Vai pitääkö kuunnella ”outoja ääniä”? - Onko Skodalla TSI- ja DSG-ongelmien lisäksi vikaa myös varoitusvalo- ja vikailmoitusjärjestelmässä?
”Räjähtäneen” Superbin varoitusvalo ei palanut ajoissa. Syttyi vasta, kun moottoritilassa pamahti.
Pitääkö Skodalla ajavien kuulostella ”outoja ääniä”? Pyrkiä ennakoimaan vikoja?
Pelkäsikö Skoda, että paljastuu puutteita, jos Superbin ”räjähdys” tutkitaan? Halusiko sen vuoksi lopettaa syyn selvittämisen kummalliseen räjähdykseen?
Skodalle kertyy koko ajan lisää vastattavaa.
”Räjähtäneen” Superbin varoitusvalo ei palanut ajoissa. Syttyi vasta, kun moottoritilassa pamahti.
Pitääkö Skodalla ajavien kuulostella ”outoja ääniä”? Pyrkiä ennakoimaan vikoja?
Pelkäsikö Skoda, että paljastuu puutteita, jos Superbin ”räjähdys” tutkitaan? Halusiko sen vuoksi lopettaa syyn selvittämisen kummalliseen räjähdykseen?
Skodalle kertyy koko ajan lisää vastattavaa.
Vastaukset 20
Vanhimmat
skeida toimii todellakin poikkeuksellisesti,kauhu tarinoita lukee jo jokaisella netti saitilla.jopa hengenvaarallisia. vaihteet katoo,koneet laukeee,hätä jarrutuksia milloin sattuu,merkkivalot ei pelitä ollenkaan oikein.vedet sisään,osat kiinnitetty miten sattuu etulokasuojia myöten,huh huh.kaiken lisäksi äänekäs hintansa nopeasti pudottava pommi idästä.
Hyvä on Skoda, kunhan välillä tarkkailee öljytikkua, eikä päästä merkkivaloa palamaan.
Hai kuule sie Vehviläinen. Maailmassa monta on kummallista asiaa. Se ihmetyttää kummastuttaa pientä kulkijaa. Jämijärvelläkin tippui lentokone taivaalta ja kahdeksan henkilöä sai surmansa. Mahtoitko sielläkään mikään varoitusvalo syttyä ajoissa.
Tämä Vehviläinen ylidramatisoi ja provosoi ja yrittää tehdä tästä elämää suuremman keissin. Se on kuitenkin vain yksi pieni haaveri tässä suuressa maailmassa. Aina sattuu ja tapahtuu. Täydellistä laitetta ei ole rakennettukaan, koska ihminen itsekään ei ole täydellinen. Eikä sellaista varoitujärjestelmää käytännössä voi rakentaa, joka pystyisi ennustamaan kaikki mahdolliset konerikot. Jos mäntä tulee pihalle sylinterin kyljestä, siinä ehkä varoitusvalo välähtää sekunnin kymmenesosan verran. Oli auto merkiltään sitten Skoda tai vaikkapa Jaguar.
Vt 4:llä "räjähtäneellä" Superbilla oli ajettu vain 23 tkm.
Olisiko varoitusvalojen pitänyt palaa, ennen kuin jysähti?
Yli sata (100) kommenttia deletoitiin eilen Skoda-palstalta. Mitä Skoda salaa?
Skodan arka paikka näyttää olevan varoitusvalo- ja vikailmoitusjärjestelmä. Asiasta ei saa keskustella. Viestejä on poistettu jo yli sata.
Suomen kuuluisimmasta Skodasta (Superb, joka "räjähti vt 4:llä) käytyä keskustelua seuranneet ymmärtävät, että jotain hämärää moottorin tuhoutumisessa oli. Mm. varoitusvalo ei palanut, ennen kuin pamahti.
Tuhoutuneen Skodan myyjäliikkeen (Mäkelän Autotalot, Järvenpää) ja maahantuojan (Helkama-Auto Oy) kannattaisi selvittää, missä oli vika? Voiko varoitusvalo- ja vikailmoitusjärjestelmään luottaa?
Maahantuojan ja myyjäliikkeen edustajat yrittivät uskotella Superbin omistajalle, että moottorin räjähtämisen olisi aiheuttanut mukamas ”väärä öljynvaihto” AD-huoltamolla 10 tkm:n ajon jälkeen, 1,5 vuotta ennen pamausta. Eivät tainneet itsekään uskoa kertomaansa selitystä.
Luulisi nykyajan autossa varoitusvalon syttyvän, jos moottorin voitelussa on häiriöitä. Skodan edustajien tulisi tutkia, miksi vt 4:llä ”räjähtäneessä” Superbissa varoitusjärjestelmä ei toiminut?
Ihminen autot rakentaa ja ne3 sisältävä paljon mekaniikkaa ja elektroniikkaa ja sen takia ne eivät toimi ikuisesti eikä erehtymättä. Jokaisen pitää kuunella autonsa ääniä ja huomioida sen muutokset ja käydä asiantuntevalla korjaamolla jos äänet muuttuvat. Näinhän toimitaan kaikkien mudenkin laitteiden kanssa. Ei auton valvontasysteemit kuunte ääniä, vaan mittaavat tiettyjä arvoja ja niiden muutoksia ja diaknostiikka saattaa vikaantua jne..
Kyllä jokainen normaali ihminen tämän tietää ja tajuaa, tai ainakin pitäisi. Tämä nuorempi polvi toisin huolestuttaa toimillaan.
Poistopäivät alkoivat jo yli viikko sitten. Alla pari poistettua kommenttia:
kuka teki mitä 20.8.2014 07:04
Niin, ja Jenkeillä räjähti sukkula. Ettei vaan olisi ollut Skodan tekemä? Oliko näin Vehviläinen?
A V 20.8.2014 10:01
En tiedä sukkuloista. Mutta kyselen, olisiko varoitusvalojen pitänyt palaa Skodan mittaritaulussa, ennen kuin moottori jysähti?
Monia kiinnostaa, miksi Skoda ei halua selvittää syytä moottorin yllättävään räjähtämiseen?
Ei ole ylidramatisointia, jos kyselee, miksi suurten Skoda-talojen tirehtöörit pyrkivät maksattamaan kaiken Superbin omistajalla. Miksi Skodan maahantuoja (Helkama-Auto Oy, Espoo), myyjäliike (Mäkelän Autotalot, Järvenpää) ja merkkikorjaamo (Laakkonen, Lahti) yrittivät saada Superbin omistajan maksamaan kaikki korjauskulut (pahimmillaan yli 15 000 euroa)?
Skodalla ajavien on hyvä tietää, että ongelmien ilmaantuessa kohtelu voi olla tylyä. Jopa pitkäaikainenkin asiakas saattaa pahoin yllättyä?
PS. Kiinnostaa myös, miksi nämä vastaukset poistetaan järjestelmällisesti Skodaa koskevista keskusteluketjuista?
Ymmärrän, että vt 4:llä "räjähtänyt" Superb on tapauksessa tunaroineille isoille Skoda-taloille arka paikka. Maahantuoja kaksi muuta asiaan sekaantunutta on nimetty moneen kertaan (myös yllä), etteivät epäilykset kohdistuisi muihin Skoda-liikkeisiin.
Monia kiinnostaa, miksi Skoda ei halua selvittää syytä moottorin yllättävään räjähtämiseen?
*****************************
Päivämääristä näkyy, että esimerkkinä olevat pari kommenttia ovat yli viikon takaa. Miksi ne ja tukuttain muita kommentteja on pitänyt poistaa? Onko varoitusvaloista / vikailmoitusjärjestelmästä keskustelu liian arka paikka Skodalle?
Skoda-väen tulee tietää, että Skoda Superbissa (1,8 TSI DSG vm 2010, ajettu 23 tkm) varoitusvalo ei palanut, ennen kuin moottori yht'äkkiä räjähti vt 4:llä. Skodan vastuulla on kertoa, miksi ei palanut? Voiko järjestelmään luottaa?
No, nyt Skodan varoitusvaloihin ja vikailmoitusjärjestelmään liittyvä informaatio ja kysymys on pysynyt palstalla jo toista vuorokautta. Ehkä Skodan puolella hyväksytään tämäkin ”arka kohta”? Nykymaailmaan ei kuulu viestien poistaminen ja keskustelujen sulkeminen.
Vaikka tekniikka pettäisi, ei hyviä tapoja kannata unohtaa.
Skodassa ei voi luottaa mihinkään! Mikä tahansa paikka voi poikia vaikka heti uutena.
Oheisesta linkistä on apua Superbin moottorin (aj. vain 23 tkm) outoa räjähdystä selvittäville Helkama-Auto Oy:n, Laakkosen ja Mäkelän experteille. https://www.motormannen.se/nyheter/nyheter-2015/volkswagens-problematiska-kamkedjor/
Skodassa ei valitettavasti voi luottaa MIHINKÄÄN tekniikkaan. Pahinta on se, jos kolaritilanteessa ei turvatyynyt toimikaan. Lienee laitettu jotain venäläisiä sian jouhista ja mettäsian karvoilla täytettyjä tyynyjä ämpärimuoviseen kajuuttaan airbägien paikalle.
Halpalaatuiset venäläiset ledit ainakin posahtelevat jatkuvalla syötöllä Skeida-itäautoista.
Halpa imago, halvat ratkaisut, halvat huonot jäteosat, mutta KALLIS hinta kuluttajalle vikaantuvasta tuotteesta! Skodamyyjä ja politrukki vetävät kunnolla välistä. Ties vaikka osa menis venäjän mafialle.
Ei auta salailu enää.valituksia tulee nykyään päivittäin kaikkialta.
uppia
Suomen kuuluisimman Skodan yht'äkkinen ”räjähtäminen” valtatieliikenteessä aiheutti vakavan onnettomuusriskin.
Syy vähän ajetun auton (ajettu vain 23 tkm) moottorin outoon tuhoutumiseen olisi pitänyt tutkia jo liikenneturvallisuuden vuoksi. Niinhän menetellään muidenkin automerkkien kohdalla.
http://www.tekniikkatalous.fi/autot/gm myonsi automalliemme sytysviat aiheuttivat 100 ihmisen kuoleman/a1062684
Skeidassa voi luottaa siihen etyä hajoo varmasti.
Mikä ongelmana? Ei sinun ole pakko ostaa Skodaa. Ei sinulla toki ole rahaakan kuin ruosteiseen Jopoon.
saa lukea monestakin keskustelusta. Aika rajoittunutta näyttää kirjoittajan ilmaisu olevan.
johan on taas salailtu,yli puolet faktoista poistettu
Mites tuossa melutoosassa kuulet mitään outoja ääniä ihmettelee vehviläinen
Skeida kun laukee se on aina tyhmän osaamattoman jullin vika kertoi tirkkonen.