Minulla on todettu oikean lateraaliventrikkelin katossa glioottista arpikudosta noin 1x3cm alueella. Tämä siis aiheuttaa hemipareesioireet. Periaatteessa oireet kai loppuisivat jos ko hyytymä poistettaisiin.
Onko mahdollista operoida? Millaiset riskit mm. lisävaurioihin? Sen kyllä tiedostan, että kaikkiin operointeihin liittyy omat riskinsä.
Neurokirurgille
11
2337
Vastaukset
- tyyppi 2
Siis onko kyseessä arpikudos vai hyytymä? Vaikuttaa varmasti hoitopäätökseen.
- Hemipareesikko
Seuraavassa sanatarkka lainaus radiologin lausunnosta.
Oikealla lateraaliventrikkelin katossa keskiakselista postreriorisesti on n. 3cm läpimittainen kudosdefektialue, ympärillä glioottista arpisuutta. Intracerebraalivuodon jälkitilaksi sopiva muutos. Muita mahd. syitä?
- AVM
Hei, tuollaiset asiat on viisainta selvitellä lääkäreiden kanssa. Valitettavasti vain lääkärit eivät useinkaan osaa puhua ihmisten kieltä. Pitää yrittää kysellä sinnikkäästi, vaikka vaikeaa tietää mitä pitäisi kysyä.
Ymmärtääkseni hemipareesioireet ovat tulleet jäädäkseen ainakin osittain. On tuttavia, joilla on ollut aivoverenvuoto tai aivoinfarkti, leikattu aivojen alueelta hyvänlaatuisia kasvaimia, tai niin kuin itseltäni embolisoitu AVM. Kaikilla oireita jäänyt.
Kuntoutuminen riipuu iästäsi, yleiskunnostasi, saamastasi fysioterapiasta, sekä ennen kaikkea siitä miten itse jaksat treenata. Voimia!Kokemuksia on liki 10 omalääkäristä sekä monesta muustakin expertistä ja heikoilla olisin jollei kunnon neurolääkäri olisi tutkinut ja monet viipalekuvat ottanut.
On olemassa lääkkeitä (ei tässä nimeä)joiden vaikutusta ei oikein kukaan tunne mutta kovasti niitä vaan syötetään, itse jouduin niiden käytön lopetaman kun menin niin jäykäksi ettei edes vaimo halunnut koskea kun jos käden nosti niin olisin kaatunut selälleni, tiedän että eräät kuntoutus kaverini on saaneet siitä epilepsian ym
vaikka tämä Avh onkin yleinen niin 10v aikana en kahta samanlaista ole tavannut vaikka satoja olenkin tavannut.
- tpi
Tuo tarkoittaa, että alueella on ollut verenvuoto, joka on jättänyt arpea. Mikään leikkaus ei oireita enää tässä vaiheessa poista. Myöskään välittömästi tehtynä ei leikkauksesta hyötyä olisi ollut. Aivojen sisäisiä (ich) vuotoja leikataan melko harvoin, ja tällöin lähinnä jotta vuodon aiheuttamaa painevaikutusta voidaan vähentää - jolloin henki säästyy. Halvausoireiston voimakkuuteen leikkauksella ei juurikaan ole vaikutusta - etenkin jos vuoto on aivojen sisäosissa, kuten tuosta rtg-vastauksesta voi päätellä.
- Hemipareesikko
Ajattelinkin kyllä, että oireet eivät häviäisi.
Mistä arvelisit tuon verenvuodon johtuneen? - tpi
Hemipareesikko kirjoitti:
Ajattelinkin kyllä, että oireet eivät häviäisi.
Mistä arvelisit tuon verenvuodon johtuneen?Korkea verenpaine on suurin yksittäinen riskitekijä tuollaisiin aivojen sisäisiin vuotoihin yhdistyneenä korkeaan kolesteroliin, mahdollisesti sokeritautiin.
Taustalla voi olla myös jkl synnynnäinen heikko kohta verisuonessa, mutta ei ollenkaan välttämättä. - Hemipareesikko
tpi kirjoitti:
Korkea verenpaine on suurin yksittäinen riskitekijä tuollaisiin aivojen sisäisiin vuotoihin yhdistyneenä korkeaan kolesteroliin, mahdollisesti sokeritautiin.
Taustalla voi olla myös jkl synnynnäinen heikko kohta verisuonessa, mutta ei ollenkaan välttämättä.Voiko jonkin lääkeaineen yliannos,esim. sydänongelmiin tarkoitettu digitalis, aiheuttaa aivoverenvuotoa?
- tpi
Hemipareesikko kirjoitti:
Voiko jonkin lääkeaineen yliannos,esim. sydänongelmiin tarkoitettu digitalis, aiheuttaa aivoverenvuotoa?
Digitalis ei mielestäni voi aiheuttaa tai provosoida aivoverenvuotoa.
Lähinnä Marevan, eli veren hyytymistä vähentävä voi aiheuttaa, tai aiheuttaa vähintäänkin sen, että vuoto on PALJON pahempi kuin se muuten olisi ollut. Muuten ehkä korkeintaan jokin verenpainetta voimakkaasti nostava aine voisi provosoida aivoverenvuotoa.
- Tatsa
Mikä ihme on Hemipareesikko? Mitkä on oireet , olisi tarpeellista tietää, kun itsellä oireita joita ei ole selitetty mihinkään tautiin sopiviksi, jospa tuo olisi sopiva.
- Hemipareesikko
Nimimerkki johdettu sanasta hemipareesi. Tarkoittaa suunnilleen lievää toisen vartalonpuoliskon ylä-ja alaraajojen halvausta. Myöskin spastinen hemiplegia nimitys käytössä. Oireina mm jonkinasteinen lihasjäykkyys, heikompi lihasvoima, motoriikka tavallista huonompaa.
Kertoisitko muuten tarkemmin oireistasi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p525632Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "692701Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella181980No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol371816Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1561808- 191743
Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v5150881-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome191141Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy801129Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti
Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah64946