kukapa tähän osaa vastata,

toivottavasti pärjää

mutta pohdiskelen itsekseni (julkisesti). Vein hautausmaalle orvokki-istutuksen. Annoin sen olla astiassaan. Multa oli viedessä jo kostea, hiukan kaasin kannusta vielä siellä hautausmaalla siihen vettä. No, nyt on ainakin mitä ilmeisesti kautta maan tullut viimeiset pari päivää vettä taivaaltakin. Ja ehkä tulee vielä tulevina parina päivänäkin. Joten ajattelin vain, että taitaa olla istutus pilalla.
Sinänsä se kyllä ei siinä pitkälle kesään menestyisi muutenkaan, kun on liian aurinkoinen paikka. Mutta mitäpä sitä näin keväällä vielä muuta veisi.
Etenkin kun en edes ole haudanhaltija - joten pääasiallisesti istutukset vie joku muu. Vaan joskushan sitä on muidenkin käytävä, ettei päästä sanomaan, että ei ole edes haudalla käynyt. Pitkän matkan takaa kävin, joten ei ihan ole taloudellisesti kannattavaa käydä joka viikko katsomassa tilannetta.

3

204

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pärjäilee varmaan

      Kyllä orvokit on kaikinpuolin kestäviä kukkasia ja kun oli astiassa istutus, niin varmaan kuivahtaakin välillä. Voihan ne terälehdet vähän rääpistyä sateessa, mutta uusiahan nuo tekee. Orvokeista olisi vain välillä perattava vanhoja, jo kukkimisensa kukkineita kukkia pois, niin tulisi paremmin uusia, mutta uskon, että kyllä se siellä pärjäilee.
      Joskus orvokit tahtoo venähtää liikaa pituutta ja niistä tulee vähän sellaisia roiskia.

    • isolahti2

      Mun äiti vie mummun haudalle joka kevät orvokkeja, ne voi istuttaa siihen hautakiven eteensuoraan maahan. Siinä on valmiiksi sellainen multatila. Ehkäpä ensivuonna voisit tehdä sillälailla, nin ei haittaa vaikka olisikin vaihtelevat säät. Orvokit on tosiaan kestäviä, mutta ei välttämättä ruukussaan.

      • niinpä.

        Niin, kiitos. Kyllä meilläkin siinä on multatila, mutta kuten sanottu, en ole haudanhaltija, niin en viitsi toisia suututtaa sillä, että istutan omat kukkani siihen. Annan mielelläni heille sen oikeuden, että hoitavat kesäkukat paikalleen. Kun kerran asun vielä kaukana, en voi jatkuvasti käydä hoitamassa. Ja tämä istutus nyt on kuitenkin helposti sitten heitettävissä pois, kun ränsistyy. Sillä vaikka nyt ei niin päivästä toiseen satelisikaan, niin hauta on sen verran auringolta suojaamaton, että kesän oikeasti tullessa orvokit eivät siinä menesty.

        Kiitos vastanneille. Katsoin juuri säätiedotuksen sille seudulle, ja voi, voi, huomenna taas kaatosadetta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rukoilimme Länsimuurilla 2000 vuoden jälkeen, Jumalamme oli antanut meille kaiken takaisin

      Western Wall, In our Hands. 55th Para. https://www.youtube.com/watch?v=u4BJAppyCSo https://en.wikipedia.org/wiki/55th_
      Ateismi
      25
      2618
    2. Mies mitä ajattelet naisista?

      Kerro mitä ajatuksia nousee. Mitä naiset sinulle merkitsee? Sana on vapaa.
      Ikävä
      116
      2436
    3. Saako kantaa asetta

      Voiko olla koskaan kotelossa lonkalla ase.. Siis ei mikään luvaton ase. Johon on luvat. Esim luottamustoimessa, tai kaup
      Ähtäri
      23
      1976
    4. Kerro kaivattusi

      Jokin tapa/piirre mikä sinua viehättää ja mistä hän voisi myös tunnistaa itsensä.
      Ikävä
      58
      1953
    5. Mitä laitatte karjalanpiirakan päälle?

      Voita tietenkin, mutta mitä muuta? Itse yleensä juustoa, jotain leikkelemakkaraa ja tuorekurkkua
      Tuusniemi
      24
      1487
    6. Vakkuri puhuu että Suomi joutuu sotaan.

      Hänen mukaansa asiantuntijat ovat yhtä mieltä että Suomi joutuu sotaan Venäjän kanssa. En tiedä kuinka lähellä se on, mu
      Maailman menoa
      305
      1237
    7. Rakastan sua

      Tiedäthän sen ❤️😢
      Ikävä
      60
      1043
    8. Toinen toista

      Hyvää sunnuntai huomenta susi rinssiltä 🤴🏼☕❄️⚜️❤️
      Ikävä
      258
      1023
    9. Onko sulla mua enää yhtään ikävä

      Etkö halua enää yrittääkään?
      Ikävä
      53
      960
    10. Mikään ei ole ikuista

      Hyvää huomenta. ☕ Susi ulvoo yksin ja tyhjyys kutsuu luokseen.⚜️❄️❤️🥱
      Ikävä
      146
      923
    Aihe