Neurokirurgille

Hemipareesikko

Minulla on todettu oikean lateraaliventrikkelin katossa glioottista arpikudosta noin 1x3cm alueella. Tämä siis aiheuttaa hemipareesioireet. Periaatteessa oireet kai loppuisivat jos ko hyytymä poistettaisiin.
Onko mahdollista operoida? Millaiset riskit mm. lisävaurioihin? Sen kyllä tiedostan, että kaikkiin operointeihin liittyy omat riskinsä.

11

2337

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tyyppi 2

      Siis onko kyseessä arpikudos vai hyytymä? Vaikuttaa varmasti hoitopäätökseen.

      • Hemipareesikko

        Seuraavassa sanatarkka lainaus radiologin lausunnosta.
        Oikealla lateraaliventrikkelin katossa keskiakselista postreriorisesti on n. 3cm läpimittainen kudosdefektialue, ympärillä glioottista arpisuutta. Intracerebraalivuodon jälkitilaksi sopiva muutos. Muita mahd. syitä?


    • AVM

      Hei, tuollaiset asiat on viisainta selvitellä lääkäreiden kanssa. Valitettavasti vain lääkärit eivät useinkaan osaa puhua ihmisten kieltä. Pitää yrittää kysellä sinnikkäästi, vaikka vaikeaa tietää mitä pitäisi kysyä.

      Ymmärtääkseni hemipareesioireet ovat tulleet jäädäkseen ainakin osittain. On tuttavia, joilla on ollut aivoverenvuoto tai aivoinfarkti, leikattu aivojen alueelta hyvänlaatuisia kasvaimia, tai niin kuin itseltäni embolisoitu AVM. Kaikilla oireita jäänyt.

      Kuntoutuminen riipuu iästäsi, yleiskunnostasi, saamastasi fysioterapiasta, sekä ennen kaikkea siitä miten itse jaksat treenata. Voimia!

      • Kokemuksia on liki 10 omalääkäristä sekä monesta muustakin expertistä ja heikoilla olisin jollei kunnon neurolääkäri olisi tutkinut ja monet viipalekuvat ottanut.
        On olemassa lääkkeitä (ei tässä nimeä)joiden vaikutusta ei oikein kukaan tunne mutta kovasti niitä vaan syötetään, itse jouduin niiden käytön lopetaman kun menin niin jäykäksi ettei edes vaimo halunnut koskea kun jos käden nosti niin olisin kaatunut selälleni, tiedän että eräät kuntoutus kaverini on saaneet siitä epilepsian ym

        vaikka tämä Avh onkin yleinen niin 10v aikana en kahta samanlaista ole tavannut vaikka satoja olenkin tavannut.


    • tpi

      Tuo tarkoittaa, että alueella on ollut verenvuoto, joka on jättänyt arpea. Mikään leikkaus ei oireita enää tässä vaiheessa poista. Myöskään välittömästi tehtynä ei leikkauksesta hyötyä olisi ollut. Aivojen sisäisiä (ich) vuotoja leikataan melko harvoin, ja tällöin lähinnä jotta vuodon aiheuttamaa painevaikutusta voidaan vähentää - jolloin henki säästyy. Halvausoireiston voimakkuuteen leikkauksella ei juurikaan ole vaikutusta - etenkin jos vuoto on aivojen sisäosissa, kuten tuosta rtg-vastauksesta voi päätellä.

      • Hemipareesikko

        Ajattelinkin kyllä, että oireet eivät häviäisi.
        Mistä arvelisit tuon verenvuodon johtuneen?


      • tpi
        Hemipareesikko kirjoitti:

        Ajattelinkin kyllä, että oireet eivät häviäisi.
        Mistä arvelisit tuon verenvuodon johtuneen?

        Korkea verenpaine on suurin yksittäinen riskitekijä tuollaisiin aivojen sisäisiin vuotoihin yhdistyneenä korkeaan kolesteroliin, mahdollisesti sokeritautiin.
        Taustalla voi olla myös jkl synnynnäinen heikko kohta verisuonessa, mutta ei ollenkaan välttämättä.


      • Hemipareesikko
        tpi kirjoitti:

        Korkea verenpaine on suurin yksittäinen riskitekijä tuollaisiin aivojen sisäisiin vuotoihin yhdistyneenä korkeaan kolesteroliin, mahdollisesti sokeritautiin.
        Taustalla voi olla myös jkl synnynnäinen heikko kohta verisuonessa, mutta ei ollenkaan välttämättä.

        Voiko jonkin lääkeaineen yliannos,esim. sydänongelmiin tarkoitettu digitalis, aiheuttaa aivoverenvuotoa?


      • tpi
        Hemipareesikko kirjoitti:

        Voiko jonkin lääkeaineen yliannos,esim. sydänongelmiin tarkoitettu digitalis, aiheuttaa aivoverenvuotoa?

        Digitalis ei mielestäni voi aiheuttaa tai provosoida aivoverenvuotoa.
        Lähinnä Marevan, eli veren hyytymistä vähentävä voi aiheuttaa, tai aiheuttaa vähintäänkin sen, että vuoto on PALJON pahempi kuin se muuten olisi ollut. Muuten ehkä korkeintaan jokin verenpainetta voimakkaasti nostava aine voisi provosoida aivoverenvuotoa.


    • Tatsa

      Mikä ihme on Hemipareesikko? Mitkä on oireet , olisi tarpeellista tietää, kun itsellä oireita joita ei ole selitetty mihinkään tautiin sopiviksi, jospa tuo olisi sopiva.

      • Hemipareesikko

        Nimimerkki johdettu sanasta hemipareesi. Tarkoittaa suunnilleen lievää toisen vartalonpuoliskon ylä-ja alaraajojen halvausta. Myöskin spastinen hemiplegia nimitys käytössä. Oireina mm jonkinasteinen lihasjäykkyys, heikompi lihasvoima, motoriikka tavallista huonompaa.
        Kertoisitko muuten tarkemmin oireistasi


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      52
      5632
    2. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      69
      2701
    3. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      18
      1980
    4. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      37
      1816
    5. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      156
      1808
    6. Aleksi Rytilä

      Räppäri saa haluamaansa julkisuutta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      19
      1743
    7. Kulukusuunnat

      Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v
      Kuhmo
      5
      1508
    8. 81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."

      Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome
      Suomalaiset julkkikset
      19
      1141
    9. Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan

      Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy
      Maailman menoa
      80
      1129
    10. Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti

      Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah
      Ähtäri
      64
      946
    Aihe