kuinka isoksi partamonni..

jude

..kasvaakaan? Muistan kysyneeni sen silloin sitä ostettaessa, mutta tuli ajatuskatko. Kyseessä viiksekäs versio, elikkä ilmeisestikkin koiras?

4

502

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • bettaristic

      Partamonnikoiras voi kasvaa siinä 15-17 cm pituiseksi. Naaraat jäävät sentin pari lyhyemmiksi.
      Koiraalle minimi akvaarion koko on siinä 100 litran paremmalla puolella. Naarasta en tyrkkäisi alle 80-litraiseen.

    • fisu

      partamonni kasvaa noin 10-15 senttiseksi

    • oikku04

      Hiukan ylikokoiseksi kasvanut partis. Kun se kuoli nin mittasin sen pituudeksi 22 cm pyrstön kanssa.
      Liekö sillä jotakin tekemistä ison koon kanssa että kala eli koko elämänsä ajan yli 600-litraisessa tankissa ainoana lajinsa edustajana joten tilaa oli.

      • bettaristic

        Tekisi kyllä mieleni nähdä kuva moisesta vonkaleesta.

        Voisitko ehkä laittaa profiiliisi siitä kuvan hetkeksi aikaa (vaikka onkin kiellettyä, vai sanottiinko siinä että kuvan pitää esittää ihmisen nassua :D)?

        Suurin partis mistä olen kuullut oli 17 cm, vaikka en mä sitä livenä nähnyt. Suurimmat mitä oon nähnyt ihan hengissä on Särkänniemessä ja yks mun kaverilla oleva partisukko, se on jotain 15 cm hujakoilla.

        Toi sun partiksesi ei ehkä kuitenkaan ole ollut ihan tavallinen maatiaispartis, ettei vaan olisi ollut konnapartamonni (A. ranunculus)?
        http://www.zoopet.com/akvarium/images/150/14.jpg
        Se kasvaa planetcatfishin mukaan 20 senttiseksi (fishbasen mukaan vain n. 13 cm).


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      98
      4446
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3303
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2370
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1378
    5. Minulla on käsitys

      Ettet ole kovin se k s uaalinen ihminen.
      Ikävä
      34
      1113
    6. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      32
      1036
    7. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      12
      1033
    8. 158
      997
    9. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      924
    10. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      862
    Aihe