Suomi oli neljäkymmentä vuotta sodan jälkeen täysin omavarainen ja maailman rikkaimpia maita 80-luvulla. Mitenhän kauan virolaisilla saamattomilla vätys surkimuksilla menee tämän saavuttamiseen. Suomalaiset eivät itkeneet rajoista ja muista vaan kävivät kauppaa Neuvostoliiton kanssa ylpeytensä niellen. Moni virolainen huora yleensä tyrkytti itseään 80-luvulla rikkailla suomalaisille jotka kohtelivat näitä kuin pillunkantotelineitä. Viro itkee vielä sadankin vuoden päästä kommunismista ja on jopa riippuvaisempi Suomesta kuin nyt.
Ikävä tosiasia
3
137
Vastaukset
- Tutustu naapuriin
Koska kirjoittaja on viimeksi käynyt Virossa, kun kirjoittaa ikään kuin jotain tietäisi. Itse ajelin pariin kertaan kevään kuluessa ristiin rastiin Baltiaa, aina Kaunasiin saakka.
Ihmiset tietenkin kyselevät että jatkuuko lama. Tässäkin voin kertoa että taas näyttää päällisin puolin Virossa elettävän kuin ennen lamaa "normaalisti", poikkesin mm. muutamalla autokorjaamolla kun piti öljyt vaihdattaa. Mutta julkisivun takana köyhyys varmaan jatkuu, mutta yrittämällähän tilanne paranee.
Tuossa rinnalla kannattaa seurata Ukrainan tilannetta, sekin oli saman 50 vuotta Neuvostoliiton koirakoulussa ja kehitystä ei tapahtunut, eikä edes perusasiat ole selvillä: yksilön oikeudet, poliittiset keskustelut, kompromissit mielipiteiden kesken jne.
Virossa ym sen sijaan taustalla on aikaisempi itsenäisyys, joka antaa perustaa tälle jo 20 vuotta jatkuneelle kehitykselle.
Kannattaa kulkea Virossa antennit ylhäällä laajemmalti ja haastatella ihmisiä. Kyllä siinä saa tuntumaa asioiden todelliseen tilaan. Itse olen siellä viihtynyt retkillä jo yli 20 vuotta.- Fiksu suomalainen
Ei se oo käyny, ei Virossa eikä muuallakaan. Se on palstan vakiohäirikkö, oikeaa elämää ei ole, vain kuvitelmia Virosta ja virolaisista. Moni on hänen väittämiään oikaissut mutt a siitäkös tuo ääliö vain innostuu ja alkaa kirjoittelemaan monikkona (kuittailee itselleen, luulee että uskomme hänellä olevan tällä palstalla samoin ajattelevia kavereita).
Hienon infon laitoit, kiitos siitä, mutta älä kuittaile tuolle typerykselle.
- Kulkukauppias73v
Kerronpa kuitenkin yhden kuvaavan esimerkin siitä, kuinka vaikeasta tilanteesta Virossa 1989 lähdettiin.
Ei nimittäin ollut tienvarsilla eikä kaupungeissakaan huoltoasemia. Auton perään otimme mukaan bensaa jerrykannuissa.
Täydennystä oli mahdollista saada vain vierailuilla tehtaisiin, maatiloille jne, joilla oli polttoainevarastoja. Ja mielellään nuo ulkomaisia vieraita auttoivatkin.
Tilanne helpottui sitten kun tienvarsiin ilmestyi liikkuvia polttoaineasemia. Liikemiehiä, jotka myivät bensaa suoraan tankkiautoista. Laatu oli sitä mitä olivat jostakin saaneet hankittua. Joskus väitettiin että jopa lisäsivät sekaan vettä, että oli enemmän myytävää.
Pian kuitenkin Neste, norjalaiset jne alkoivat rakentaa bensa-asemia ja tilanne parani.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24745329Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3011223Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy19710860Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369701Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858518Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236501Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok03200Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys282212- 361602
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261500