Lista kaikista vl-puhujista

Mistäköhän tämä lista olisi saatavilla? Mistä rauhanyhdistysten seuratoimikunnan väki löytää puhujien nimet ja yhteystiedot, jotta voivat heitä kysyä puhumaan seuroihin?
9639
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Puhujista on olemassa vihkonen josta on luetteloitu puhujat ja osoitteet sekä puhelinnumerot. Näin ainakin 1980-luvulla ja 1990-luvulla. Vaikea varmaan saada käsiin jossei kuulu jakeluun. Sitä luetteloa ei jaeta Hesarin välissä liitteenä.

Äänestä
  • Vl-puhujia on kärähtänyt lasten raiskaamisesta niin lapjon, ettei heidän nimiään enää julkisteta, vaan ne salataan visusti.

    Äänestä

Minulla on puhujaluettelo, ei se mikään salakirja ole. Se lähetetään Srk:sta määrätyille ry:n toimihenkilöille. Vaikka nimi on siellä niin se ei ole elämänkirja, joku rikostensalaaja siellä vieläkin esiintyy, ei sais pyytää mihinkään puhumaan sellaista.

Äänestä
  • Miksi seurakunnat pitävät puhujana, vaikka henkilö tulisi ehdottomasti erottaa tehtävästä? Miten hoitajina toimineet ja asiansa kotjaamatta ja korvaamatta jättäneet kehtaavat nousta seurakunnan eteen? Pitäisi olla myös oma ymmärrys ja vastuu pyytää vapautusta.

    1Äänestä

  • Anonyymi00007 kirjoitti:

    Miksi seurakunnat pitävät puhujana, vaikka henkilö tulisi ehdottomasti erottaa tehtävästä? Miten hoitajina toimineet ja asiansa kotjaamatta ja korvaamatta jättäneet kehtaavat nousta seurakunnan eteen? Pitäisi olla myös oma ymmärrys ja vastuu pyytää vapautusta.

    Tosiaan miten kehtaavat?

    1Äänestä

Vl-uskovaisia maallikkosaarnaajia on noin 700 ja heistä Johanna Hurtigin tutkimuksessa oli lapsiaan raiskannut 29.

Vl-pedofilian uhreista Hurtigin arvion mukaan alle 5% (1/20) ilmoittautui tutkimukseen, joten laskekaa siitä, kuinka monta pedofiilia puhujissa on.

1Äänestä
  • Helppo yhtälö eli siis 20x29=580 eli 120 puhujaa eivät ole pedofiilejä. 82,8 % ovat pedofiilejä.

    Äänestä

  • Tyyne5 kirjoitti:

    Helppo yhtälö eli siis 20x29=580 eli 120 puhujaa eivät ole pedofiilejä. 82,8 % ovat pedofiilejä.

    Hahaa tuota järenköyhyyttä ;)

    Äänestä

L.Anttila Kajaanin Suviseuroissa vuonna 1978 saarnasi Paavalin kirjeestä: .."muistakaa siis entisiä päiviä, jolloin te valistetuksi tulitte ja kärsitte monen vaivan ja pilkan..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Vl-fani kirjoitti:

Mistäköhän tämä lista olisi saatavilla? Mistä rauhanyhdistysten seuratoimikunnan väki löytää puhujien nimet ja yhteystiedot, jotta voivat heitä kysyä puhumaan seuroihin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu