Onko kertakäyttöisissä sähkötupakoissa myös jotain nestettä sisällä?! Olen nähnyt vaan niitä, mihin nestettä laitetaan, mutta koirani piti koirapuistossa ollessamme kutakuinkin jotain tällaista purutikkuna http://www.paulsaar.com/aloituspakkaukset/paulsaar®-traditional-aloituspakkaus-blister ONKO TÄSSÄKIN JOTAIN NESTETTÄ SISÄLLÄ? ei ainakaan näytä.. ja onko mahdollista, että poisheittäjä on käyttänyt tällaisen vaan loppuun ja heittänyt menemään eli koira ei olisi saanut mitään myrkkyjä elimistöönsä?! Käytin koiraani eläinlääkärissä, joka oli sitä mieltä, että koiraa seurataan paripäivää, havannoidaan näkyykö mahdollisia myrkytysoireita ja jos näkyy, niin takaisin lekuriin! Mitä jos tuossa on ollut, vaikka nikotiinia? Mitä se aiheuttaa tollaselle 4kg koiralle?!
Koirani pureskeli sähkötupakan säpäleiksi!!!
PuruKapula
1263
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Itsellä on saman firman härmäke. (EI SAISI mainostaa:D) saataa pieniä jäämiä olla nikotiinia sisällä tai sattaa olla että polttaja on käytännyt patruunoita mitkä ei sisällä nikotiinia, suomen laki kieltää suomessa myydä nikotiini pohjasia patruunoita ne pitää ulkomailta tilata.
Mutta itse aiheeseesi koirallasi tuskin mitään vaivoja tule ja saisi myrkytystiloja.
Tupakoitsioiden olisi hyvä älytä (koiran omistajienkin) pentukoirat tahtooo imuroida maasta mitä tahansa tupakan stumppeja(että stumpit taskuun tai paikaan mistä ei lapset ja koirat saa niitä) ja muuta mahdollista, esim purukumia missä on xylitolia saattaa pieninäkin määrinä saattta koitsuilta henki lähteä.
Itse tiedän tapauksen kun erään tuontikoira söi xylitoli purukumia sillä seurauksin että kuoli xyliton purukumin takia.
Ei pelkästän koirattomat ole ajattelemattomia myöskin koirien omistajatkin, itse saatan keräillä lasinsiruja esim. taskunpohjalle jos muuta paikkaa ei ole mihin niitä voisi laitella jos ne vaarantaa ihmisiä tai koiria.