Osaako joku kertoa onko jokin huonekasveistani myrkyllinen? Minulla on viirivehka, limoviikuna, vuoripalmu, kliviia, kalla, jukkapalmu, pullojukka, kultaköynnös, anopinkieli, hienohelma ja peikonlehti.
Lisäksi kysyisin tietääkö joku suomenkielistä nimeä kasville Senecio macroglossus? Engalnniksi flowering ivy, ei kuitenkaan mitään sukua muratille vaan kuuluu asterikasveihin.
Myrkyllisiä kasveja?
7
1166
Vastaukset
- Marti
varmuudella kliivia ja anopinkieli... muistaakseni myös kalla ja kultaköynnös on myrkyllisiä, mutta korjatkaa joku jos olen väärässä..
- tipitii
Kaikki muistamasi kasvit ovat myrkyllisiä.
Lisäksi kaikki tyräkit ja joulutähti on myrkyllisiä. Näitä ei kysyjän listalla ollut, mutta pianhan on joulu ja taas joulutähdet ajankohtaisia =)
- Petra
Täältä löytyy luettelo myrkyllisistä kasveista
http://www.hus.fi/default.asp?path=1,28,824,2049,2265,2260,2613
Senecio macroglossus `Variegatus` on kirjovillakko suomenkieliseltä nimeltään, olisikohan tämä se sinun kasvisi.- Anna
Mulla on sellanen mutta yksivärinen. Oon yrittäny löytää sille suomenkielistä nimeä. Kirjovillakko nimi on tuttu, mutta kun kasvi ei ole kirjava! Ehkä siis Senecio macroglossus ilman 'Variegatus':ta? Ja onko sille sitten suomeksi nimeä?
- Anonyymi
"Not found" sanoi linkkisi, olisiko toimivia ?
- Anonyymi
Senecio macroglossus tunnetaan suomalaisella nimellä kirjovillakko.
- Anonyymi
Krotoneista sanottiin aikanaan, ettei pitäisi pitää huonekasveina, kun säteilevät, oliko peräti radioaktiivista sen niiden säteily, vaiko jotain muuta haitallista, joku asiantuntija voisi sanoa. Niitä pidetäänkin ulkomailla, usein ulkokasveina pihalla.
Aika monet huonekasveista, taitavat olla myrkyllisiä, ettei suuhun pidä pistää. Ulkokasveista ainakin sormustinkukka on hyvinkin myrkyllinen. Digitalis purpurea latinaksi, jos oikein muistan.
Monet kasvit myös yhteyttävät, eli puhdistavat ilmaa eläessään, eli myös hyötyjä sisäilmalle on monilla, olikos kultaköynnöksellä esim. sellaisia ominaisuuksia. Kasviammattilaiset voivat kertoa lisää.
Kiinnostava aihe todella, varsinkin tuo kiinnostaa, että jos myönteisiä terveysvaikutuksia. Kertokaa niistäkin jos tiedätte.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja2082834Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1672511Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061172Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.
Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k5831015Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies1241002- 671000
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait271952Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka320921Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20899Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22768