vanhempien kertomuksia lapsistaan ja nuoristaan, miten vastuuttomia, huonoja ihmisiä, he ovatkaan, kuka ei pärjää koulussa, ei ole kavereita, ei osaa käyttää rahaa, ei mene kesätöihin, on lihavia, ja laiskoja tai muuten elämä riepoo ja raastaa.
Saa olla onnellinen että omat lapset ovat pärjäneet ja ovat todella ihania lapsia olleet ja nuoria. Ei minkäänlaisia ongelmia heidän vapaa ajan vietossaan tai sosiaalisessa toiminnasssa. Koulu on mennyt hyvin, on harrastuksia ja ystäviä, ja kaikin puolin ihania nuoria ja lapsia olleet.
Monesti se vanhempi syyttää siitä lapsiaan, mutta eikös se vika ole kasvatuksessa? Ei kukaan osaa ellei sitä opeta ja neuvo ja vaadi! Aikuisen laiskuutta, ellei ohjaa lapsiaan, noh helpollahan siinä pääsee kun syyttää että lapset ovat semmoisia... mutta kyllä se vika on niissä vanhemmissa.
Saa olla onnellinen että omat lapset ovat pärjäneet ja ovat todella ihania lapsia olleet ja nuoria. Ei minkäänlaisia ongelmia heidän vapaa ajan vietossaan tai sosiaalisessa toiminnasssa. Koulu on mennyt hyvin, on harrastuksia ja ystäviä, ja kaikin puolin ihania nuoria ja lapsia olleet.
Monesti se vanhempi syyttää siitä lapsiaan, mutta eikös se vika ole kasvatuksessa? Ei kukaan osaa ellei sitä opeta ja neuvo ja vaadi! Aikuisen laiskuutta, ellei ohjaa lapsiaan, noh helpollahan siinä pääsee kun syyttää että lapset ovat semmoisia... mutta kyllä se vika on niissä vanhemmissa.
Vastaukset 6
Vanhimmat
No ei tänne nyt täyspäinen vanhempi sellaisia kirjoittelisikaan(lastensa haukkumisia siis),ovat nuoria pilailumielessä tai muuten päästään vinksahtaneita..
Juuri niin. Aloittajan paljastaa hänen ensimmäinen sanansa heti otsikossa ja kun lukaisee alkuun, asia saa vahvistuksen. Lissu lienee tällä hetkellä kuitenkin jo viikonloppuviinat tintannut ja selviämään päin, kun ei ole tuon enempää kirjoitus- ja kielioppivirheitä.
Monet vanhemmat kirjoittavat tälle palstalle, jos heillä on huoli lapsistaan tai nuoristaan tai heidän kavereistaan. Meille kaikille äideillehän aina silloin tällöin tulee miettimisen paikka, mikä toimintatapa olisi oikea ja lapsen tai nuoren eduksi. Tämä on sinänsä ihan ok palsta saada vinkkejä, vihjeitä ja ohjeita, mutta kun tuo yksi häirikkö kirjoittaa tänne niin valtaisat määrät kakkaa. Onneksi hänet on helppo tunnistaa ja yksinkertaisesti hypätä yli hänen lokalastinsa.
Tuossa olen täysin samaa mieltä. Ne kirjoittelijat on niitä uusia sutturoita, jotka yrittää päästä miehen lapsista eroon.
Kuule sinä kirjoittaja haista kamelin reikä.
Vanhemmilta, jo kotoa tulleet elämäntavat vaikuttavat läpi lapsen elämän. Enpä usko, että lapsi on aina itse syypää lihoamiseensa. Kodin ruokailutottumukset ovat erittäin suuri vaikuttaja.
Jos lapsilla ei ole kavereita, saattaa syy olla myös kotona. Itselläni sosiaalisten tilanteiden pelko kehkeytyi lapsuudenkodin tilanteiden ja politiikan pohjalta. Myös huutaminen, huono kielenkäyttö ja pelko ovat samasta paikasta.
ONKO LAPSI HUONO, JOS EI OLE KAVEREITA JA ON LÄSKI?
Oot just varmaan sellanen 30v perheenäiti jolla on perheellä kaikki kunnossa ja KAIKKI IHAN VITUN HYVIN ja et voi aatellakkaan että taitoluistelua ja ratsastusta harrastavalle Anna 6-vuotialle vois tapahtua mitään pahaa.
KUKAAN EI OO TÄYDELLINEN
Väitätkö, että oot ite nuorena ollu iha täydellinen? Ei vittu oikeesti. Miten tälläsii ihmisii voi viel olla olemassa?
No sitähän tuossa aloituksessa juuri ihmeteltiin miten vanhemmat tulevat haukkumaan tänne lapsiaan,ei tässä lasta ole syyllistetty. Luepas aloitus uudelleen..
Vanhemmat ovat vastuussa lapsen hyvinvoinnista.
Ne ovat niitä miehen uusia sutheita, jotka haukkuu miesten lapset, niistä ei kannata välittää, he ovat katkeria ja kun itsellä ei ole perhettä j amiestä koskaan ollut, ja nyt kun semmosen löytää, pitää haukkua hänen lapset jottei palaa takasin rakkaan pehreensä luokse... on hauks lukea näitä katkeria kirjoituksia.
Omat vanhemmat kun puolustaa omia lapsia, niin nämä katkerat kumppanit haukkuu lyttyyn exän ja lapset. Semmoista se on, katkeraa ja kaikkea...