Skolioosi tai muut selkä vaivat

Mooi, olen siis 12-15 vuotias tyttö ja minulla on selän tarkastus uudelleen, sillä minulla on ehkä jokin selkä sairaus. Voisiko joku jolla on kokemuksia skolioosista tai muusta kertoa vähän, sillä itse en halua millään että minulla olisi semmoinen. Olisi paljon apua jos kertoisitte. Olen ihan ahdistunut/kammostunut/surullinen.
9361
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Mulla on skolioosi mut se ei lääkärin mukaan tule haittaamaan mun elämää. Nyt mulla on selässä rasitusvamma, 3kk liikuntakielto. Harrastan tanssia ja voimistelua monta kertaa viikossa, siitä sitten rasittunut.... Onneksi skolioosi ei ollut syyllinen, en pystyis enään harrastamaan...... Toivottavasti sulla ei oo miyään vakavaa sun selässä

Äänestä

Mulla on skolioosi joka leikattiin 2 vuotta sitten ja nyt sieltä on irronnut 2 ruuvia ja joudun uuten leikkaukseen... onko kellään vastaavia kokemuksia

Äänestä

mulla todettii eskarissa selän skolioosi koko paska mutkalla ja kierossa, no sitte siihe lääkärin määräyksest teetettiin yökorsetti mikä käänsi selkää vastakkaiseen suuntaan ja korsetteja tehtiin uusia sitä mukaa kun kasvoin. Korsettiin tottu tosi nopee ja ei kukaan kaveri ees tienny mun vaivasta, mitään kipuja ei ollu. No sitten 8lk pituuskasvu loppu ja kokeiltiin kesää ilman korsettia ja syksyllä mentiin vikaan lääkärin tarkastukseen ja selkä on ihan suora :D missään kohtaa ei oo ollu kipee ja mitään en oo körsiny vaikka "paha skolioosi" kuulemma olikin.

Äänestä

Kuinkas monta astetta sun skolioosi on? Itsellä 8 astetta oikealle. Jos se on jotain tota luokkaa, niin ei oo mitään syytä olla ahdistunu... ittekkin olin kun kuulin mutta en ees huomais sitä jos en tietäis asiasta. Käyn kontrolleissa sairaalassa mutta nekin on loppumassa koska mun pituuskasvu loppuu eikä se skolioosi oo pahentunu lainkaan tässä hetkeen. Noin pientä ei siis ees leikata tai laiteta korsettia tai mitään, kunhan seurataan. Lääkäri sano että selkälihaksista pitäis pitää huolta ettei vanhemmalla iällä tuu mitään kipuja tms.

Äänestä

Itelläni on sellaista päälle 35 astetta. Mutkalla oikeastaan joka suuntaan :DD korkkiruuvina sekä mutkalla oikealle ja vasemmalle. Yhden muun henkilökohtaisen vaivan takia ei minulla korsettia voida käyttää ja leikkauksen mahdollisuutta tutkittu, mutta juuri sattuvat jotkut hermot sun muut menemään niin läheltä selkärankaa että riskit olisivat liian suuret ainakin vielä :DD katsotaan nyt, toivon että saataisiin ratkaisu tehdyksi. En tiedä onko jollakulla muulla kokemuksia, mutta joskus skolioosista johtuvat kivut voivat olla aivan mahdottoman **** *** ***** kivuliaita >. <

mutta... jos olet kuullut että sinulla on "toispuoleisuutta" on mahdollista että sulla on skolioosi. Mutta hei älä pelkää, jos sulla hirviän paha olis nii tietäisit sen ennen ku sulle ees kerrottais siitä, sen kyllä huomaa. Ja ei se niin paljoa elämää haittaa, tosin selkä on monesti aika jäykkä...
älä pelkää ;)

Äänestä
  • Mulla on leikattu skolioosi jo kertaalleen asteita oli päälle 70 ja nyt on ruuvit irtoillu ja uuteen leikkaukseen 5/5

    Äänestä

Itellä epäiltiin skolioosia mutta lääkärit eivät tutkineet sunnolla sanoivat vaan että liian lyhyt toinen jalka. En sittem tiedä. Selkäni puutuu ja kipuiled mutta minkäs voi. Älä stressaa turhaan

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Liina55 kirjoitti:

Mooi, olen siis 12-15 vuotias tyttö ja minulla on selän tarkastus uudelleen, sillä minulla on ehkä jokin selkä sairaus. Voisiko joku jolla on kokemuksia skolioosista tai muusta kertoa vähän, sillä itse en halua millään että minulla olisi semmoinen. Olisi paljon apua jos kertoisitte. Olen ihan ahdistunut/kammostunut/surullinen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu