Miten saan pois otsassa olevan suurehkon finnin, jossa ei ole päätä - toisin sanoen, puristettaessa sieltä ei tule mitään ulos.
Finni ilmestyi yhden yön aikana ja oli aluksi todella suuri ja kipeä. Puristin sitä aika kovaa, mutta mitään ei tullut ulos. Siitä tuli vain vielä kipeämpi ja punaisempi ja iho kärsi. Nyt finni on ollut otsassa kaksi viikkoa. Se on vähän pienempi, mutta yhä punainen. Kipeältä se tuntuu vain painettaessa. Siinä ei ole edelleenkään päätä, eikä edes pientä kuultoa sisällöstä. En uskalla enää puristella sitä.
Suurin pelkoni on, että kyhmy jää ikuisesti otsaani... tohon kulmakarvojen väliin ja tulen olemaan aina tällainen yksisarvinen. Pelkään, että se jotenkin vaan kovettuu ja ikuistuu mun naamatauluun. Mitä voin tehdä sille, jotta saan sen pois? Mitä voisin laittaa siihen, jotta se alkaisi parantua ja hävitä? Luin jostain hammastahnasta ja hunajasta. Jotkut laittavat hydrokortisonia ja sitten jotain kuivattavia finnivoiteita apteekista. Pitääkö finniä hautoa kuumalla vedellä vai jääpalalla? Auttakaa kiltit.
Finni, jossa ei ole päätä.
9
838
Vastaukset
- ds43sd
Suosittelen psykiatria
- rumaruma
Et siis tiedä keinoja... kiitos kommentista kuitenkin. Ilahduin, kun näin yhden vastauksen tulleen kysymykseeni. :|
- kärsivälllisyyttä
rumaruma kirjoitti:
Et siis tiedä keinoja... kiitos kommentista kuitenkin. Ilahduin, kun näin yhden vastauksen tulleen kysymykseeni. :|
Finni on ihonalainen, joten mitkään puristelut tai paikallishoidot eivät tehoa.. Sinun on vain odotettava, että finni hälvenee itsestään..
Itselläni on myös kokemusta näistä, ja niissä todellakin kestää, ennenkuin edes palautuvat ihonmukaisesti saatika sitten vaalenevat.. :(
Jos patti vain jatkaa oloaan, eikä muutu yhtään pienemmäksi, niin suosittelen ihotautilääkäriä. Muttä älä tosissaan puristele väkisin, pidentää vain paranemisaikaa... - rumaruma
kärsivälllisyyttä kirjoitti:
Finni on ihonalainen, joten mitkään puristelut tai paikallishoidot eivät tehoa.. Sinun on vain odotettava, että finni hälvenee itsestään..
Itselläni on myös kokemusta näistä, ja niissä todellakin kestää, ennenkuin edes palautuvat ihonmukaisesti saatika sitten vaalenevat.. :(
Jos patti vain jatkaa oloaan, eikä muutu yhtään pienemmäksi, niin suosittelen ihotautilääkäriä. Muttä älä tosissaan puristele väkisin, pidentää vain paranemisaikaa...Kiitos paljon... kommenttisi oli lohduttava. Kärsivälliyys on hyve.
Kurja tällainen paukama noin näkyvällä paikalla ja ylioppilaaksi tulossa nyt kuun lopussa. Aika pinnallista, täytyy myöntää. :)
- pitkä kokemus
Ei kannata ainakaan yrittää kuivattaa sitä. Kestää vaan kauemmin ennenku lähtee. Olen itse havainnut parhaimmaksi keinoksi antaa patille paljon kosteutta. Se on ollut parhain apu.
- rumaruma
Hei kiitos kommentista... tarkoitatko tuolla kosteudella jotakin kosteusvoidetta vai ihan vaan jotain "saunomista" tai vastaavaa, jossa ihohuokoset aukeavat?
- pitkä kokemuskaikest
rumaruma kirjoitti:
Hei kiitos kommentista... tarkoitatko tuolla kosteudella jotakin kosteusvoidetta vai ihan vaan jotain "saunomista" tai vastaavaa, jossa ihohuokoset aukeavat?
Ihan kunnon kosteuttavaa kosteusvoidetta. Se kuivaaminen vaan jämäyttää sen patin paikalleen. Tein itse juuri sen virheen, että aloin kuivattamaan. Lopulta tajusin rasvata sitä, niin heti alkoi pienemään.
- :;))))))
Tosissaan, puristelemalla et sieltä mitään pihalle saa. Voi mennä muutamia viikkoja, että se lähtee, mutta lähtee kuitenkin. Ei sinusta mitään sarvipäätä ole tulossa... :D
Minulla on aika ajoin noita, nyttenkin ollut korvanlehdessä 3 viikkoa, mutta hitaasti ja varmasti se siittä pienenee ilman mitään ihme konsteja... :)- rumaruma
Ihanaa, kiitos! Tuon juuri halusinkin kuulla, että siinä saattaa mennä muutamia viikkoja, mutta että se kuitenkin lähtee. Olen hoitokeinoja etsiessäni törmännyt kaikenmaailman koteloituneisiin finneihin ja kystiin, jotka saa pois ainoastaan leikkauksella. :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I1183120Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk612795Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro352172Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä1032098Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.1291962Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva441931Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.101172Kristinoppi ja vähäkatekismus:
Luther Lapsikasteesta: "Mitä kaste antaa eli hyödyttää? Kaste vaikuttaa syntien anteeksiantamuksen, vapauttaa kuolemas67984Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville12925Valtuuston puheenjohtaja ei hallitse kokousta
Kemijärven kaupunginvaltuuston puheenjohtaja antoi teatterin pyöriä valtuustossa. Sosialidemokraattien Risto Korkalon pu77880