Tutkimus ravintolisistä!

annitukia

Hei!


Olen toisen vuoden lukio-opiskelija Liedon lukiosta ja teen terveystiedon kurssilla (3. kurssi) tutkimusta raskaana olevien naisten ravintolisien käytöstä. Tutkimuksen tarkoitus on selvittää, saavatko raskaana olevat naiset tarpeeksi tärkeitä vitamiineja ja kivennäisaineita.


Jos siis olet raskaana tai olet ollut viime vuosien aikana, toivoisin sinulta vastauksia muutamiin kysymyksiin. Toivon vastauksia niin ravintolisiä käyttäneiltä kuin käyttämättä jättäneiltä. Vastaajien anonymiteetti taataan ja tutkimustulokset julkaistaan ainoastaan terveystiedon opettajalleni, sekä muille kurssilaisille. Pyynnöstä voin lähettää tutkimustulokset myös vastaajien sähköpostiin.


1.Käytätkö/käytitkö raskauden aikana jotakin/joitakin ravintolisiä? Jos, niin mitä?

2.Jos et käytä/käyttänyt mitään ravintolisiä, osaatko sanoa miksi et? (Esim. Ovatko ravintolisät mielestäsi liian kalliita tai epäluotettavia?)

3.Kuinka usein käytät/käytit ravintolisiä? (Esim. Päivittäin, viikoittain tai satunnaisesti?)

4.Oletko käyttänyt ravintolisiä aina, vai aloititko niiden käytön vasta kun huomasit olevasi raskaana?


Vastata voit tähän viestiketjuun, tai sähköpostiini. Vastauksissa toivon rehellisyyttä tutkimuksen tulosten luotettavuuden takaamiseksi.


Jos haluat lisätietoja tutkimukseeni liittyen, minun saa yhteyden sähköpostitse tai puhelimitse.


S-posti: [email protected] puh. 050 919 25 96


Ystävällisin terveisin,


Anni Tukia

lukio-opiskelija

Liedon lukio

0

155

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Muovikassikartelli

        Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
        Talousrikokset
        33
        2114
      2. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

        Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
        Maailman menoa
        47
        1721
      3. Hallintooikeus..

        "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
        Pyhäjärvi
        112
        1506
      4. Olen rakastunut

        varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
        Ikävä
        104
        1246
      5. Ootko A-nainen vielä vihainen?

        Siitä että en uskaltanut kohdata itseäni silloin kun olit kukassa? Olen tajunnut että tein tosi tökerösti sua kohtaan ja
        Ikävä
        104
        1034
      6. Jos se joskus oli molemminpuolista

        niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
        Ikävä
        76
        988
      7. Mikä on kaivattusi

        ammatti?
        Ikävä
        59
        875
      8. Teit yllättävän siirron

        Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
        Ikävä
        34
        872
      9. Laita nyt se viesti

        Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
        Ikävä
        52
        799
      10. Kaipaatko nainen

        Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
        Ikävä
        101
        753
      Aihe