Kuka on tästä vastuussa

5234
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Ensi vuoden verotuksen yksityskohdista vastaavat kepu ja demarit, jotka sen budjettiehdotuksen ovat laatineetkin. Vain eduskunta voisi estää tyhmät ideat, mutta hallitus estää sellaiset operaatiot eli syyllisiä ovat Keskusta ja Sosiaalidemokraatit.

Äänestä
  • Turbo ja matalapäästömoottori eivät todellakaan ole toisiaan poissulkeva seikka - päinvastoin. Turboa voidaan käyttää paitsi pienemmän lirtatilavuuden parempaan hyödyntämiseen myös päästöjen pienentämiseen. Rekisteriotteessa lukee onko moottori matalapäästöinen. Katalysaattori tekee moottorista valitettavasti enemmän kuluttavan joten polttoainettakin on valmistettava enemmän. Tänä päivänä päästöjä pienennetään jo muilla tekniikoilla tulevia EU normeja täyttämään mm. suihkutuspainetta ja suihkutusventtiilien nopeampaa toimintatekniikaa hyödyntämällä. Mielummin näkisin porkkanaa, jollainen olisi esim. hybridien veroetu.

    Äänestä

  • Urpo kirjoitti:

    Turbo ja matalapäästömoottori eivät todellakaan ole toisiaan poissulkeva seikka - päinvastoin. Turboa voidaan käyttää paitsi pienemmän lirtatilavuuden parempaan hyödyntämiseen myös päästöjen pienentämiseen. Rekisteriotteessa lukee onko moottori matalapäästöinen. Katalysaattori tekee moottorista valitettavasti enemmän kuluttavan joten polttoainettakin on valmistettava enemmän. Tänä päivänä päästöjä pienennetään jo muilla tekniikoilla tulevia EU normeja täyttämään mm. suihkutuspainetta ja suihkutusventtiilien nopeampaa toimintatekniikaa hyödyntämällä. Mielummin näkisin porkkanaa, jollainen olisi esim. hybridien veroetu.

    Matalapäästöisten moottoreiden osalta meni EU:n päättäjillä totaalisesti päin persettä. Viherpiipertäjäille menee varmaan ansio tästä.

    Monilla moottoreiden valmistajilla oli jo toimivia protyyppejä valmiina tuotantoon, joissa päästöt olisi saatu sille tasolle missä ne nyt katalysaattoreiden "avulla" ovat. Tämä olisi saatu aikaan ilman katalysaattoreita. Tossa edellisessä mainittiinkin jo muutamia keinoja siihen.

    Joku saatanan lobbari onnistu ajamaan EU:ssa läpi ton lain joten moottorinvalmistajat ja -suunnittelijat hautasivat kehitelmänsä pöytälaatikoihin tulevaisuuden varalle. Tietysti, koska katalysaattorit tuli pakolliseksi joka tapauksessa.

    Kuka tämän lystin maksaa? Veronmaksajat, autonostajat ja auton omistajat tietysti.

    Lakien laatijoita ei kiinnosta tosiasiat eivätkä varmaan niistä monikaan mitään ymmärrä. Itse ajelevat ilmaiseksi työsuhdeautoilla tai takseilla ja duunarit kustantaa.

    Äänestä

Kuka muuten on salkkareist se wanha joka on muka liittyny johonki LAPSISEKSIIIN......
onx se MISKA BUUSTERIST WAI...??
JA KUIS VANHA SE LAPSI O...??
vastatkaaaa piaaaan

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Urpo kirjoitti:

http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=95&conference=4500000000000158&posting=22000000004880373

Niin tiedän mitä puoluetta en äänestä..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu