Jos joku osaa kertoa, miten teen suntuubiin ns. vaihtuvan kuvalinkin, niin kiitos.
Eli, kun hiiri on kohdistettuna kuvaan, kuva muuttuu erinäköiseksi.
Suntuubissa css koodit laitetaan eri paikkaan kun html. Olen tehnyt oman navigaationi, jossa minulla on kuvalinkki, kuvan nimi on etusivu.png.
Kun menen css puolelle, laitan koodin:
#etusivu.png li a:hover {
background-image: url (http://tsivujeniosoite.com/datafiles/userfiles/Image/etusivu2.png);
kuva ei kuitenkaan vaihdu hiirellä kohdistaessa. Missä vika? Epäilen että tuo css puolella oleva etusivu.png nimike on väärin, mutta en ymmärrä mikä silti mättää..
Suntuubi, kuvalinkki jossa kuva vaihtuu hoverissa
4
505
Vastaukset 4
- 0smo
Mitä tod. näk. ainakin valitsimessa (#etusivu.png li a:hover) on virhe, sillä tuollaisenaan se suomentuu suur. piir. seuraavasti:
Valitsee mikä tahansa A-elementti, joka on osoittimen alla ja joka on LI-elementin jälkeläinen ja joka on minkä tahansa elementin jälkeläinen jonka ID-attribuutti on etusivu ja joka kuuluu png-luokkaan.
Eli jos jätät valitsimen muotoon:
a:hover
ja jos taustakuva vaihtuu niin silloin tod. näk. polku on oikein ja vika on valitsimessa, jolloin voit miettiä sen uusiksi. Muuten tee ongelmasta demosivu ja postaa URL. CSS koodiin kun ei kuulu laittaa tiedoston nimiä. Koska se ei niitä hae. Joten ei toimi.
eli #etusivu.png tuollaisia komentoja ei ole olemassakaan.
Tosin voit html:ssä nimetä kuvalle id="etusivukuva"
ja kutsua tällä css:ssä #etusivukuva li a:hover {
background-image: url- 0smo
Hieman tarkennusta edelliseen:
1) Joissakin tapauksissa tiedostonimet ovat ihan "validia" CSS-koodia, kuten taustakuvien määrittelyissä. Myös valitsimissa, lähinnä attribuuttiselektoreissa, voi joskus esiintyä tiedostonimiä.
2) #etusivu.png on syntaksiltaan ihan käypä valitsinyhdistelmä, joka valisee minkä tahansa elementin, jonka ID-attribuutti on "etusivu" ja joka kuuluu luokkaan "png" (id="etusivu" class="png").
Suomenkielinen yhteenveto CSS3-valitsimista löytyy osoitteesta:
http://weppipakki.com/css/tekstit/selektor.htm
SelectORaclelta:
http://tux.theopalgroup.com/cgi-bin/css3explainer/selectoracle.py
voipi aina tiedustella valitsimien kohdistumisista, mikäli epävarmuutta esiintyy. Tällä hetkellä se vastaa vain englanniksi tai espanjaksi.
- CascadingStyleSheets
”eli #etusivu.png tuollaisia komentoja ei ole olemassakaan.”
Kyllä on olemassa valitsin ”#etusivu.png". Se valitsee elementin, jonka id on ”etusivu” ja joka kuuluu lisäksi ”png”-luokkaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mulla on ikävä sua
Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri641696- 931038
- 54935
Koska tulet minulle näkyväksi
Koska astut piilostasi esiin? Miksi pysyttelet niin kaukana? Etkö voisi tulla päättämään tämän ikävöinnin? Saisin vihdoi45824Nainen, olet ihanin maan päällä
Ei ole toista. Olet ihanteellinen, kaikkien mittapuitteni täyttymys. Sisäinen kauneutesi sinetöi ulkoisen ja juuri se sa41790Poliis. Poliisi osoitti aseella Tampereella kun mies avasi oven
Poliisi Poliisi osoitti aseella Tampereella, kun mies avasi siviilipoliisiauton oven Mies kuvasi keskiviikkoiltana bus283786Mikä on mielestäsi keskustelupalstan tarkoitus?
Tuolla toisessa ketjussa kävi ilmi jotain minkä itse koen hieman hassuksi. Nykypäivänä yllättävän moni ilmeisesti kokee,256699- 55677
" Hae roolisi miljardien Pyhäjärveltä"?
Perjantain 14.8. viesti TV:ssä oli hätkähdyttävän todellista kuultavaa. Tähän on tultu. Pyhäjärvi- selvitykseen, tied89628Nyt aletaan terveydenhuollossa karsimaan "turhista" operaatioista
Eräitä toimia ei enää tehdä, vaan yritetään korvata halvemmilla. Nykyään esimerkiksi polven tähystysleikkaukset lähes l113587