Ensivuonna menee turbovero,turbollisista autoista ns haittavero koska turbomallit syö enemmän bensaa ja ilmaa,veron suuruus on 190E/vuosi ei koske takseja ja työkoneita.
Turbovero tulossa
7
5222
Vastaukset
- P..
joo ja ahtaamattomille 2x190E maksut kun ne ovat hitaita teiden tukkoja. !!!
jos yhtään tiedät turbot vie vähemmän bensaa.
JOS ajaa nätisti......... katso vaikka autosi ohjekirjasta jos edes omistat autoa.- riisseli
kyllä turbolla varustettu samantehoinen bensiinimoottori kuluttaa ENEMMÄN kuin samantehoinen vapaastihengittävä. pienempimpitehoiseen vapaastihengittävään verrattuna ero on tietysti vielä suurempi.
Sensijaan diesel moottorin ahtaminen kannattaa, eli siinä kulutus putoaa tubon ansiosta rajusti.
tämähän johtuu siitä, jotta diesel moottori toimii aina täydellä täytöllä, eli ilman menoa moottoriin ei rajoiteta kaasuläpällä, vaan tehoa säädetään polttoaineen määrää säätämällä.
bensiinimoottorissa ei turbosta ole muulloin hyötyä kuin KAASU POHJASSA ajettaessa, eli tällöin saadaan enemmän ilmaa moottoriin ja enemmän tehoa. bensiinimoottoriin kun on aina suurinpiirtein syötettävä vakio seos-suhteista ilma/polttoaine seosta.
Turbo kuitenkin on aina jarruttamassa pakokaasun virtausta, jolloin se vie tehoa koko ajan moottorista. Diesel moottoriin se antaa lisäilmaa/lisätehoa enempi tai vähempi kokoajan, mutta bensiinimoottoriin vain kun ajetaan kaasu pohjassa.
Tämän takia turboja ei ole kuin sporttisimmissa bensa-autoissa..niissä ei ole niin väliä paljonko kuluttaa. Diisseleissähän tilanne on toisinpäin.
- turbo kuitunen
Turboautossa on parempi hyötysuhde, joten se vie vähemmän polttoainetta hevosvoimaa kohden eli ns. ympäristövero kohdistuu ahtamattomiin autoihin.
- Oldschool
Meneeks sama vero riippumatta siitä onko pieni, iso, kaksi pientä tai kaksi ihan vitun isoa fööniä?
Halpaahan se silti on verrattuna täydelliseen hajoamiseen, joka seuraisi hitaalla vaparilla ajamisesta. - Oldskool
kun ompi rahhoo niin antaa tulla vaan
- ji2j2
lähinnä säälittävä. Pysy pois koneen äärestä !!! Diisselisti !!!
- Tieto
Ensi vuoden verotuksen yksityskohdista vastaavat kepu ja demarit, jotka sen budjettiehdotuksen ovat laatineetkin. Vain eduskunta voisi estää tyhmät ideat, mutta hallitus estää sellaiset operaatiot eli syyllisiä ovat Keskusta ja Sosiaalidemokraatit.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p555685Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "742834Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella192058No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol401905Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1611819- 181781
Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v5153881-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome191161Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy821145Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti
Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah66965