Terve!
Mikä tulee alkoholipitoisuudeksi, jos teen olutta johon käytän yhden purkin finlandia perinteinen olutuutetta ja laitan sokeria 600g ja vettä 20l. Kuinka väkevää tulee, jos laittaisinkin kidesokeria 1 kg?
mike
kotiolut
15
10492
Vastaukset
- In vino veritas
Sokeria käyttämällä tulee kiljua. Olut tehdään maltaista.
- oluttaa
Purkin ohjeen mukaan tehty: purkki 600g sokeria 16 litraan antaa alkoholia noin 3.2 volttia.
20 litraan tehtynä se olis 2.5 volttia. Jos lisäät 600g asemasta 1kg sokeria, se 20 litraan olisi noin 3.3 volttia.
Osta mieluummin 2 purkkia finlandiaa ja käytä vain 200g sokeria, tämä 16 litraan tekis noin 4.3 volttista olutta jälkikäymissokerin lisäyksen jälkeen.- mikkomikkomikko
Kysyin tehtaalta suoraan. Antoivat sokeri per vesi taulukon. Mikäli laittaa 14l vettä ja yhden perinteisen finlandia olutuutteen ja kilo sokeria ja jälkisokerin kaksi teelusikallista per pullo liuosta (2dl sokeria 3dl vettä) niin oluesta tulee 6.9 prosenttista.
- väärättaulukot
mikkomikkomikko kirjoitti:
Kysyin tehtaalta suoraan. Antoivat sokeri per vesi taulukon. Mikäli laittaa 14l vettä ja yhden perinteisen finlandia olutuutteen ja kilo sokeria ja jälkisokerin kaksi teelusikallista per pullo liuosta (2dl sokeria 3dl vettä) niin oluesta tulee 6.9 prosenttista.
Eipä varmaankaan tule, vaikka laittasit kaikki 1.8 kiloa pelkkää sokeria 14 litraan, niin olut olisi silloinkin jotakuinkin 6.5 volttista.
Kyseessä siis on sokeri/vesi taulukko minkä olet tehtaalta saanut, mallasuute ei ole puhdasta sokeria, sen antama alkoholimäärä on aina pienempi kun puhtaalla pöytäsokerilla. Yleensä nestemäisen uutteen sokerimäärä on siinä 50%-60% en tarkalleen osaa sanoa paljnko se Finlandia osalta on.
Ottaen huomioon sen kuinka laaduton tuote finlandia uute on , en yhtään ihmettelisi vaikka ne tehtaalla eivät ymmärtäisi moisia vaan ihan höpöjä puhuvat. - mikkomikkomikko
väärättaulukot kirjoitti:
Eipä varmaankaan tule, vaikka laittasit kaikki 1.8 kiloa pelkkää sokeria 14 litraan, niin olut olisi silloinkin jotakuinkin 6.5 volttista.
Kyseessä siis on sokeri/vesi taulukko minkä olet tehtaalta saanut, mallasuute ei ole puhdasta sokeria, sen antama alkoholimäärä on aina pienempi kun puhtaalla pöytäsokerilla. Yleensä nestemäisen uutteen sokerimäärä on siinä 50%-60% en tarkalleen osaa sanoa paljnko se Finlandia osalta on.
Ottaen huomioon sen kuinka laaduton tuote finlandia uute on , en yhtään ihmettelisi vaikka ne tehtaalla eivät ymmärtäisi moisia vaan ihan höpöjä puhuvat.Kiitti vinkistä. laitan varmaan sen 1,8kg sokeria. Ominaispainomittarilla ainakin sitten tietää, mikä tulee alkoholipitoisuudeksi.
- Vingerbor
Laita 4kg sokeria 20litraa vettä ja se Finlandia purkin sisältö käytä 4-7 vrk niin tulee noin 14-16 volttia
- Anonyymi
hiiva kuolee ennen noita lukemia?
- olustelija123
Nyt kun tämä on noussut ylös, niin kysyn että onko joku mitannut noita uutepakkauksien ohjeiden mukaan tehtyjä oluita? Paljonko näyttää, kun ei itsellä mittaria ole.
- qwfgqgqgqg
1 kilo sokeria jaettuna 100kilolla nestettä tulee 0,01 eli 1 prosenttista, muunnelkaa siitä
- Nim.kokemusta.omaava_
Pullotin juuri 22 litraa finlandiasta tehtyä olutta, kaksi kiloa sokeria ja tuoreita kirsikoita! Voltteja siinä 6-7%. Eka kerta kun kokeilen tehdä kriek-tyylistä olutta.
Olutuute hyllyltä löytynee myös ominaispainomittareita ja lasista tehtyjä alkoholimittareita. Itsellä aito made in GDR-mittari.
- Anonyymi
Ite oon käyttänyt kilon Finlandiaan 1.5 - 1.6 kg sokeria jälkisokerointi. Tuloksena on olutta, joka on kait jossain kolmosen ja nelosen välissä. Käytän kyllä ominaispainomittariakin, mutta en nyt muista, mitä prossia olen saanut. Tietysti suuntaa antavan luvun saa kun laskee, että 17 g sokeria per litraa kohden antaa yhden prosentin alkoholia. Eli 20 litraan tarvitaan 340 g sokeria niin saadaan 1 %. Jos haluat esim 5 % niin määrä on sit 5X 340 g = 1700 g kuuteen prossaan 6 X 340 g = 2040 g. Ite oon kyllä huomannut, että kaksi kiloa tuohon pikku purkkiin (20 litraan) vaikuttaa makuun aika negatiivisesti, mutta makuja on niin monenlaisia :)
- Anonyymi
Tää ketju on kuin paha darra ilman että on ollut edes humalassa. Lopettakaa se sokerilla läträäminen. Kokeilkaa vaikka laittaa muutama purkki sitä uutetta, käyttäkää reilusti pitkään ja antakaa olla pullossakin vielä ainakin pariviikkoa. 8 viikkoa käymisen alusta kun maistaa niin alkaa olla maku kohdallaan
- Anonyymi
ei millään malttas 8 viikkoa odotella ennenkun alkaa maistelemaan, mukava olla aina vähän maistissa
- Anonyymi
finlandia uutetölkki ja 17 ltr vettä 2kg sokeria ja hiiva tietenkin.anna käydä niin kauan että pulpahtaa noin 15-30 sek välein.lappaa kerran ja jätä hiiva moska ois laita takasin pyttyyn ja anna olla 2-5vrk j .tee suoraan paine astiaan lisää paine ja laita pytty kylmään .tulee noin 7-10 pros .ja on hyvää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?827086Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267043Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1066143Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455394Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845228Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635185Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405098Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274585Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163457Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003370