Hei! Löytyiskö täältä kautta ketään jolla olisi lipooma selkäytimessä? Minulla on olkut järkyttävät selkäkivut jo monta vuotta ja nyt magneettikuvassa selvisi että mulla on kyseinen rasvapatti ristiluun alueella ytimen sisällä.Lääkkeet ei auta mutta leikkaamaankaan eivät rupea kun on sen verran paha paikka mennä tonkimaan. Kohtalotovereita?? Onko teitä leikattu vai joudutteko elämään kivun kanssa??
lipooma selkäytimessä
8
1807
Vastaukset
- L.I.Pooma
Se että on leikattu ei todellakaan tarkoita että kivut loppuvat.
- kukka6
Ei varmastikaan lopu mutta onko leikkauksesta ollut mitään apua? Tai voiko esim. Tehdä töitä normaalisti enää? Tässä reilun puoli vuotta olen ollut sairaslomalla ja alkaa pää hajota kun et voi edes siivota normaalisti..
- Kjm76
Hei.vieläkö täältä löytyy lipooman kohtalo toveri?kukka6?
- Anonyymi
kyllä löytyy. jalat on jo aikalailla menny ja kovat selkäkivut jaskuvasti. leikata ei koska ne kasvaa takaisin, on myäs halvaantumisriski. halvaannutaanhan me kuitenkin jossain kohtaa jos niitä ei leikata. kipulaastareita sain joista vähän apua.
- Anonyymi
Nyt vasta muistin tämän viestikejun, laittanut näköjään jo useampi vuosi sitten viestin. Minulta löytyy myös selkäytimen loppuosan fiprolipooma, ilmeisesti harvinainen!? Operoitu katkaisemalla, poistoa ei voi tehdä.
- Anonyymi
mun selkä operaatio tehtii 2003, paljon myöhemmin kipuklinikalla todettii kyseistä
lipoomaa, mutta läkäri soitti ja kyseli mitä oli tuolloin kun leikkuu tehtii, sitä oli jo silloin ja ei kuulemma aiheuta kiputiloja. - Anonyymi
Mulla oli diagnoosina monta vuotta spinaalistenoosi, mutta kun sain lopulta lähetteen leikkaukseen, ortopedi totesi minun olevan liian lihava leikattavaksi ja ettei kivut lähde leikkauksella, vaan täytyy laihduttaa. Toivottavasti laihdun ensin sieltä selkäydinkanavan sisältä,jotta tämä helvetillinen kipu loppuisi.
- Anonyymi
On hyvä tiedostaa myös, että noissa on valtavat riskit ja siksi leikkauksia painotetaan halvausasteen mukaan, koska näihin ei ole mitään lääkkeitä. Merkittävä ylipaino on tosiaan selälle haitta, mutta en tiedä onko superlihavilla sitten rasvaa ihan selkärangankin ympärillä.
Eikä mikään kipulääke tehoo...? Mä oon omassa päässä kummastellut miten jotkut on niin kipulääkeresistenttejä ettei mikään auta vai onko kaikkia lääketyyppejä edes kokeiltu.
Monisairas
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1017423
Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?794964- 794839
- 1324248
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan93028- 522669
- 402561
- 482219
Törkeää toimintaa
Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818102201Suudeltiin unessa viime yönä
Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit211830