Olemme suunnittelemassa ensimmäistä purjehduslomaamme Välimerellä. Tarkoituksena on vuokrata vene kipparin kanssa. Osaatteko suositella tiettyä vuokraajaa, reittiä ym? Onko esim. satamaksuissa eroja eri maiden välillä? Koska meillä ei ole kokemusta venevuokrauksesta uilkomailla lainkaan, niin kaikki neuvot ja vinkit ovat tervetulleita (jos vaikka tiedätte jonkun tutun joka vuokraa venettään tuokokuun lopussa kesäkuun alussa).
Purjehdusloma Välimerellä
7
3432
Vastaukset
- Kossilainen
Kysyhän kolmen viikon kuluttua uudelleen. Meidän porukka on lähdössä ensi viikon lopulla Kosille Kreikkaan viikoksi 40 jalkaisella Sun Odysseylla seilaamaan.
Tähän saakka homma on sujunut kivasti. Mooringsilla on ennakkovaraajan etu; 10% alennus vuokraan jos varauksen tekee yli vuoden ennen lomaa. Meillä taksa per lärvi on vain 50 e enemmän kuin mitä vastaava loma hotellissa olisi maksanut, eli ei rassaa kukkaroa.- jiippi
Joo
Me ollaan lähetty Kossilta jo kolme kertaa. Sieltä on hyvä lähtee koska on oikeestaan kolme ilmansuuntaa mihin voi lähteä (neljä jos haluu mennä turkkiin)Esim. rannikko kohde missä ei ole saaria niin voi vaan lähtee molempiin suuntiin pitkin rannikkoa ja tulla takas. Eli sitä kryssiä tulee takuulla ainakin jonkin verran. Kossilla on yleensä paremmat tuulet (näin olen kuullut) ja vapautta valita enemmän. Yleensä seuraavaa etappi näkyy jo (ehkä johonki Santorinille ei näy koska sinne 120m matkaa)Jos on edes jonkin verran kokemusta niin mun mielestä kipparista ei kannata maksaa, ei ole kuitenkaan ilmanen. Satamamaksuja
ei juuri ole peritty, Kalimnoksessakin meni joku muutaman euron vero. (ja siihenkin satama viranomaiset tarjos kylmän kaljan!) Kannattaa hommaa vähän etukäteen tietoa saarista jossa aikoo vierailla niissä yleensä on paljo kateltavaa, eli silleen saa niistä enemmän irti. Hienoja reissuja on ollu joka ikinen, kateeks käy ku pääsette täältä sateesta...Tukikohdan pomo on Andreas nimeltään ja se hoitaa hommat yleensä erinomaisesti (hyvä tyyppi ehdottomasti!!!)
PS. pikku neuvo joka voi olla hyödyllinen jos ei tiedä. Eli jos sattuu tuulemaan reippaasti niin suoja ei välttämättä löydy saarten takaa. Me luultiin niin ja tuumattiin että saaren takaa vois löytyy vähän tuulen suojaa. Siellä tuulet tuli alas vuoren rinteitä entistä kovempana. Mutta mentiin vähän saaresta pois päin avoimille vesille sopivaa kurssia niin kyllä se siitä - Kossilainen
jiippi kirjoitti:
Joo
Me ollaan lähetty Kossilta jo kolme kertaa. Sieltä on hyvä lähtee koska on oikeestaan kolme ilmansuuntaa mihin voi lähteä (neljä jos haluu mennä turkkiin)Esim. rannikko kohde missä ei ole saaria niin voi vaan lähtee molempiin suuntiin pitkin rannikkoa ja tulla takas. Eli sitä kryssiä tulee takuulla ainakin jonkin verran. Kossilla on yleensä paremmat tuulet (näin olen kuullut) ja vapautta valita enemmän. Yleensä seuraavaa etappi näkyy jo (ehkä johonki Santorinille ei näy koska sinne 120m matkaa)Jos on edes jonkin verran kokemusta niin mun mielestä kipparista ei kannata maksaa, ei ole kuitenkaan ilmanen. Satamamaksuja
ei juuri ole peritty, Kalimnoksessakin meni joku muutaman euron vero. (ja siihenkin satama viranomaiset tarjos kylmän kaljan!) Kannattaa hommaa vähän etukäteen tietoa saarista jossa aikoo vierailla niissä yleensä on paljo kateltavaa, eli silleen saa niistä enemmän irti. Hienoja reissuja on ollu joka ikinen, kateeks käy ku pääsette täältä sateesta...Tukikohdan pomo on Andreas nimeltään ja se hoitaa hommat yleensä erinomaisesti (hyvä tyyppi ehdottomasti!!!)
PS. pikku neuvo joka voi olla hyödyllinen jos ei tiedä. Eli jos sattuu tuulemaan reippaasti niin suoja ei välttämättä löydy saarten takaa. Me luultiin niin ja tuumattiin että saaren takaa vois löytyy vähän tuulen suojaa. Siellä tuulet tuli alas vuoren rinteitä entistä kovempana. Mutta mentiin vähän saaresta pois päin avoimille vesille sopivaa kurssia niin kyllä se siitäKaikki vinkit ovat aina tervetulleita ja näistäkin löytyi taas muutama uusi tieto. Noita satamamaksuja mun seurue on mm. eniten pähkäillyt etukäteen.
- JOS
..homma toimii moitteettomasti. Kipparoiduista veneistä ei ole kokemusta, mutta luulisi sen toimivan vähintäänkin yhtä hyvin.
Hyvää lomaa! - Ei paha!
Välimereltä ei kokemusta, mutta kauempana sijaitseva Moorings-kohde onnistui ainakin meidän kohdallamme kiitettävästi, samoin sen suomalaisedustaja Sail-A-Round. Kokemus houkutteli suosittelemaan!
- No worries ;)
Suomessa agentteina
Midnight Sunsailing ---> Navayachtsin veneet : http://www.navayachts.gr/
Voit kysyä tarjousta myös suoraan tarjousta
Aurinkomatkat/Sunsail ---> Kiriacouliksen veneet:
http://www.kiriacoulis.com/
Myös täältä voit kysyä suoraan tarjousta
Sail Around ---> Moorings
Saat suoran tarjouksen, mutta sail around toimii välikätenä.
Jos haluat säästää selvää rahaa
Niin tässä pari ideaa
Eliteyacths ---> [email protected]
Yrityksellä ei ole varsinaisia nettisivuja koska kyseessä on keskusagentti mikä järkkäilee veneitä muille vuokraamoille.
Omistaja: Babis Tzozolakis hoitaa vain ensiluokkaisia veneitä ja tällä en tarkoita mitään muuta kuin että ne ovat kunnossa, jos koko on sopiva niin kysäise Feeling 39 tai Feeling 44.
Löytyy myös paljon Dufoureita ja muita PURJEVENEITÄ
Jos käytät Eliteyachtsia niin ehdottomasti kippariksi Dimitri Yiannoulis, tietää mitä kapakala on ja kaiken antiikin filosofiasta;) (jos Dimitri on kiireinen, niin kysäise Leonidasta)
Suoraan hankittaessa myös Istion on hyvä, mutta ota vene suoraan Kossilta, koska muuten päädyt todennäköisesti Navan veneeseen (tekevät yhteistyötä), ei ei navassa ole sinänsä mitään vikaa, mutta Istionin omistaja hoitaa busineksiaan henk. koht. Kossilla
Vernicos on iso vuokraamo, löydät hyviä tarjouksia heidän nettisivuiltaan. http://www.vernicos.com/chartering/special_Offers.asp?page_id=45
Pari asiaa, mitä on syytä ottaa huomioon.
Kun valitset purjehdusaluetta, niin Cycladeilla tuulee usein Heinä-Syyskuussa viittä vaille v:tusti, eli pitää olla halua kovempaan menoon.
Tuulee tarkoittaa tässä, että voipi tuulla useamman päivän yli 20 m/s ja puuskissa yli 30m/s.
Tuulet eivät välttämättä ole helposti ennustettavissa...tai ovat ne lähtökohtaisesti kykladeilla tuulee - nimim 50 mailia ja keskituuli yli 30m/s.
Rauhallisempia alueita ovat Argolic ja Saronic Gulf Suoraan Ateenasta etelään tai sitten Ionian Kreikan länsipuolella (ei ole henkilökohtainen suosikkini)
Toinen asia, jos et ota kipparia (suositeltavaa) niin kansainvälinen huviveneenkuljettajan lupakirja olisi syytä löytyä, jotkut vuokraavat ilmankin, mutta en suosittele, koska jos rannikkovartiosto sattuu pysäyttämään niin sellainen pitäisi löytyä!
Ehdottomasti ottaisin Elite Yachtsin, jos haluat hyvää palvelua ja hyvän veneen kohtuu hinnalla. Vaatii kuitenkin sen verran viitseliäsyyttä että kirjoitat yhden mailin, sen jälkeen homma hoituu kuin tanssi!- jiippi
On totta että veneitä vuokraa muutkin kuin Moarings ja hinnoissa on eroja varmasti juuri niin että Moarings on kalliimmasta päästä. Dunkkerin sanoin "että jos et tiedä mitä ostat niin osta kallein, se ei ainakaan ole huonoin" Nähtiin kesällä 2003 juuri Kossilla kun jotkut ranskalaiset oli vuokrannu jonku Feelingin joka sitte ei vastannutkaan odotuksia (ei kyllä ihan "pakasta vedetyltä" vaikuttanutkaan). Ranskalaiset ei huolinu koko paattia ja tietty lihava riita siitä syntyi. Kossihan kuuluu Dodekanesiaan ja kyllä sielläkin voi lakaista reilummin, meille ei nyt noin kovaa kohdalle sattunut vaikka kerran paripäivää tuulikin reippaasti. Meiltä ei ole kysytty kansainvälistä huvivenelupakirjaa. (Moaringsin taholta)Ekana kertana jouduin kyllä hieman kertomaan purjehduskokemuksista, uskon kyllä että rannikkovartiosto voi sellaista kysellä. Onko muuten tietoo että mitäs jossei sellasta löydy? Täytyy myöntää että sulta löytyy hyvät tiedot vuokraajista...
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen kannatusromahdus ilahduttaa
Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.1994740Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?
Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o2043410Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän
elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi1212952Pitkän päivän ilta
Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel1562932Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?
Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis442860Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?
Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat132297Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin
Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos522288Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien732186Totuus sattui demareihin, vaativat asiallisen jutun poistoon
ja oli vielä suosittu, mutta kun demarit tarpeeksi valittivat, niin poistettiin. Raukkamaista toimintaa. Eli siis juttu552025En selvinnyt ilman naarmuja
Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa131995