Eikö perussuomalaiset ole olleet osa EU:ta?

1888
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Perussuomalaiset ovat vasta sitten osa päätöksentekoa kun vaikutuksilla voi kerätä ääniä. Muuten syrjästäkatsojia.

Äänestä

Soini on suuressa armossaan antanut muille luvan hoitaa asiat ja kantaa vastuun. Itse hän mölisee katsomossa vailla huolen häivää. Pitäisikö olla kiitollinen?

Äänestä
  • Ei

    Äänestä

Vasta sitten kun saavat kolme ehdokasta.

Äänestä
  • Persut ei tee koskaan mitään joka vaatii vastuunottamista, mutta vaativat sitä muilta?
    Persut haluaa veronmaksajien maksavan heidän pankolla makoilunsa.

    Äänestä

Olihan se Soinikin aikansa osa EU:ta.

Äänestä

?? ?? ??

Äänestä

"Perussuomalaisten Terho: EU:n onnistuminen mitataan talouskasvulla."

Ihan kohtuullista aikaa eu-aika kuitenkin on ollut.

Suomen työttömyys ja velka ennätykset kun ovat markka-ajalta ja ajalta ennen eu-jäsenyyttä. Ei se markka-aikakana mikään onnela.

http://fi.wikipedia.org/wiki/Ty%C3%B6tt%C3%B6myys#mediaviewer/Tiedosto:Fin_unemployment.svg
vuonna 1994 oli 16,6%. Ei ollut eu-jäsenyyttä eikä euroa.

Että ei aikaisempikaan aika mitään automaattista onnelaa ollut.

Äänestä
  • Eihän sitä väitetäkään, että suomi markka-aikanakaan mikään onnela olisi ollut, mutta asiat olivat omissa käsissä, eikä tarvinnut pelureiden ja huomostit aloutensa hoitaneiden laskuja maksella. Onhan siinä vissi ero. Eikä tullut EU;stakaan sellaista onnelaa kun annettiin ymmärtää, tosin tämä yhteisvastuu ja liitovaltiokehityskin jätetiin fiksusti kertomatta, itseasiassa se on on kielletty EU-liittymissopparissa.

    Äänestä

Galluppien mukaan ovat yhä vähemmän EU:n päättäjiä.

Äänestä

Vienti ei vedä. Suomea on rakennettu viennin varaan parikymmentä vuotta. Se on tarkoittanut kotimarkkinatuotannon osuuden romahtamista yli 40 prosentista alle kymmeneen kokonaistuotannosta. Omavaraisuudesta on tehty kirosana.

Viennin ongelmat ovat suurelta osin kalliin euron syytä. Mutta siitä ei voi puhua. Hintakilpailukykyä pitää parantaa sisäisellä devalvaatiolla, siis alentamalla palkkoja ja lisäämällä työttömyyttä. Sitäkään ei sanota, vaan puhutaan palkkamaltista ja rakenteellisista uudistuksista.

Suomen johto luopui markasta vastoin kansalaisten tahtoa ja perustuslakia. Kaiken lisäksi ilman että euroon siirtymisestä olisi säädetty lakia eduskunnassa. Suomi on ainoa Pohjoismaa ilman omaa rahaa. Se tarkoittaa, että ei ole omaa talouspolitiikkaa eikä käytännössä mahdollisuutta ohjata yhteiskunnallista kehitystä omista tarpeista lähtien.

Suomi on tiellä, jolla edessä on kurjistumista ja viimein rakenteellisen väkivallan lisäksi avointa väkivaltaa.

http://www.anttipesonen.fi/2013/08/eu-suomen-politiikka-on-epaonnistunut.html
_______________
Kansa saatiin äänestämään EU liitoksen puolesta valehtelemalla,
eikä äänestys% ollut kovin korkea, rimaa hipoen saatiin suotuisa
tulos, 56% äänestäneistä hyväksyi liitoksen,30%jätti äänestämättä.

Koko 80-luku oli Suomelle hyvää aikaa, työttömyys alle 4%,
muistatteko vielä mitä kaikkea silloin tehtiin,tässä jotain,
TV:et,sähköliedet, jääkaapit ,autot,ja paljon muuta, nyt kaikki on siirretty muihin maihin ja kansamme on työtön.

Äänestä

Persut kannattaa tätäkin.

Tutkijat huolissaan EU:n ja USA:n välisistä kauppaneuvotteluista


Yhteensä 48 merkittävää tutkijaa on allekirjoittanut julkilausuman, jonka on kirjoittanut väitöskirjatutkijat Tytti Nahi ja Toni Ruuska Aalto-yliopistosta. ''Olemme TTIP-neuvotteluista hyvin huolestuneita'', sanotaan 7.5. päivätyssä julkilausumassa.

Julkilausuman teksti: Tytti Nahi, Toni Ruuska
Lihavoinnit ja kuvat: Janus Putkonen
7.5.2014, Verkkomedia.org

http://www.verkkomedia.org/news.asp?mode=2&id=10595

Tämä kannatta lukea huolella, tiedottaminen on yksipuolista,
pimeät puolet piilossa.

Äänestä
  • "tietolähde" tulkintoineen :) Mitä tarkoitat, persut kannatavat tätäkin ?

    Vaikka sisältöä ei ole vielä tiedossa, ja "merkittävät" tutkijat ovat huolissaan :) Kannattaa varmaan odottaa jotain, johon ottaa kantaan, persiaatehan vapaakaupalle on hieno ja hyvä, sellaista toimivaa systeemiä ei vain ole taidettu vielä kertaakaan löytää - tuskin tämäkään poikkeus, mutta odotetaan nyt kuitenkin jotain tietoja - jookosta ?

    Äänestä

  • Tunnetusti luotetava kirjoitti:

    "tietolähde" tulkintoineen :) Mitä tarkoitat, persut kannatavat tätäkin ?

    Vaikka sisältöä ei ole vielä tiedossa, ja "merkittävät" tutkijat ovat huolissaan :) Kannattaa varmaan odottaa jotain, johon ottaa kantaan, persiaatehan vapaakaupalle on hieno ja hyvä, sellaista toimivaa systeemiä ei vain ole taidettu vielä kertaakaan löytää - tuskin tämäkään poikkeus, mutta odotetaan nyt kuitenkin jotain tietoja - jookosta ?

    No kun Kokoomuskin kannattaa.

    Äänestä

Tohtori Sakari Puisto kertoo
Numero on 96
http://uutiset.perussuomalaiset.fi/puisto-nukkuvat-aanestajat-saatava-uurnille/

EUROOPAN UNIONIN TÄRKEIMMÄT VAALIT
SINÄ PÄÄTÄT 25.5. MUTTA OLET MYÖS MAKSAJA

Kaikki on nyt kerrottu. Nyt on päätöksen aika
http://www.perussuomalaiset.fi/perussuomalaisten-eurovaaliehdokkaat/#

\\\\\ NUMERO ON 96 \\\\\\\\\\\\ EU-VAALIT SUNNUNTAINA 25.5. \\\\\
\\\\\ ÄÄNI TOHTORI SAKARI PUISTOLLE \\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\
\\\\\ ENNAKKOÄÄNESTYS MA 14.5. - SU 20.5. \\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\
oo KATSO Sakari Puiston EUROVAALIVIDEO oo
http://dreambroker.com/channel/el3eifsg/iframe/gdgzuw2b
oooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo
http://www.perussuomalaiset.fi/perussuomalaisten-eurovaaliehdokkaat/#id=15

\\\\\\\\\\\\\\\\\\ LATAA TÄÄLTÄ \\\\\\\\\\\\\\\\\
TOHTORI PUISTO ON KANSAINVÄLISEN UUTISTOIMISTON
Al Jazeeran haastateltavana
esitys on pitkä 37 minuuttia
haastateltavia on noin neljä EU-ehdokasta Euroopasta

Tohtori Puistoa haastallaan pitempään kohdissa
9:00
17:00
25:50
34:40

http://stream.aljazeera.com/story/201404291441-0023682

Äänestä

Sama onko siellä parlamentissä yksi vai kolme edustajaa jostakin puolueesta.

Äänestä

Persut uskottelee toisin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Toisten vika kirjoitti:

http://yle.fi/uutiset/perussuomalaisten_terho_eun_onnistuminen_mitataan_talouskasvulla/7220730

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu