään kun joku sotkee postilaatikkosi ja estää netin käytön?
Tarkoitus ei silti ole haitan aiheuttaminen, vaan ihan muu. Myöskään se ei vaikuta lakiin, mitä minä ilmoittaisin mihinkin, tuo on vain yritys siirtää keskustelu pois aiheesta.
Ei rattijuoponkaan tarkoitus ole haitan aiheuttaminen vaan liikkuminen paikasta toiseen. Se ei kuitenkaan tee siitä tahatonta, että kännissä ajelee autolla.
Tässä vaan on sellainen ero, vaaran aiheuttamista tietoliikenteelle ei ole kriminalisoitu (rattijuopumushan on vain vaarantamista, kännissäkin on mahdollista ajaa ilman että osuisi ihmisiin/omaisuuteen), eli reikäistä järjestelmää saa käyttää myös julkisessa verkossa. Siitä tulee rikos vasta sitten kun tahallisesti pitää sen reikäisen järjestelmän kiinni julkisessa verkossa ja se aiheuttaa ongelmia muille.
"3 § (20.12.2002/1198)
Rattijuopumus
Joka kuljettaa moottorikäyttöistä ajoneuvoa tai raitiovaunua nautittuaan alkoholia niin, että hänen verensä alkoholipitoisuus ajon aikana tai sen jälkeen on vähintään 0,5 promillea tai että hänellä tällöin on vähintään 0,22 milligrammaa alkoholia litrassa uloshengitysilmaa, on tuomittava rattijuopumuksesta sakkoon tai vankeuteen enintään kuudeksi kuukaudeksi."
Huomaatko? Ei mitään vaatimusta tarkoituksellisesta haitan tai vahingon aiheuttamisesta. Tuskin kukaan käyttää vanhentunutta käyttöjärjestelmää ilkeyttään, vaan syynä on uuden lisenssin ostolta ja/tai työpöytälinuxilta välttyminen.
Älä nyt jaksa vängätä, xp toimii edelleen ihan laillisesti ja PISTE.
Kerro jokin viranomais taho joka kieltää xp:n käytön? vai onko semmosta, jos ei ole , lopeta toi vouhotus.
"Huomaatko? Ei mitään vaatimusta tarkoituksellisesta haitan tai vahingon aiheuttamisesta."
Niin. Tietoliikenteen häirinnässä sen sijaan edellytetään sitä tahallisuutta.
"Tuskin kukaan käyttää vanhentunutta käyttöjärjestelmää ilkeyttään, vaan syynä on uuden lisenssin ostolta ja/tai työpöytälinuxilta välttyminen."
Mutta se on tahallista turvallisuuden laiminlyöntiä, ja muuttuu rikokseksi siinä vaiheessa kun siitä tulee haittaa muille. Se ei kiinnosta haluaako joku välttää lisenssimaksuja tai haluaako joku ajaa itse omalla autollaan kännissä pois baarista. Ostakoot lisenssit tai maksakoot taksit.
XP:n käyttöä ei ole kielletty, tietoliikenteen häirintä sen sijaan on kiellettyä. Tämä tarkoittaa sitä, että jokainen vastaa niistä omista järjestelmistään niin, että siitä ei ole harmia muille.
Windows XP:n tapauksessa se käytännössä edellyttää toimenpiteitä, käytön rajaamista, runsaasti ajan/rahan käyttöä turvallisuuden rakentamiseen tai esim. julkisesta tietoverkosta irroittamista. Siinä vaiheessa kun se reikäinen Windows XP järjestelmä lähettää pa5kaa julkiseen verkkoon, tämän liittymän haltija/järjestelmän ylläpitäjä on rikosoikeudellisessa vastuussa. Tämä ei siis koske alle 15-vuotiaita, eikä se koske tahatonta toimintaa eikä tietojärjestelmiä joita ei itse ylläpidä millään tavalla.
Se ei ole tahatonta jos on vaikka suomi24 palstalla jotain lässyttänyt Windows XP:n käytön puolesta, koska on täysin tietoinen siitä että Windows XP:n tuki on päättynyt ja Windows XP käyttäjille on tullut päivityksistä myös ilmoitus tuen loppumisesta.
Se että on v1tun tyhmä, ei sitten ole mikään riittävä syy. Lakia ei tulkita niin, muutenhan jokainen sanoisi leivättömän pöydän ääressä, että "aijjaa, en tiennyt että ihmisiä ei saa ampua" tms.
Tietoliikenteen häirintä on edelleen kriminalisoitu.
"Se ei kiinnosta haluaako joku välttää lisenssimaksuja tai haluaako joku ajaa itse omalla autollaan kännissä pois baarista."
Kyllä se kiinnostaa ihan hel-ve-tin paljon. Tietoliikenteen häirinnässä ei häiritsevien viestien lähettämisen osalta edellytetä pelkästään tahallisuutta, vaan ilkivaltaista tarkoitusta.
Tahallisuuksia on monen asteisia: ilkivaltainen tarkoitus viittaa ns. tarkoitustahallisuuteen.
"XP:n käyttöä ei ole kielletty, tietoliikenteen häirintä sen sijaan on kiellettyä. Tämä tarkoittaa sitä, että jokainen vastaa niistä omista järjestelmistään niin, että siitä ei ole harmia muille."
Tietoliikenteen häirinnän yritys on rangaistava. Eikös tuolla logiikalla XP:n käyttö ole tietoliikenteen häirinnän yritys?
Yks paskan hailee. ei meinaa mitään vaikka tietokone olisi täynnä jotain satiaisia mitkä levittää paskaa minkä kerkeää. ei siitä todellakaan tule yhtään mitään seuraamuksia internet-yhteyden katkaisua vakavampia.
täysin naurettava väite että saastuneen tietokoneen verkossa pitäminen johtaisi mihinkään rikos seuraamuksiin. operaattori voi katkaista internet-yhteyden mutta todellakaan siitä ei poliisi tule kyselemään!
Paitsi että jos on rootkitit ja takaportit koneessa, niin koneelle voi antaa etänä käskyjä, enkä tarkoita pelkästään koneesi käyttämistä Bitcoinien louhintaan, vaan sitä, että esim. konettasi käytetään "zombina" rikollisuuteen. Vaikkapa palvelunestohyökkäyksiin tai lapsipornon levittämiseen tai esim. terrorismiin. Luonnollisesti konettasi voitaisiin myös käyttää haittaohjelmien levittämiseen. Mitään tästä et välttämättä huomaa kun ei se haittispesäke ilmoittele erikseen olemassaolostaan sinulle.
Tuleehan se rikosseuraamus heti kun joku tekee rikosilmoituksen.
Sen rikosilmoituksen voi tehdä esim. operaattori jos et vaikka maksa operaattorille laskua siitä, että katkaisivat yhteyden, toinen lasku yhteyden kytkemisestä päälle ja normaali sopimuksen mukainen kuukausilaskutus lisäksi. Operaattori tietysti voi päättää hinnat niin kauan kun tätä ei ole mitenkään säädelty ja sitä ei ole säädelty mitenkään niin kauan kun valvonta on nykyisellä tasolla, että joko joku uhri tai operaattori tekee rikosilmoituksen.
"Tuleehan se rikosseuraamus heti kun joku tekee rikosilmoituksen."
Ei. Suomessa rikoksesta tuomitseminen edellyttää oikeudenkäyntiä ja tuomioiden on perustuttava lakiin. Vielä ei olla plutokratiassa sillä tasolla, että riittävän suuri yritys voisi vain tilata haluamansa tuomion kenelle tahansa.
Operaattori ei tee rikosilmoituksia maksamattomista laskuista vaan ne menevät perintään. Toisekseen yhteyden katkaisemisesta ei tietenkään tule mitään laskua ja jos tulisi niin ei sellaista ole pakko maksaa koska ei ole tilannut kyseistä palvelua.
Yhteyden uudelleen kytkentä tietysti maksaa ja se täytyy erikseen tilatakin. Mikä ihmeen "uhri" tekisi rikosilmoituksen joka koskisi juuri yhtä käyttäjää jonka kone on saastunut??
Jos esimerkiksi minun sähköpostiin tulee roskapostia niin voinko tuosta vaan lähteä tekemään rikosilmoituksia kenestä tahansa koska epäilen että niiden koneen kautta roskaposti kulkee ja olen toiminnan uhri :D
Ei ole mitään järkeä näissä jutuissa, vai että rikosilmoituksia oikein rupeaisi pukkaamaan jos on päässyt virus tietokoneeseen!
"Toisekseen yhteyden katkaisemisesta ei tietenkään tule mitään laskua ja jos tulisi niin ei sellaista ole pakko maksaa koska ei ole tilannut kyseistä palvelua."
Vaihtoehtoisesti operaattori voi tehdä rikosilmoituksen.
"Mikä ihmeen "uhri" tekisi rikosilmoituksen joka koskisi juuri yhtä käyttäjää jonka kone on saastunut??"
Jos sillä tavalla saa maksamaan niin mikä ettei.
"Jos esimerkiksi minun sähköpostiin tulee roskapostia niin voinko tuosta vaan lähteä tekemään rikosilmoituksia kenestä tahansa koska epäilen että niiden koneen kautta roskaposti kulkee ja olen toiminnan uhri :D"
Ei, pitää olla näyttöä. IP osoite esimerkiksi.
Minä taas sanoisin että käytettyäni seiskaa työpaikalla jatkuvasti, om suorastaan hieno päästä kotona käyttään xp:tä. Tuttu ja turvallinen ainakin vielä. Ensinnäkin tossa miniläppärissä ole win 7 starter, onko huonompaa järjestelmää olemassakaan, ehkä linux on semmonen, mutta xp lyö ton starterin sata nolla. Eihän tossa starterissa ole edes mitään pelejä, saatikka toimisi kunnolla.
Win 7 starter on riisutuin käyttis, jonka olen ikinä nähnyt.
XP on keveydessään ja nopeudessaan aivan huippu, enkä minäkään aio luopua XP:stä vielä pitkään aikaan. Sitä paitsi XP:n kaatamiseen tarvitaa ihan älytön laaki! Minulla oli tässä koneessani, jolla nyt kirjoittelen, ennen ohjelmiston uudelleenasennusta joskus jopa 15 toijalaista, ja kone toimi edelleen. Poistin vaan virukset ja se siitä. Toinen XP-koneeni toimi yhdellä ja samalla ohjelmiston asennuksella peräti kahdeksan vuotta, kunnes päivitin senkin tämän vuoden alussa. Siinäkin oli joskus viruksia, mutta eivät ne XP:tä kaada samaan tapaan kuin Windows 8 tai 8.1 -käyttiksen. Etenkin 8.1 menee nurin mitä pienimmästä tönäisystä.
Pelejä?
Starter toimii siinä missä muutkin Windowsit, eli siihen voi asentaa mitä haluaa.
Mitään puutteitakaan siinä ei peruskäyttäjälle ole.
Tosin jotkut ei osaa edes taustakuvaa vaihtaa.
Täällä on vitsikkäitä kirjoittajia ;)
"Sitä paitsi XP:n kaatamiseen tarvitaa ihan älytön laaki! Minulla oli tässä koneessani, jolla nyt kirjoittelen, ennen ohjelmiston uudelleenasennusta joskus jopa 15 toijalaista, ja kone toimi edelleen."
En tiedä miten tungit koneeseen 15 toijalaista, mutta onhan sitä kuplavolkkariinkin tungettu lukemattomia opiskelijoita, joten ehkä se on mahdollista.
Virukset ja troijalaiset eivät yleensä koneen toimintaan merkittävästi vaikuta. Itsellä oli joskus jotain 1500 infektoitunutta tiedostoa ja kyseessä oikea virus, eikä sitä huomannut mistään. Käyttöjärjestelmä taisi olla Win98.
"om suorastaan hieno päästä kotona käyttään xp:tä. Tuttu ja turvallinen ainakin vielä." (sic)
XP:n käyttöliittymä on nykymittapuulla todella suppea, mutta kaiken mitä on XP:ssä saa yhtä lailla Seiskaan, joten väite on vähintäänkin outo. Start-valikko on samassa paikassa, kuvakkeet ovat samalla tavalla työpöydällä ja pelaako joku oikeasti niitä mukana tulevia pelejä?
Kyllä osaa vaihtaa mutta vain windiwssin omat kuvat, itse et voi startteriin valita taustakuvaa., se on fakkta. Sekin on siitä karsittu pois.
Kyllä XP ainakin minulla oli aina niin solmussa kuin olla ja voi.
"explorer.exe ei vastaa", "taskmanager ei vastaa", "odotetaan ohjelman vastausta", ja järjestelmän käynnistyminen kesti 25 minuuttia. C: asema täyttyi aina kun järjestelmään tehtiin muutoksia.
Kaikki ohjelmat pääsivät vapaasti myllertämään koneen tiedostoja täysin oikeuksin.
Varmasti käyttäjässäkin oli hyvin paljon vikaa.
Vistassa ja siihen hyvin pitkälti perustuvassa seiskassa minulla ei ole koskaan perus windows ominaisuudet kaatuneet.
Uudemmat windowsit vievät enemmän muistia. Mutta toisaalta olen ymmärtänyt, että se on tarkoituksellistakin, eli jos muistia on paljon vapaana, muistiin pistetään valmiiksi ylimääräisiäkin asioita, jotta eri toiminnot tapahtuvat nopeammin. Jos jokin ajettava ohjelma taas tarvitsee muistia, windows vapauttaa sitä ohjelman käytettäväksi. Samoin monia hyödyllisiä toimintoja on oletuksena automaattisina toimintoina, kuten levyn eheytys, jota tehdään taustalla.
"XP:n käyttöliittymä on nykymittapuulla todella suppea, mutta kaiken mitä on XP:ssä saa yhtä lailla Seiskaan, joten väite on vähintäänkin outo. Start-valikko on samassa paikassa, kuvakkeet ovat samalla tavalla työpöydällä ja pelaako joku oikeasti niitä mukana tulevia pelejä?"
Niin, toisaalta hyvä käyttöliittymä nimenomaan on suppea ja yksinkertainen, josta kuitenkin saa kaiken tarpeellisen tehtyä. Seiskassa tuo ohjauspaneelin toteutus on kohtalaisen epäonnistunut, älytön sokkelo.
Kasissa selvästi fiksuiten toteutettu tehtävänhallinta ja explorer/tiedostoselain.
Kyllä olet oikeassa eli käyttäjässä ollut vika. mikään kuvailemistasi "ominaisuuksista" ei ole XP ongelma vaan käyttäjälähtöinen ongelma.
Windows XP:n käyttöliittymä on tarpeettoman monimutkainen mutta silti rajoittunut ja asioita ei voi tehdä niin helposti kuin nykyään.
"Seiskassa tuo ohjauspaneelin toteutus on kohtalaisen epäonnistunut, älytön sokkelo."
Oikeasta ylänurkasta "View by: " ja valitse siitä small icons, niin koet joulun ihmeen ja se sekavuus katoaa (käyttöliittymä muuttuu, ei vain pienennä kuvakkeita)
Niin, tai sitten vaan käyttää sitä ylänurkan hakulaatikkoa... kuka hullu plärää läpi jotain valikoita, kun käyttöjärjestelmän fiksut hakutoiminnot löytävät kaiken mahdollisen muutaman merkin kirjoitettuasi? Töissä räplään suurimmaksi osaksi WIn7 -koneita ja kotona käytän Win8, noihin (ja Vistaan) verrattuna XP tuntuu todella tönköltä.
Voi valita: http://keskustelu.suomi24.fi/node/8760185
http://www.download.fi/tyopoyta/sekalaiset_tyopoytaohjelmat/windows_7_starter_-_wallpaper_changer.cfm
Et vapunen varmaan tajunnut oikein ton nimierkki"taustainen kuva " mitä se tarkotti taustakuvasta starterissa. Windowsilla löytyy oma katekodia mitä kuvia sinne voi laittaa, niitä on muutamia siellä, omia lapin maisemia sinne et saa ja sitä koi kaveri tarkotti. Se mahdollisuus on karsittu pois.
Voi laittaa niitäkin. Tähän on ajat sitten keksitty ratkaisu.
Hyvä että järki pelaa. Käyttöjärjestelmien vaihdot on rahastuspelleilyä.
Ilmaisia on olemassa joten ei sinänsä ole.
Mitä muita on kuin linux, kerroit tossa monikossa " Ilmaisia on "
Esimerkiksi tämä: http://www.reactos.org/
Tosin vasta alkeellinen mutta ei Linux pohjainen.
Linux ei ole käyttöjärjestelmiä.
Ilmaisia käyttöjärjestelmiä Windows XP:n tilalle on esimerkiksi CentOS 5 tai CentOS 6, Debian 7, Ubuntu 12.04 LTS tai Ubuntu 14.04 LTS.
OpenBSD olisi vielä ja se on ehkä kevyin käyttöjärjestelmä tällä hetkellä, mutta se on ominaisuuksiltaan hyvin riisuttu.
Täällä puhuu joku potaskaa, jos väittää linuxia ilmaseksi, Huom sitä myydään esim: verkkotalo sitä kaupaa, ja sinun pitää ostaa tai tilata se levy joka ei takuulla ole ilmanen. Sitä ei voi netistä suoraan ladata. ei voi.
On se ilmainen jos ei lasketa nettimaksuja tai tyhjää usb/DVD mediaa.
Verrkotalo kauppaa 60 eurolla linuxin lataamista xp:n tilalle, tuo on varmaan ilmasta rahaa kuten vapunen väittää.
Mistä saa tilata n ilmasia linuxia, kun netistä niitä ei voi ladata ?
Kirjastosta saa jos ei omista nettiyhteyttä.
Linux on monien käyttöjärjestelmien hyödyntämä kerneli ja sen saa kyllä ilmaiseksi.
Käyttöjärjestelmä sen sijaan voi maksaa, riippuen mistä käyttöjärjestelmästä on kyse, mutta ilmaisiakin käyttöjärjestelmiä on ja netistä voi suoraan ladata.
Ilmaisia käyttöjärjestelmiä Windows XP:n tilalle on esimerkiksi CentOS 5 tai CentOS 6, Debian 7, Ubuntu 12.04 LTS tai Ubuntu 14.04 LTS.
Näistä vain Ubuntu 12.04 LTS ja Ubuntu 14.04 LTS on tarkoitettu myös kuluttajille, nuo muut on ensisijaisesti ammattikäyttöön mutta mikään ei tietenkään estä niiden käyttöä ja vaativat vähemmän koneelta. Ubuntu kun vaatii nykyaikaisen tietokoneen.
Puhut satuja. Kukaan ei vaihda pelkkää kerneliä käyttöjärjestelmän tilalle. Kyllä siinä joku tarjoaa käyttöjärjestelmää.
Mikään ei kiellä pyytämästä rahaa, se on ihan normaalia bisnestä. Se ei estä sitä, etteikö ohjelmistoja saisi maksutta.
Käyttöjärjestelmä hallitsee tietokonetta - on rajapinta ohjelmien ja raudan(raudalla pyörivän mikrokoodin) välillä. Siihen kuuluu yleensä käyttöliittymä ihmisiä varten.
Linux on tekstipohjainen käyttöjärjestelmä. Ubuntut ja muut ovat sen modifikaatioita, joissa on erilaisia graafisia käyttöliittymiä.
Älä selitä satuja. Linuxissa ei ole mitään tekstipohjaista, eikä siinä ole mitään käyttöliittymää. Linuxissa ei ole mitään mikä näkyisi loppukäyttäjälle eikä Ubuntu ole mikään modifikaatio siitä.
Ubuntu on graafinen käyttöjärjestelmä, ja tähän on valittu kerneli on Linux. Se voisi olla yhtä hyvin jokin muukin, se kerneli ei vaikuta kovinkaan moneen ominaisuuteen kun on niin pieni osa.
Sun ajatuslogiikalla Windows on modifikaatio Internet Explorerista.
"Ubuntu on graafinen käyttöjärjestelmä"
"Linux (Listeni/ˈlɪnəks/ LIN-əks[6][7] or /ˈliːnʊks/ LEE-nuuks)[8][9][10] is a Unix-like and mostly POSIX-compliant[11] computer operating system assembled under the model of free and open source software development and distribution. "
http://en.wikipedia.org/wiki/Linux
"Linux is ... ... computer operating system."
"se kerneli ei vaikuta kovinkaan moneen ominaisuuteen kun on niin pieni osa"
"In computing, the kernel is a computer program that manages input/output requests from software and translates them into data processing instructions for the central processing unit and other electronic components of a computer. The kernel is a fundamental part of a modern computer's operating system."
http://en.wikipedia.org/wiki/Kernel_(computing)
"kernel is a fundamental _part_ of ... ... operating system"
Kernelillä on esimerkiksi sellainen "pieni" käytännön vaikutus, että jos jokin ohjelma on koodattu yhdelle kernelille (esim. Windows NT), niin ne ohjelmat eivät toimi toisessa kernelissä (esim. linux). Asian voisi arkisemmin ymmärtää niin, että kernel määrää mitä "kieltä" tämä kone ymmärtää. (ei, en puhu nyt ohjelmointikielestä, vaan käännetystä ohjelmakoodista).
"Linux is ... ... computer operating system."
Luet jotain höpöartikkelia. Sellaista käyttöjärjestelmää ei ole olemassa kuin Linux, jos olisi niin sellaisen varmaan saisi jostain ostettua tai ladattua. Näin ei kuitenkaan ole, ja Linux on rekisteröity tavaramerkki että sellaista ei edes saa tehdä. Näin se on virallisiin järjestelmiin rekisteröity. Tässä on se oikea artikkeli: http://en.wikipedia.org/wiki/Linux_kernel
"Kernelillä on esimerkiksi sellainen "pieni" käytännön vaikutus, että jos jokin ohjelma on koodattu yhdelle kernelille (esim. Windows NT), niin ne ohjelmat eivät toimi toisessa kernelissä (esim. linux)."
Tietokoneohjelmia ei tehdä kernelille vaan sovellusrajapinnoille. Sellaisia Windows NT tai Linux -ohjelmia ei ole olemassakaan. Sen sijaan esim. Java ohjelmia, Qt ohjelmia, Win32 ohjelmia, .NET ohjelmia tehdään. Se kerneli ei siis niihin vaikuta vaan se voidaan hyvin vaihtaa sieltä tietokoneen raudan ja sovellusrajapintojen välistä pois.
"Asian voisi arkisemmin ymmärtää niin, että kernel määrää mitä "kieltä" tämä kone ymmärtää. (ei, en puhu nyt ohjelmointikielestä, vaan käännetystä ohjelmakoodista)."
Vaan kun näin ei ole. Voin hyvin kääntää esim. Java ohjelman ja voin ajaa täysin samaa binääriä missä vaan voi ajaa Java ohjelmia. Esim. Ubuntussa on valmiina Java sovellusrajapinta, useimpiin Windowseihin sen voi lisätä ja se Java JRE toimii silloin Win32 API:n päällä. Se ei siis toimi Windowsin kernelin päällä. Vastaavasti Ubuntussa on Wine joka toteuttaa Win32 API:a ja puhtaat Win32 API:a käyttävät binaarit on ajettavissa Ubuntulla.
Se kerneli siis lähinnä tarjoaa tuen erilaisille tiedostojärjestelmille, hoitaa muistin varauksen ja vapautuksen, laiteyhteensopivuutta, virtualisointia ja sen sellaista. Tässä artikkelissa on vertailtu eri kerneleitä ja niiden ominaisuuksia: http://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_operating_system_kernels
Niihin ohjelmiin mitä voi ajaa ja kuinka helposti, sillä kernelillä ei ole käytännössä mitään käytännön vaikutusta. Se on sovellusrajapintoihin liittyvä asia.