Finni, jossa ei ole päätä.

rumaruma

Miten saan pois otsassa olevan suurehkon finnin, jossa ei ole päätä - toisin sanoen, puristettaessa sieltä ei tule mitään ulos.
Finni ilmestyi yhden yön aikana ja oli aluksi todella suuri ja kipeä. Puristin sitä aika kovaa, mutta mitään ei tullut ulos. Siitä tuli vain vielä kipeämpi ja punaisempi ja iho kärsi. Nyt finni on ollut otsassa kaksi viikkoa. Se on vähän pienempi, mutta yhä punainen. Kipeältä se tuntuu vain painettaessa. Siinä ei ole edelleenkään päätä, eikä edes pientä kuultoa sisällöstä. En uskalla enää puristella sitä.

Suurin pelkoni on, että kyhmy jää ikuisesti otsaani... tohon kulmakarvojen väliin ja tulen olemaan aina tällainen yksisarvinen. Pelkään, että se jotenkin vaan kovettuu ja ikuistuu mun naamatauluun. Mitä voin tehdä sille, jotta saan sen pois? Mitä voisin laittaa siihen, jotta se alkaisi parantua ja hävitä? Luin jostain hammastahnasta ja hunajasta. Jotkut laittavat hydrokortisonia ja sitten jotain kuivattavia finnivoiteita apteekista. Pitääkö finniä hautoa kuumalla vedellä vai jääpalalla? Auttakaa kiltit.

9

838

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ds43sd

      Suosittelen psykiatria

      • rumaruma

        Et siis tiedä keinoja... kiitos kommentista kuitenkin. Ilahduin, kun näin yhden vastauksen tulleen kysymykseeni. :|


      • kärsivälllisyyttä
        rumaruma kirjoitti:

        Et siis tiedä keinoja... kiitos kommentista kuitenkin. Ilahduin, kun näin yhden vastauksen tulleen kysymykseeni. :|

        Finni on ihonalainen, joten mitkään puristelut tai paikallishoidot eivät tehoa.. Sinun on vain odotettava, että finni hälvenee itsestään..

        Itselläni on myös kokemusta näistä, ja niissä todellakin kestää, ennenkuin edes palautuvat ihonmukaisesti saatika sitten vaalenevat.. :(

        Jos patti vain jatkaa oloaan, eikä muutu yhtään pienemmäksi, niin suosittelen ihotautilääkäriä. Muttä älä tosissaan puristele väkisin, pidentää vain paranemisaikaa...


      • rumaruma
        kärsivälllisyyttä kirjoitti:

        Finni on ihonalainen, joten mitkään puristelut tai paikallishoidot eivät tehoa.. Sinun on vain odotettava, että finni hälvenee itsestään..

        Itselläni on myös kokemusta näistä, ja niissä todellakin kestää, ennenkuin edes palautuvat ihonmukaisesti saatika sitten vaalenevat.. :(

        Jos patti vain jatkaa oloaan, eikä muutu yhtään pienemmäksi, niin suosittelen ihotautilääkäriä. Muttä älä tosissaan puristele väkisin, pidentää vain paranemisaikaa...

        Kiitos paljon... kommenttisi oli lohduttava. Kärsivälliyys on hyve.
        Kurja tällainen paukama noin näkyvällä paikalla ja ylioppilaaksi tulossa nyt kuun lopussa. Aika pinnallista, täytyy myöntää. :)


    • pitkä kokemus

      Ei kannata ainakaan yrittää kuivattaa sitä. Kestää vaan kauemmin ennenku lähtee. Olen itse havainnut parhaimmaksi keinoksi antaa patille paljon kosteutta. Se on ollut parhain apu.

      • rumaruma

        Hei kiitos kommentista... tarkoitatko tuolla kosteudella jotakin kosteusvoidetta vai ihan vaan jotain "saunomista" tai vastaavaa, jossa ihohuokoset aukeavat?


      • pitkä kokemuskaikest
        rumaruma kirjoitti:

        Hei kiitos kommentista... tarkoitatko tuolla kosteudella jotakin kosteusvoidetta vai ihan vaan jotain "saunomista" tai vastaavaa, jossa ihohuokoset aukeavat?

        Ihan kunnon kosteuttavaa kosteusvoidetta. Se kuivaaminen vaan jämäyttää sen patin paikalleen. Tein itse juuri sen virheen, että aloin kuivattamaan. Lopulta tajusin rasvata sitä, niin heti alkoi pienemään.


    • :;))))))

      Tosissaan, puristelemalla et sieltä mitään pihalle saa. Voi mennä muutamia viikkoja, että se lähtee, mutta lähtee kuitenkin. Ei sinusta mitään sarvipäätä ole tulossa... :D

      Minulla on aika ajoin noita, nyttenkin ollut korvanlehdessä 3 viikkoa, mutta hitaasti ja varmasti se siittä pienenee ilman mitään ihme konsteja... :)

      • rumaruma

        Ihanaa, kiitos! Tuon juuri halusinkin kuulla, että siinä saattaa mennä muutamia viikkoja, mutta että se kuitenkin lähtee. Olen hoitokeinoja etsiessäni törmännyt kaikenmaailman koteloituneisiin finneihin ja kystiin, jotka saa pois ainoastaan leikkauksella. :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      118
      3120
    2. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      61
      2795
    3. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      35
      2172
    4. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      103
      2098
    5. Mikä aate kaiken pahan takana?

      Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
      Maailman menoa
      129
      1962
    6. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      44
      1931
    7. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      10
      1172
    8. Kristinoppi ja vähäkatekismus:

      Luther Lapsikasteesta: "Mitä kaste antaa eli hyödyttää? Kaste vaikuttaa syntien anteeksiantamuksen, vapauttaa kuolemas
      Luterilaisuus
      67
      984
    9. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      12
      925
    10. Valtuuston puheenjohtaja ei hallitse kokousta

      Kemijärven kaupunginvaltuuston puheenjohtaja antoi teatterin pyöriä valtuustossa. Sosialidemokraattien Risto Korkalon pu
      Kemijärvi
      77
      880
    Aihe