Suomi oli neljäkymmentä vuotta sodan jälkeen täysin omavarainen ja maailman rikkaimpia maita 80-luvulla. Mitenhän kauan virolaisilla saamattomilla vätys surkimuksilla menee tämän saavuttamiseen. Suomalaiset eivät itkeneet rajoista ja muista vaan kävivät kauppaa Neuvostoliiton kanssa ylpeytensä niellen. Moni virolainen huora yleensä tyrkytti itseään 80-luvulla rikkailla suomalaisille jotka kohtelivat näitä kuin pillunkantotelineitä. Viro itkee vielä sadankin vuoden päästä kommunismista ja on jopa riippuvaisempi Suomesta kuin nyt.
Ikävä tosiasia
3
150
Vastaukset
- Tutustu naapuriin
Koska kirjoittaja on viimeksi käynyt Virossa, kun kirjoittaa ikään kuin jotain tietäisi. Itse ajelin pariin kertaan kevään kuluessa ristiin rastiin Baltiaa, aina Kaunasiin saakka.
Ihmiset tietenkin kyselevät että jatkuuko lama. Tässäkin voin kertoa että taas näyttää päällisin puolin Virossa elettävän kuin ennen lamaa "normaalisti", poikkesin mm. muutamalla autokorjaamolla kun piti öljyt vaihdattaa. Mutta julkisivun takana köyhyys varmaan jatkuu, mutta yrittämällähän tilanne paranee.
Tuossa rinnalla kannattaa seurata Ukrainan tilannetta, sekin oli saman 50 vuotta Neuvostoliiton koirakoulussa ja kehitystä ei tapahtunut, eikä edes perusasiat ole selvillä: yksilön oikeudet, poliittiset keskustelut, kompromissit mielipiteiden kesken jne.
Virossa ym sen sijaan taustalla on aikaisempi itsenäisyys, joka antaa perustaa tälle jo 20 vuotta jatkuneelle kehitykselle.
Kannattaa kulkea Virossa antennit ylhäällä laajemmalti ja haastatella ihmisiä. Kyllä siinä saa tuntumaa asioiden todelliseen tilaan. Itse olen siellä viihtynyt retkillä jo yli 20 vuotta.- Fiksu suomalainen
Ei se oo käyny, ei Virossa eikä muuallakaan. Se on palstan vakiohäirikkö, oikeaa elämää ei ole, vain kuvitelmia Virosta ja virolaisista. Moni on hänen väittämiään oikaissut mutt a siitäkös tuo ääliö vain innostuu ja alkaa kirjoittelemaan monikkona (kuittailee itselleen, luulee että uskomme hänellä olevan tällä palstalla samoin ajattelevia kavereita).
Hienon infon laitoit, kiitos siitä, mutta älä kuittaile tuolle typerykselle.
- Kulkukauppias73v
Kerronpa kuitenkin yhden kuvaavan esimerkin siitä, kuinka vaikeasta tilanteesta Virossa 1989 lähdettiin.
Ei nimittäin ollut tienvarsilla eikä kaupungeissakaan huoltoasemia. Auton perään otimme mukaan bensaa jerrykannuissa.
Täydennystä oli mahdollista saada vain vierailuilla tehtaisiin, maatiloille jne, joilla oli polttoainevarastoja. Ja mielellään nuo ulkomaisia vieraita auttoivatkin.
Tilanne helpottui sitten kun tienvarsiin ilmestyi liikkuvia polttoaineasemia. Liikemiehiä, jotka myivät bensaa suoraan tankkiautoista. Laatu oli sitä mitä olivat jostakin saaneet hankittua. Joskus väitettiin että jopa lisäsivät sekaan vettä, että oli enemmän myytävää.
Pian kuitenkin Neste, norjalaiset jne alkoivat rakentaa bensa-asemia ja tilanne parani.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1776454Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto775339Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost143725Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1223365Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT1832737Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat742325Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku12088Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val421675Sinä et halunnut sitoutua
Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne191596- 981326