Voi, ei niinkään vauvakuumetta..

Kizuuuli

Käytin minipillereitä vielä 4 viikkoa sitten. Nyt tein raskaustestin ja raskaana ollaan. En ihan tarkkaan tiedä milloin olen raskautunut. Minulla oli noin puolitoista viikkoa kestävät kivuliaat menkat 5.4. asti, oksentelin, vatsa kramppas ja sit päätin, että pillerit saa nyt jäädä. Nyt en tiedä milloin olen tarkalleen voinut tulla raskaaksi. Vai olisiko mennyt kesken ja tämä on jotain haamua. Raskaustestin viiva on niin tumma kuin olla ja voi. Pillereitä en aina muistanut ottaa ihan ajallaan. Harrastin seksiä 3.4 ja sen jälkeen kondomin kanssa vasta 13.4. Olen ikäväkseni ollut 19.4. juhlimassa. Join ehkä 5 annosta alkoholia ja oksensin koko yön. Tulin aivan hirveään känniin, mihin en yleensä tolla annoksella tule. Toivottavasti tästä ei ole pikkuiselle haittaa. Myös vappuna join 3 lasillista. Milloinkohan sitä ollaan raskauduttu.. Lapsen pidän se on varma ja kyllä me lapsia miehen kanssa oltais tässä parin vuoden sisään muuten haluttu:)

3

302

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • neuvolaan.

      Sillon kun raskauden kestosta ei ole tietoa, niin ultraan yleensä pääsee aikaisemmin. Ota siis yhteyttä neuvolaan ja kerro tilanteesi niin pääset varmasti pian siellä käymään.

      MInipillerithän ovat vieläkin herkemipä unohdustilanteessa kuin "normipillerit" eli raskauden riski on todennäköisempi lyhyemmänkin unohduksen aikana.

      Hienoa kuitenkin että lapsen pidät, mutta en vaan ymmärrä miksi ihmiset edes vaivautuvat syömään pillereitä jos niitä ei kuitenkaan oteta säännöllisesti. Aivan turhaan sitä sitten sekottaa kroppaansa hormooneilla kun ei kuitenkaan tee sitä säännöllisesti. Kroppa huutaa armoa tuollaisessa tilanteessa :(

    • Ultra1

      Mulla oli tällänen tilanne aikoinaan:
      Eli lopetin yhdistelmät joita olin syöny 10v, ajateltiin että nyt saa vava tulla jos tullakseen. Omaa kuukautiskiertoa ei pillereiden lopetuksen jälkeen ollut lainkaan (pillereiden lopetuksesta 3kk eikä menkkoja) sit vaan olin raskaana ja ihmeteltiin että milloin olen raskautunut. Soitin neuvolaan ja tosi nopeesti sain ajan ultraan kun ei voitu yhtään olla varmoja milloin raskaus on tapahtunu..
      Joten soita neuvolaan niin varaavat ajan..

    • abortti sinulle

      Paree kun teet sen abortin vain. Parin vuiden päästä olet eronnut jo siitä lyhyestä suhteestasi. Jollekin vieraalle irtopanolle se penikka eli vahinko olisi?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2415
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1387
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      76
      1210
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      4
      1137
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      855
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      800
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      43
      688
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      83
      672
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      25
      649
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      646
    Aihe