Muoviton kahvinkeitin

Kohviloi

Olen tullut valistetuksi muovin haitoista. Niistä on paljon tietoa netissä, joten ei tässä sen enempää muuta kuin että kamalia aineista niistä liukenee ja tulee elimistöön.

Nyt tarvitsisin valaistunutta tietoa kahvinkeitosta. Tietääkö joku kahvikissa suositella keitintä, jossa veden kanssa tekemisiin joutuu vain ja ainoastaan lasi tai teräs. Ei missään vaiheessa muovi eikä teflon, ei edes vedenlähtösäiliössä.
Helppokäyttöinen sen pitäisi olla aamuzombielle. Ja helposti puhdistettava. Saa maksaakin, kun on laatu kyseessä.

9

4911

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kohviloi

      Lasin ja teräksen lisäksi saa olla myös keramiikkaa.

    • nnfnxbxkfkdkdkkdkfkx

      Voi olla nykypäivänä vaikea löytää. Mutta keitintä pienemmällä vaivallahan keittää pannukahvit teräksisellä pannulla.

    • voilapsihyvä

      "... muovin haitoista. Niistä on paljon tietoa netissä,...."

      Älä usko ihan kaikkea mitä netistä luet.

      • Anonyymi

    • kahvil

      Kyllä vain muovista on haittaa. Monet muovit sisältävät hormonihäiriköitä, jotka vaikuttavat mm. sitten syövän syntyyn, siittiöiden laatuun ja lisääntymiseen yleensä. Ummista vaan "voilapsihyvä" silmäsi ja älä vaan missään nimessä ota selvää vaan tulee tänne tietämättömänä kommentoimaan ja levitä epätietoisuuttasi eteenpäin.

      Kahvinkeitto on sinällään muovin haittojen kannalta ongelmallista, että kuumuus irroittaa juuri niitä muovin haitallisia kemikaaleja. Itse en ole törmännyt muihin vaihtoehtoihin, kun pannukahviin jos haitallisilta hormonihäriköiltä halutaan välttyä. Toisaalta pannukahvin sanotaan olevan parasta kahvia. Ne jotka pelkäävät pannukahvia sen vuoksi, että se siltää enemmän rasvaa niin tiedoksi: 100g keitettyä pannukahvia sisältää 0.2g rasvaa.

      • xlamm

        Ja vaikuttaa myös mieleen......


    • kunnontyöntekijä
      • Kohviloi

        kunnontyöntekijä, kiitos vihjeestä. Tuo näyttää mielenkiintoiselta. Alaosa ainakin ulkoa näyttää olevan mustaa muovia. Eihän sisäosissa vesi tule kosketuksiin muovin kanssa?


      • Anonyymi

        Sotkuista touhua, suodatinpussi kätevä heittää pois.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      40
      2987
    2. Kaksi tyttöä putosi

      Minkä takia ne tytöt katolle oli kiivenny?
      Helsinki
      70
      2427
    3. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      174
      2314
    4. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      33
      1998
    5. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      18
      1406
    6. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      41
      1356
    7. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      22
      1353
    8. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      13
      1239
    9. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      10
      1234
    10. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      22
      1211
    Aihe