Sekasotkuilua olemattoman rahan kanssa...

Jokohan järki yrittää voittaa rahantuhlauksessa, muualta säästetään ja lakkautetaan mutta kaivospaskaan ollaan valmiina pyytämään lisää. Osaahan tämä olla vaan tyhjänpäiväistä kikkailua kansan huijaukseksi.

Tekninen lautakunta jätti Aarrekaupunki-hankkeen lisämääräraha-asian pöydälle. Asiaa ei viety eteenpäin kaupunginhallitukselle, vaan siitä tehdään lisäselvityksiä.
Vanhan kaivoksen alueen kehittämishankkeen eli Aarrekaupunki-hankkeen kakkosvaihe ylittää kustannusarvion kokonaisuutena noin 390  000 eurolla.
Alun perin tekninen lautakunta aikoi esittää tämän vuoden talousarvioon 155  000 euron muutosta. Nyt asia siis jätettiin pöydälle.
7185
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Tämä on yksi niitä asioita, joissa tämä nykyinen hallinto on erityisen taitavasti tyrinyt.

Ja matkailu on aina ja kaikkialla mukana jos tyrimisestä puhutaan.

Ja pitäisi olla optimisti ja iloita aarteista, kun aktiivisia ihmisiä ja lapsiperheitä koskevia muuttouutisia pyörii kylillä koko päivä, että nyt lähtevät ne ja ne, kukaan halua laittaa lasta homekouluihin, kukaan halua jäädä tänne tukehtumaan.

Äänestä
  • Nytpä seurataan valtuutettuja ja heidän käyttäätymistään hlötasolla.
    Katsotaan kuka kannattaa sen 390000e lisärahan antamisen ja kuka vastustaa.
    Sen mukaan nimet muistiin ja pudotus vaaleissa valtuustopaikalta .Syynä henkilö ei kelvollinen
    hoitamaan kunnantaloutta kuntalaisten parhaaksi kun ei ymmärrystä talouden pidosta.

    Äänestä

Ei järkee, siis kunnan perustoimesta vedetään rahat kaivokselle. Keittiöllä tarvitaan toimivia koneita, terveyskeskus ilmastoinnnin huollon ja korjauksen, katuvalot on tarpeelliset. Touhussa ei ole järjen häivääkään, autioituvalla pikkukylällä luulisi olevan tärkeämpää laittaa rahat niille tarkoitettuihin kohteisiin kun kaikessa muussakin pitää säästää...

Milloin on vuorossa Kummunkadun korjaus, katu muistuttaa kynnöspeltoa joka on häpeäksi niin sanotulle "matkailulle" ???

""Outokummun tekninen lautakunta ehdottaa, että Aarrekaupunki-hankkeelle ei pyydetä lisämäärärahaa kaupungin vuoden 2014 talousarvioon.
Hankkeen kustannusarvion ylitys kuitataan pienentämällä teknisen toimen investointimäärärahoja. Vaje on 127  000 euroa.
Keskuskeittiön koneiden määräraha puolitetaan 50  000 euroon, Terveyskeskuksen talotekniikan uusimisesta nipistetään 27  000 euroa ja katuvaloverkostoa kunnostetaan 50  000 eurolla sadantuhannen sijaan.""

Äänestä

Jos matkailun edistäjien näkemys matkailun edistämisestä on niin ohut ja olematon ettei siihen mahu kunnan alueella olevat levähys paikat, Erä- ja luontokeskuksen kunnossapito ja markkinointi ja miten ihmeessä joku Kummun katu siihen voisi sopia?

Tehhään tunnelia, tehhään seuvun suurin parkki paikka.

Äänestä

Outokumpu näivettyy vääjäämättä kaivoksen vuoksi, samapa tuo mulle kuinka käy onhan se paikkakuntalaisten omissa käsissä millaiseksi kehitys kuljettaa. Älysin lähteä pois noin 15 vuotta sitten ja takaisin en tule, edes en viitsi käydä sillä suunnalla enkä kyllä ihmettele jos turistitkin kiertäisi paikkakunnan. Väkisin kehitetään yhtä osa-aluetta eikä muusta välitetä.

Näivettykää rauhassa mun puolesta...

Äänestä

Miekin olen joskus pohtinut takaisin Okuun muuttamista. Ei onnistu kun suhmuroidaan mikä ehditään. Aarrekaupunki antaa ikävän kuvan myös meille ex okulaisille. Tai niille, jotka harkitsevat okuun muuttoa.

Äänestä

peräreikä mikä peräreikä................

Äänestä

Kommentoi aloitusta


118 kirjoitti:

Jokohan järki yrittää voittaa rahantuhlauksessa, muualta säästetään ja lakkautetaan mutta kaivospaskaan ollaan valmiina pyytämään lisää. Osaahan tämä olla vaan tyhjänpäiväistä kikkailua kansan huijaukseksi.

Tekninen lautakunta jätti Aarrekaupunki-hankkeen lisämääräraha-asian pöydälle. Asiaa ei viety eteenpäin kaupunginhallitukselle, vaan siitä tehdään lisäselvityksiä.
Vanhan kaivoksen alueen kehittämishankkeen eli Aarrekaupunki-hankkeen kakkosvaihe ylittää kustannusarvion kokonaisuutena noin 390  000 eurolla.
Alun perin tekninen lautakunta aikoi esittää tämän vuoden talousarvioon 155  000 euron muutosta. Nyt asia siis jätettiin pöydälle.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu