Väyrysen painoarvo kasvaa

Taloustieteilija sanoi aamun tv:ssa EMU-kytkennän olleen virhe, joka johti osaltaan viennin romahtamiseen.

Väyrystä olisi toljakkeiden kannattanut aikoinaan kuunnella!
1087
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

On naurettavaa kun HV:ni yrittää puskista heitellä päättömyyksiä Väyrysen halventamiseksi.
Asia nyt vain sattuu olemaan niin, että enhän minä Väyrystä "vaimokseni" haekaan. Tajuan kuitenkin kirkkaasti miten suuri visionääri ja kokenut politiikan tekijä hän on Isänmaan parhaaksi.

Äänestä

Sixten Korkman sanoi joitakin aikoja sitten ettei EMU-kytkennästä enää kannata keskustella. Liekö oma lehmä ojassa.
Väyrynen ymmärsi asian ennakkoon. Muut vain tolkuttivat yhtä ja samaa.

Äänestä

Tässä on aika erikoista se, että EMU-kytkennän vuoksi on esitetty syytöksiä sekä siitä, että vientiteollisuutta ei ole devalvaatioille voitu tukea sekä siitä, että kytkentä aiheutti pakkodevalvaation, jolla vientiteollisuutta tuettiin liikaa tai perusteettomasti. Mikään ei siis ole hyvä.

http://www.kaapeli.fi/seppanen/jutut/emudeval.htm

On ehkä paikallaan muistuttaa, että kohden yhteisvaluuttaa Suomen päättäjiä veivät ne karvaat kokemukset, jotka 1990-luvun alussa koettiin, kun kansainväliset keinottelijat alkoivat heilutella pienen maan valuuttaamme oman tahtonsa mukaan. Haluttiin siis sen vuoksi osaksi niin suurta valuuttaa, joka ei joutuisi spekulatiivisen keinottelun kohteeksi ja tuhoaisi maan taloutta.

Väyrynen keskitti päätarmonsa siihen, ettei olisi liitytty koko EUhun. Siinä valinnassa oli siis kyse ennen muuta sen valinnan välillä, haluammeko siirtyä pois YYA-sopimuksesta ja valita tilalle länsimaiden yhteisen sopimusjärjestelmän vai pysyttelemmökö edelleen liittoumattomana valtiona Sveitsin tapaan. Väyrysen ajatus perustui tietysti siihen, että Venäjä ei tule olemaan Suomelle uhka vaan pelkästään mahdollisuus.

Sen sijaan ajatus vastustaa yhteisvaluuttaa on muutoin EU-myönteisen Esko Ahon käsialaa. Tässä siis aloittaja sekoittaa keskenään kaksi kepulaista, jotka ovat peruskysymyksestä eli EUsta keskenään täysin eri mieltä. Väyrynen on tietysti ollut johdonmukainen vastustaessaan kaikkea EUn syventämistä, kun hän haluaisi Timo Soinin tapaan päästä irti koko EUsta. Aho sen sijaan vastusti vain yhteisvaluuttaa.

Äänestä
  • Eikös se ollut Suomi itse, joka typerillä ratkaisuillaan saattoi itsensä lamakurimukseen.

    Väyrynen oli EMU:a vastaan, kuten myös EU:kin. Nyt linja on muuttunut.

    P.S. En ole "kepulainen" vaan keskustalainen. Tämän verran tapaoppitunnista sinne.

    Äänestä

  • JOHTAJA J:LLÄ kirjoitti:

    Eikös se ollut Suomi itse, joka typerillä ratkaisuillaan saattoi itsensä lamakurimukseen.

    Väyrynen oli EMU:a vastaan, kuten myös EU:kin. Nyt linja on muuttunut.

    P.S. En ole "kepulainen" vaan keskustalainen. Tämän verran tapaoppitunnista sinne.

    Suomen omilla toimilla oli tietysti merkitystä laman syntymiseen, mutta keinottelijat syventivät sitä ja kaappasivat vallan hallitukselta. Sen myötä ajauduimme pakkodevalvaatioon ja sellaisiin vastatoimiin, jolla valuuttamme markan vakaus olisi voitu taata. Pienet valuutat ovat muissakin maissa joutuneet sellaisen keinottelun kohteeksi, että maan talous on mennyt sekaisin. Euroratkaisussa keskeisenä elementtinä on ollut nimenomaan valuutan vakaus. Pääministeri Katainen muistutti tästä eilen puheissaan vastineena tälle uudelle selvitykselle yhtenä mahdollisuudesta irtaantua eurosta.

    Äänestä

  • mielipidepankki kirjoitti:

    Suomen omilla toimilla oli tietysti merkitystä laman syntymiseen, mutta keinottelijat syventivät sitä ja kaappasivat vallan hallitukselta. Sen myötä ajauduimme pakkodevalvaatioon ja sellaisiin vastatoimiin, jolla valuuttamme markan vakaus olisi voitu taata. Pienet valuutat ovat muissakin maissa joutuneet sellaisen keinottelun kohteeksi, että maan talous on mennyt sekaisin. Euroratkaisussa keskeisenä elementtinä on ollut nimenomaan valuutan vakaus. Pääministeri Katainen muistutti tästä eilen puheissaan vastineena tälle uudelle selvitykselle yhtenä mahdollisuudesta irtaantua eurosta.

    Valuutan vakaus on ollut Suomen yksipuolisesta viennistä johtuen haitta. Asia on varmaan monenkin suulla todettu.

    EMU:n suurin edunsaaja on ollut ja tulee olemaan Saksa. Se on maailman suurin kone- ja laiteviejä. Vakaat hinnat ovat sen jatkuvuuden kannalta tärkeitä.

    Väyrynen kiinniyyi aikoinaan huomiota Euroopan maiden talouksien erilaisuuteen.
    Suuri ero näkyy mm. minimipalkoissa. Pienin on n. 180 euroa ja Luxenburgin n. 1500 euroa on suurin.

    Äänestä

Väyrynen veti komiasti pisteet Uutisvuodossa omalla huumorillaan.

Äänestä
  • On outoa kun Tsadin paikallislehti puffaa tyhjäpäiden Kokoomusta koko ajan niinkuin ei muita puolueita olisikaan.
    Eilinen lehti esitteli kvakavalkadin ehdokkaista. Varmoina tyhjäkalloina esiintyivät Stubb, Jaakonsaari, Sinnemäki, Korhola ja Kyllönen.
    Väyrynen oli myös mukana kuin loistavana tähtenä pohjoisella taivaalla.

    Äänestä

Tuon kaiken tietäminen ei auta, missä on Väyrysen ja ennenkaikkea
puolueen visiot nyt?

Kepu oli mukana viemässä meitä EUNhun ja euroon,
lue Jorma Jaakkolan kotisivut.

Äänestä

Näyttää siltä, että myös Rinne saattaa jossakin vaiheessa nousta jopa valtiomiesluokan tekijäksi. Se onkin demareille harvinaista herkkua. Taitaa olla peräti ensimmäinen tuon luokan tekijä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


JOHTAJA J:LLÄ kirjoitti:

Taloustieteilija sanoi aamun tv:ssa EMU-kytkennän olleen virhe, joka johti osaltaan viennin romahtamiseen.

Väyrystä olisi toljakkeiden kannattanut aikoinaan kuunnella!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu