Lieksan terveyskeskuksen vuodeosastojen lomautukset toteutetaan aikavälillä 5.5.- 2.6.2014.
Vuodepaikkoja joudutaan sulkemaan siten, että akuuttivuodeosastolla on käytössä 37 potilaspaikan sijasta 24 potilaspaikkaa. Vuodeosastolla kaksi on käytössä 21 potilaspaikkaa 28 sijasta. Jokaiselta vuorohoitopotilaalta jää yhden viikon mittainen vuorohoi-tojakso tänä keväänä toteutumatta. Lomautusten aikana ei voida hoitaa suurempia potilasmääriä vaarantamatta potilasturvallisuutta.
Terveyskeskuksen poliklinikalla lomautukset toteutetaan aikavälillä 2.5.–28.5.2014, jolloin hoidetaan vain päivystyspotilaita.
Rahaa säästetään näin, jotta sitä riittäisi uudisasukkaille.
Vuodepaikkoja joudutaan sulkemaan siten, että akuuttivuodeosastolla on käytössä 37 potilaspaikan sijasta 24 potilaspaikkaa. Vuodeosastolla kaksi on käytössä 21 potilaspaikkaa 28 sijasta. Jokaiselta vuorohoitopotilaalta jää yhden viikon mittainen vuorohoi-tojakso tänä keväänä toteutumatta. Lomautusten aikana ei voida hoitaa suurempia potilasmääriä vaarantamatta potilasturvallisuutta.
Terveyskeskuksen poliklinikalla lomautukset toteutetaan aikavälillä 2.5.–28.5.2014, jolloin hoidetaan vain päivystyspotilaita.
Rahaa säästetään näin, jotta sitä riittäisi uudisasukkaille.
Vastaukset 29
Vanhimmat
Kaupungin talous on kuralla, kaupunki teki 8 miljoonan tappion viime vuodelta, jota yritetään nyt lomautuksin paikata, nämä säästöt auttavat vain hetken ja niiden hyödyt ovat tilapäisiä, seuraavaksi voitte varautua kaupungin henkilöstön mittaviin irtisanomisiin.
Irtisanomiset pitää tehdä äkkiä, kuntaliitos jäädyttää irtisanomiset viideksi vuodeksi.
Sitä se on päättäjät ei osaa käsitellä rahaa. Jostain täytyy ottaa ja me kärsimme.
Suma seisoo keskussairaalassa ja sakkomaksut ylittää säästöt.
miksi lieksassa on somaleita?
Mitä vittua se tamppereen tollolle kuuluu?
Niillähä paikataan kaupungin taloutta.
miten se lieksan talouden paikkaaminen somaleilla tapahtuu?
Ompas kalahtanut!
Joo säästöä tulee ihmisiä rahdataan lähikuntiin hoitoon, kannattaakin yhdistyä Lieksan ,Nurmeksen Juuan ja Valtimon , Valtimon terveyskeskuksesta saa hyvää palvelua ei akat hypi silmillä niinkun Lieksan tervyskeskuksessa viikonloppuna.
kelpaako niille 500 somalia mahdollisen liitoksen mukana?
Jos maahanmuutto olisi työperäistä, meillä ei näitä mittavia ongelmia olisi, humanitaarinen asumisperusteinen maahanmuutto aiheuttaa hyvin monia ongelmia Suomelle ja erityisesti Lieksan kaltaisille paikkakunnille.
Maahanmuuttopolitiikkaan tarvitaan selkeä suunnanmuutos.
Lieksasta on varoittava esimerkki meille suomalaisille epäonnistuneesta maahanmuuttopolitiikasta.
Hyvinhän se 8n onnistunut. Tyytyväisiä ovat, ainakin ne joita olen jututtanut.
Varmaankin ovat tyytyväisiä saamaansa erityiskohteluun, mutta miten on paikallisten ihmisten laita, ovatko he tyytyväisiä harjoitettuun maahanmuuttopolitiikkaan, sen näemme tulevissa vaaleissa.
Työttömyyden kannalta lienee yhdentekevää minkälaiseen ympäristöön maahanmuuttajia kotoutetaan. Pakolais-statuksen omaavista maahanmuuttajista äärimmäisen harva löytää työtä ensimmäisten kotouttamisvuosien aikana. Syy on ilmeinen; Maassa tarvittavan kielitaidon puute. Kielen voi oppia työttömyysalueella yhtä hyvin ja nopeasti kuin paremman työllisyyden alueella.
Yleinen käytäntö järjestäytynessä yhteiskunnassa on sijoittaa heikompiosaiset mahdollisimman kauas keskustoista. Esim vanhainkoteja on sijoitettu keskelle metsikköä kymmenien kilometrien etäisyydelle lähimmästä kaupungista. Opiskelija-asuntolat sijoitetaan aina laitakaupungille tai ulommaisiin kaupunginosiin.
Suomi on toiseksi alimmalla taloudessa. Kypros alimpana. Jopa Kreikalla menee paremmin. Lisää vain maahanmuuttajia ja minua voitte haukkua kun olen Tampereen läheltä muuttanut tänne käpykylään, mutta jättäkää toni. rauhaan. Kiitos. Kyllästyttää nii maa perusteellisesti tuo teidän viha ns. ulkopuolisia kohtaan. Tuolla perusteella te haukkujat ette voi käydä edes Joensuussa. Miten ihmeess' kestätte nahoissanne vaskiviikon aikana kun tulee ympäri maailmaa ihmisiä ?
Tonihan on hyysärien hampaissa. Että se siitä suvaitsevaisuudesta.
Suomi on pohjasakkaa, mutta niimpä vaan ottaa vastaan satoja pakolaisia joka vuosi ja maksaa yli miljardin(!!!) kehitysapuun joka vuosi, vaikka kaikkia kehitysapurahoja ei saada edes käytettyä. EU:lle maksetaan myös ja autetaan taloudellisesti Portugalia, Kreikkaa, Irlantia, Natoa, Viroa, Venäjää.
Rikas ei anna paljostaankaan, mutta köyhä Suomi jakaa verotulonsa vaikka viimeiseen sekeliin ja rupiaan. Velkaisessa Kreikassa ajetaan puolihintaisilla autoilla Suomeen nähden ja valtio jaetaan rahaa kansalaisille.
http://www.talouselama.fi/uutiset/kreikka alkoi lahettaa ihmisille 500 euron osinkoja/a2246090
ei missään muussa kunnassa/kaupungissa ole lomautuksia menossa, ei m issään irtisanomisia, olette ihan erikoisasemassa Suomessa siellä Lieksassa.
Ettekö te ikinä lue lehtiä tai uutisia muualta Suomesta? Ette, mamu, mamu, mamu, ympyränne ovat pienet.
Ehei, meidän ympyrät ulottuvat jopa afrikan puolelle.
Olemme aidosti kansainvälinen kunta.
Tosi on ainut kunta. Jos laskee viime vuoden puolelta tähän päivään kaikki irtisanotut Suomessa niin en kyllä luvuissa pysy perässä ja lisää tulee työttömiä. Silti investoidaan muihin, mutta se on taas tämän ihanan EU n myötä. Kansanedustajat, suomen hallitus - antakaa vuoden ajan palkastanne 60% valtiolle niin olisi hetken hiukan tasaisempaa ja mielestäni kiintiö suomessa ja näin lieksalaisena on kiitos täynnä pakolaisista. Joku muu maa voisi jo välillä ottaa. Leipäjonot kasvavat, eikä siltikään ruoka riitä kaikille tarvitseville. Ei ole pitkä aika pula-ajasta ja siihen ollaan kovaa vauhtia menossa takaisin. Ihmiset menettää kotinsa ja omaisuutensa kun ei ole töitä - - - niin ja kaupungin vuokra-asuntoihin ei pääse kun ne ovat tupaten täynnä.
Kaupungin vuokra-asuntoja on yli 20 vapaana ja lisää vapautuu. Hyvillä paikoilla asuntotoja on tarjolla riittävästi. Ei kannata kirjoitella jos ei tiedä.
Joku viisaanoloinen valitteli taannoin lieksan liuskassa että kototoimistossa on liianvähän työntekijöitä? Pitävätkö siellä ollenkaan pakkolomia vai lisäävätkö ensin työntekijöitä ettei kotoutus mene perseelleen!
Eikä rahoitusta voisi keventää tekemällä tyttökalenterin ja markkinoimalla se oikeille kohderyhmille.
Tyttäkalenteriin ei tosin tarvihe kuin yksi sossuakan revakuva ja markkinat avataan
esim. Namibiassa.
Siellä jokainen tosimies haluaa oikeaa naista ja kuin ihmeen kautta, se kauppa kannattaa. Kannattaa kun Suomen valde maksaa kaikki kulut ja vain voittoja tulee Lieksaan.
Eikö kannattaisi kouluttaa pikaisesti somaleja tarjoamaan pillimehua ja puhdistamaan pyllyjä, tekisivät jotain hyödykästä ja varmasti mielellään tekisivät turvapaikan antaneiden hyväksi.
ei taida onnistua? http://www.suomenshiiamuslimit.org/fatwat-3.php
Epäpuhtaat (Najis) asiat
Rauha Teille,
84. Seuraavat kymmenen asiaa ovat itsessään epäpuhtaita (najis):
1. Virtsa
2. Uloste
3. Sperma
4. Kuollut ruumis
5. Veri
6. Koira
7. Sika
8. Kafir
9. Alkoholi
10. Sellaisen elämen hiki, joka jatkuvasti syö epäpuhdasta (najasat).
Virtsa ja uloste
85. Seuraavien elävien olentojen virtsa ja uloste ovat epäpuhtaita (najis):
1. Ihmiset
Eikö naisen pillupeli ole epäpuhdas kun sieltä sitä virtsaakin tulee? Ei vissiinkään kun sitä pitää saada vaikka väkisin ja muutenkin rassautua sen kanssa ja parhaimmissa tapuksissa jopa maistella!
lue niin tiedät enemmän http://www.answering-islam.org/suomi/html/opetuksia.html