mutta pohdiskelen itsekseni (julkisesti). Vein hautausmaalle orvokki-istutuksen. Annoin sen olla astiassaan. Multa oli viedessä jo kostea, hiukan kaasin kannusta vielä siellä hautausmaalla siihen vettä. No, nyt on ainakin mitä ilmeisesti kautta maan tullut viimeiset pari päivää vettä taivaaltakin. Ja ehkä tulee vielä tulevina parina päivänäkin. Joten ajattelin vain, että taitaa olla istutus pilalla.
Sinänsä se kyllä ei siinä pitkälle kesään menestyisi muutenkaan, kun on liian aurinkoinen paikka. Mutta mitäpä sitä näin keväällä vielä muuta veisi.
Etenkin kun en edes ole haudanhaltija - joten pääasiallisesti istutukset vie joku muu. Vaan joskushan sitä on muidenkin käytävä, ettei päästä sanomaan, että ei ole edes haudalla käynyt. Pitkän matkan takaa kävin, joten ei ihan ole taloudellisesti kannattavaa käydä joka viikko katsomassa tilannetta.
kukapa tähän osaa vastata,
3
231
Vastaukset
- pärjäilee varmaan
Kyllä orvokit on kaikinpuolin kestäviä kukkasia ja kun oli astiassa istutus, niin varmaan kuivahtaakin välillä. Voihan ne terälehdet vähän rääpistyä sateessa, mutta uusiahan nuo tekee. Orvokeista olisi vain välillä perattava vanhoja, jo kukkimisensa kukkineita kukkia pois, niin tulisi paremmin uusia, mutta uskon, että kyllä se siellä pärjäilee.
Joskus orvokit tahtoo venähtää liikaa pituutta ja niistä tulee vähän sellaisia roiskia. - isolahti2
Mun äiti vie mummun haudalle joka kevät orvokkeja, ne voi istuttaa siihen hautakiven eteensuoraan maahan. Siinä on valmiiksi sellainen multatila. Ehkäpä ensivuonna voisit tehdä sillälailla, nin ei haittaa vaikka olisikin vaihtelevat säät. Orvokit on tosiaan kestäviä, mutta ei välttämättä ruukussaan.
- niinpä.
Niin, kiitos. Kyllä meilläkin siinä on multatila, mutta kuten sanottu, en ole haudanhaltija, niin en viitsi toisia suututtaa sillä, että istutan omat kukkani siihen. Annan mielelläni heille sen oikeuden, että hoitavat kesäkukat paikalleen. Kun kerran asun vielä kaukana, en voi jatkuvasti käydä hoitamassa. Ja tämä istutus nyt on kuitenkin helposti sitten heitettävissä pois, kun ränsistyy. Sillä vaikka nyt ei niin päivästä toiseen satelisikaan, niin hauta on sen verran auringolta suojaamaton, että kesän oikeasti tullessa orvokit eivät siinä menesty.
Kiitos vastanneille. Katsoin juuri säätiedotuksen sille seudulle, ja voi, voi, huomenna taas kaatosadetta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 11510253
- 525020
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html422191Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1052048- 261904
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131591Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,411392Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v31981Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta24973Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk54967