HS ennusti viime EU vaalien alla melko tarkkaan läpimenijät. Tälläkin kertaa lista näyttää melko luotettavalta. Stubb, Rehn ja Hautala ovat kärjessä. Persuilta on läpimenossa odotetusti Halla-aho. Yhteen paikkaan tarvitaan noin 7,1% annetuista äänistä, eli noin 100 000 ääntä. Persuilla on mahdollisuudet kahteen paikkaan, sillä kolmen läpimeno edellyttäisi puolueelle jo 21% kannatusta.
http://www.hs.fi/kotimaa/Stubb noussee %C3%A4%C3%A4niharavaksi Rehn yll%C3%A4tt%C3%A4%C3%A4/a1399437772514
http://www.hs.fi/kotimaa/Stubb noussee %C3%A4%C3%A4niharavaksi Rehn yll%C3%A4tt%C3%A4%C3%A4/a1399437772514
Vastaukset 19
Vanhimmat
Vai että viisi Demaria europarlamenttiin:D
15%:n äänimäärällä:D
Jos raja on tuo 7%.. Demareila pitäisi olla tuohin 35%:n kannatus:D Pitäisi yli aksinkertaistaa äänimääränsä tämän hetken kannatukseen:D
Missä on sanottu, että "demareilta menee viisi EU parlamenttiin"? Outo persutulkinta taas kerran. Keskenään riitelevät demarit saavat varmaan kaksi läpi, ei sen enempää.
siis eihän nämä pölhöperSSu tajua yhtään mitään mitä tuolla gallupilla oikein tarkoitetaan. katsos kun kauhalla ei ole annettu niin voi kuin lusikalla, ja hyvin pienellä sellaisella vaatia.
kaiken huippu tässä on sitten vielä se, että pölhöperSSut kuvittelevat että halla-aho ja hänen mahdollinen kaverinsa, joka taitaa olla sampo terho, muuttaa ja mullistaa yksin koko europarlamentin.
väärin, siellä ei saada mitään aikaan. ei sitten niin yhtään mitään. ensiksi siksi että perSSuja on korkeintaa kaksi. toiseksi siksi että mepeillä ei ole lainsäädäntövaltaa. eu-parlamentti ei säädä mitään uusia lakeja.
Ettei totuus unohtuisi.
http://lyyxem.freehostia.com
Vai olisi Hallaahosta tulossa ääniharava? Höhöhörörörööh! Ihan yms. osastolla.
Virnuileva Sampo Terho ei tuon mukaan pääsisisi ollenkaan! R-L vie persujen toisen paikan.
Jos persut saa sen 11% ja kaksi paikkaa, Soini öyhöttää kannatuksen tuplaantumisesta.
Näin on. Soini julistaa itsensä vaalien voittajaksi kahdella ehdokkaalla. Historiallisen suuri kannatuksen kasvu jälleen kerran.
ei perSSujen pitää saada yli 14 pronsenttia äänistä jotta saavat kaksi paikkaa. jos tässä toistuu kv-kuvio, niin siitä seuraa että perSSut eivät saa 12 pronsentin äänillä kuin vain yhden edustajan läpi.
jos noin todella käy, niin sen jälkeen alkaa tällä palstalla polemiikki siitä että "vaalitulos on väärennetty". tai ainakin että "median ajojahti tuhosi meidän kannatuksen".
oli niin tai näin, niin se nyt on joka tapauksessa selvää että perSSut eivät tule nousemaan tämän maan suurimmaksi puolueeksi niin kuin soini tässä taanoin lupaili. ja voipa käydä niinkin että perSSut eivät ole edes vaalien suurin voittaja.
Keskustalaisista myös Paavo Väyrynen ylsi yli 10 prosentin kannatukseen. Hänet mainittiin 11 prosentissa vastauksista.
TNS Gallup haastatteli internetpaneelilla huhtikuun lopussa yli tuhat suomalaista, joille esitettiin 70 ehdokkaan lista.
Halutaanko Suomen syönnin jatkuvan , rahanjaon EU-ketkuille?
Simasuu-Susanna lyttäsi Soinin. YESS!
Päivärinta munasi tapansa mukaan trsensä. Nyt sinäkin nuija pelle, kun kehut törppöä..Tulitko äitiisi?
Persukupla puhkeaa... näin on ennustettu ja näin tulee käymään. Kreikka ei vaan vieläkään ole kaatunut. Eikä kaadu.
Äänestän Paavo Väyrystä.
Äänestän Timo Soinia, Timo on ykkönen
Timpan nimi äänestyslippuun kertoo, että persu on tosissaan?!
Ja kun Timpan nimen perään piirtää vielä ison sydämen niin vot, Timppa menee heittämällä läpi
Satasen akat värittävät Timpan nimellä varustetun äänilipun sydämenkuvan vielä ruusunpunaiseksi. Siinä jo kovanahkaisinkin vaalipomo heltyy panemaan äänen Timpan pinoon, ihan vedet silmissä?!
Paavolle menee paljon persuääniä ja myös demareille, jos Rinne valitaan sossujen puheenjohtajaksi. Taas putoaa Timpalta leuka kengälle.