Mitä veneen lämmitysjärjestelmän lämmitinvalmistajaa olet tukenut?
Vaihtoehtoina nykyään taitaa olla SF lämmitys(Safire), Webasto, Wallas, Ebersprächer, joku muu?
Itse tuen Ebersprächeriä, Webasto kakkosena arvostuslistalla.
Kysymys lämmitinvalmistajien tukemisesta
13
8164
Vastaukset
- Kalakalle
Ostin kolme vuotta sitten ysimetriseen fiskariini Safire 2200 -lämppärin ja olen ollut kovin tyytyväinen. Vehje on kohtuullisen hiljainen, vie vähän sekä sähköä että löpöä ja temppuilee ainoastaan merellä kovassa tuulessa. Syy temppuiluun lienee pakoputkiasennuksessani eikä laitteessa sinänsä. Ajolämmittimen hankin kuitenkin erikseen veneeseeni ihan mukavuussyistä.
- Ana
netistä tuntuu löytyvän aika nihkeesti tietoa safiresta ja koko puljusta mikä tota valmistaa.
ilmeisesti siis aika pieni firma.
jos se pulju menee nurin / lopettaa niin mistäs sitten varaosat safireen??
Toi on ainut asia mikä laitteessa askarruttaa enemmän, wallakseen saa varmasti maailmanlopun jälkeenkin varaosia.
Itselläni pitäis tehdä suuri ratkaisu minkä lämmittimen valitsee, loppusuoralle ovat päässeet wallas ja safire.
Eiköhän lämppärin toimivuus ole aika pitkälti kiinni laitteen iästä ja sen saamasta huollosta eikä niinkään merkistä.
- Jussi
Eberin Airtronic D4 on ollut hyvä valinta, toiminut nyt seitsemän vuotta moitteetta. Lämmittää ja pitää kuivana 11-metrisen purjeveneen. Irrotan sen talveksi, vien kotiin, avaan ja puhdistan ja säilytän lämpimässä. Ei pääse löpöt kiteytymään putkiin.
- Haja
Viedä talveksi kotiin purkaa, puhdistaa jne. riittää, kun ajaa sen ennen talvea "kuivaksi". Keväällä käynnistyy varmasti. Eikä temppuile silloin, kun sille on tarvetta. Kokemusta on jo kolmen vuoden ajalta. Kertaakaan ei ole ollut ongelmia Safiren kanssa. Voin suositella. Kaupanpäälle saat hiljaisen ja virtapihin laitteen.
- vetouistelija
Safire tuli hommattua viime talvena. Tyytyväinen olen ollut. Hintahan on suolainen noilla kaikilla, mutta minkäs sille voi.
Linkin takana vertailua eri vaihtoehdoista: http://www.kolumbus.fi/lauri.tiainen - Wallasmanni
Miksi puolet suomalaisista kirjoittaa tuon saksalaisen lämppärivalmistajan nimen väärin? Siitä tehdään väen väkisin joko Ebersprecher tai Ebersprächer.
Nimihän on Eberspächer.
http://www.eberspaecher.de/- pekko aikapoika
Hyvä Wallasmanni, Wallas on helppo kirjoittaa ja muistaa, valitsitko sinä sen juuri tämän takia.
- Wallasmanni
pekko aikapoika kirjoitti:
Hyvä Wallasmanni, Wallas on helppo kirjoittaa ja muistaa, valitsitko sinä sen juuri tämän takia.
Piti ottaa se lämppäri, mikä venhossa sattui edellisen omistajan jäljiltä olemaan.
Tulojeni ja omaisuusmassani myöhempi kehitys ovat olleet niin vaatimatonta luokkaa, että lämppäri on vaihtamatta vieläkin. Vaan pelaahan tuo – silloin kun pelaa. Jos ei pelaa, niin sitten vain kipparille enemmän poltantiainetta suoniin!
- Stefan
Refleksi on tosi hiljainen ja sähköpihi ja hyvin on toiminut.
- Warmer
Wallas 2400. Toimii kuin junan vessa, tosin ei onneksi haise yhtä pahalle! Syksyllä käytän kuivaksi, vien löpöt lämpimään ja keväällä lähtee laakista käyntiin.
- Meriläinen
Refleks vesikierrolla. Hiljainen ja tehokas.
- jaw
mistä löytyisi refleksin huolto-ohjeet?
- Lämmittäjä
Refleksiä kehutaan täällä, pitää laittaa yksi hyvä lisää
Kabola öljylämmitin on samalla periaatteella toimiva, sillä erolla, että se on lämpöeristetty päältä, eli ei kuumene pinnastaan, eikä lämmitä ympäristöään juuri ollenkaan.
Siitä seuraa hieman korkeampi hintakin...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin
Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.6437929Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun
Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä4562211Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi
Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl2292120- 1431691
Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?
Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka511228Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!
Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi251216Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta
Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule991098Ootko onnellinen kun ei tarvitse
nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.65833Steppuli veressä
Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.55748Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä
Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill6727