Viikolla uutisoitiin, että ranskassa juhlitaan toisenmaailman Normandian maihinnousun vuosipäivää??? Mitä ihmettä? Saksalaiset marssi koko ranskan läpi melkein paraati marssia 2 viikossa ja iso nenäinen "de guule" kenraali pötki ensimmäisenä karkuun englantiin, jossa sitten räksytti koko sodan, kuin pikku piski. On niillä otsaa. Tyypillistä ranskalaisuutta. Ihan niinkuin Citikka autona ja olkiluodon ydinvoimala. Kaikki menee per-siileen.
Ranskalaista tyyliä?
Heil de gaule
868
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Jos ois ranskanpullat olleet aikoinaan hereillä, ei olisi tarvinnut vuodattaa todellisten automaiden sotilaiden verta Normandiassa. Mutta kun punaviini pöhöttää pään.
Miten ihmeessä Ranskan sotamenestys (tai menestymättömyys) noin 70 vuotta sitten liittyy Citroëniin tai autoihin ylipäätään?
Esimerkkinä ranskalaisuudesta, joka on suuruudenhulluutta, pohjaa vailla olevia puheita, elostelua, vastuun pakoilua yms. negatiivisiä ominaisuuksia joita muissa suurissa kansakunnissa tapaa harvoin, kuten ameriikassa , saksassa, englannissa, japanissa ja myös nykyään venäjällä jossa kaikenmaailman irstailijat on pantu kuriin , toisin kuin EU:ssa.
Citikkaa kyhätty sata vuotta ja valmista ei tule niin kuin Olkiluodossakin jossa kaikki viellä levällään. Urakka myöhässä vuosikausia , kun piti valmistua 4:ssä vuodessa. Puheet niillä on kuin "helppoheikeillä"
Jos nyt tuota toisen maailmansodan aikaa ajatellaan, niin mielestäni Ranska oli kyllä eräs vähiten "suuruudenhulluutta", "pohjaa vailla olevia puheita" tai "vastuun pakoilua" harjoittaneista maailmanpolitiikan toimijoista. Uskon, että ainakin Hitlerin Saksa, Stalinin Neuvostoliitto ja vähän kauempana Hirohiton Japani kunnostautuivat noissa asioissa melkoisen paljon Ranskaa paremmin.
En tiedä miten määrittelet sisällön käsitteelle "irstailu", mutta olen iloinen,että EU:ssa vallitsee vielä suhteellisen suuri yksilönvapaus, jossa ihmisen itseilmaisua ei juuri rajoiteta niin kauan,kun se ei ole ristiriidassa lainsäädännön ja eurooppalaisen oikeustajun kanssa.
Olkiluoto on todellakin täysi fiasko, mutta siinä on kyse aika monesta muustakin tekijästä, kuin punaviiniä suunnittelupöydän äärellä nauttivista ranskalaisista. Enkä itse ainakaan uskaltaisi yhden ainoan, Euroopan periferiaan rakennetavan ydinvoimalan perusteella kyseenalaistaa kokonaisen kansakunnan kykyä tehdä yhtään mitään.
No, eipä tämä citikkaan edelleenkään paljoa liity.Itse olen muutaman moisia kulkuneuvoja omistanut ja kohtalaisen tyytyväinen ollut. Totuus ko. merkin laadusta on todellisessa elämässä jossakin tämän palstan "ääriainesten" mielipiteiden välimaastossa, niin tylsältä kuin se kuulostaakin.;)
Ranskalaisuus ja sitikat punaviineineen , juustoineen on niin mennyttä maailmaa.
Hitlerikään ei aikoinaan viitsinyt palata ranskanmaalle voitonmarssien jälkeen.
Ranska on vain liian kaukana citikkajunteille että he ymmärtäisivä asioiden oikean laidan. Pääsisivät joskus paikanpäälle katsomaan kun mikään ei toimi!
Mitä aihetta ranskalaisilla on juhlia normandian maihinnousua?
Eihän patonginpurijat tehneet mitään maansa vapauttamiseksi.
Siellä ne "miehet" kyyhötti viinikellaissa muotiluomuksissaan.
Pidähän pienempää suuta, ellet itse ollut mukana Normandian maihinnousussa ja Ranskaa vapauttamassa.
Hieno Paul Ankan biisi Normandian maihinnoususta 6.6.1944
https://www.youtube.com/watch?v=hpaTwpWt8BQ