santa-Maaria

laivamato

Mitähän anti-foulingia Critobal.Colón, kolonialismin isä, on käyttänyt kun 500-vuotias laiva trooppisilla vesillä on säilynyt? Tai ainakin tunnistettavasti osia?

7

217

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mielenkiintoinen aihe, mutta oliko siitä tarpeellista aloittaa kolme erillistä ketjua?

    • Bossu

      Sieltä on siis löytynyt kivikasa, eikä puuta juuri lainkaan. Sehän voi olla mikä tahansa suunnilleen Santa Marian aikainen alus. Rahastuksen makua. Kas kun eivät löytäneet Nooan arkkia. Suomestahan on löytynyt 1000 vuotta vanhoja hylkyjä. Italiasta löytyi järvestä 100 vuotta sitten pari roomalaisaikaista alusta, mutta ne poltettiin Mussolinin aikoihin.

      • OT: caligulan laivat

        offtopiikkia: Hei, minäpä googletin tämän roomalaisaluksen: puhut varmaan Nemi-järvessä Rooman lähellä uineista kahdesta valtavasta, ylellisestä proomusta jotka Caligula rakensi joskus runsaat parituhatta vuotta sitten, mahdollisesti hallinto-tai virkistyskäyttöön.

        Ne upotettiin parinkymmenen metrin syvyyteen samalla kun Caligula tapettiin, ja niiden olemassaolosta on koko ajan tiedetty. Niitä tutkittiin tarkemmin heti sukelluskellon tultua keksityksi (jo keskiajalla) ja niitä vahingoitettiin peruuttamattomasti muutamassa 1800-1900-luvun nosto-operaatiossa.

        Mussolini, joka samaisti fasistihallintonsa Rooman valtakuntaan halusi alukset esille keinolla millä hyvänsä. Kun muu ei auttanut, järven pintaa laskettiin 20 metriä. Järven rannalle perustettiin museo, johon kerättiin irtaimistoa. En tiedä miten hyvin laivat olisivat kestäneet museoinnin, mutta ne poltettiin II maailmansodassa, ilmeisesti natsien toimesta. Museo on vieläkin olemassa, ilman alkuperäisiä laivoja mutta runsaalla irtaimistolla. Laivoista saatiin paljon tietoa roomalaisten laivanrakennustaidoista. Jos ne olisivat saaneet olla pohjassa, ne olisivat vielä ehjiä.


    • laivamato

      No pirnales, turhaan aloitin, eikä ollut tarkoitus. Moderaatiohenkilöstön sopii siivoilla ylimääräiset pois.

      Itse aiheeseen liittyen, meidän vesissä eikä kai sitten Italian järvissäkään ole niitä laivamatoja niin täällähän waasa-laiwakin on hyvin säilynyt. En muista johtuuko kylmyydestä vai suolattomuudesta? Toisaalta, kun Sarasvatin suistosta löytyi maailman vanhimmaksi arvellun, uponneen kaupungin jäänteet, niin sieltä löytyi 9 000 vuotta vanha puunkappale. Sen perusteella sitten arveltiin että rannalle jäänyt kylä on sittenkin vanhempi. Niin että osaa ne sielläkin.

      Mussuliini nyt teki kaikenlaista turhuutta, mokoma, mutta mikä järki niiden roomalaispaattien polttamisessa oli? Eikös natsit ihailleet Rooman valtakunnan suuruutta, jopa siinä määrin että siitä otettiin vähän mallia.

    • Niinhän sitä väitetään että Itämeri on sikäli ainutlaatuinen vesistö, että hylyt säilyvät täällä poikkeuksellisen hyvin. Kuten totesit, ei laivamatoja, vähäinen suolapitoisuus, eikä merivirtoja tai vuorovesiä.

      Wikipediassa on aiheesta lisää:

      http://fi.wikipedia.org/wiki/Itämeri#Laivahylyt

    • kiinnostavaa

      Sieltä oli kuulemma löytynyt myös riittävästi irtainta että aluksen raato voidaan luotettavasti tunnistaa. Ja sitten hylynryöstäjät olivat heti iskeneet ja vieneet suuren osan tästä irtaimistosta. Saa nähdä mitä on jäänyt jäljelle - myös hylynryöstäjien intressissä on se, että hylky todennetaan Santa Mariaksi.

      On tietysti mahdollista että "hylynryöstäjät" ovat hylyn löytäjiä - kalliin etsintäurakan päätteeksi on kiva jos voi myydä osan kamasta vapailla markkinoilla keräilijöille Se olisi kuitenkin aika epäeettistä - ja Santa Marian löytäminen antaisi varmaan muutenkin nostettta firmalle. Haiti on erittäin korruptoitunut valtio, joten virkamiehet ovat voineet vuotaa sijainnin ja hylyn luonteen ryöstäjille.

      Esineistö nousee aika keskeiseen asemaan kun yritetään todistaa että kysymyksessä on juuri Santa Maria. Puun kappaleista ja ehkä kivistäkin voidaan kenties päätellä että laiva on rakennettu Kataloniassa 1400-luvulla jolloin se voisi olla Kolumbuksen laivastoa.

      Riittäisikö se kumminkaan todisteeksi? Onko todennäköistä että joku muu samaan aikaan ja samassa paikassa rakennettu laiva on myöhemmin lähtenyt amerikoita kohti, tai että laiva on yrittänyt ihan muualle, joutunut tuuliajolle ja merivirrat ovat lopulta kuljettaneet sen Haitin rantaan?

      Uudet kaikuluotaimet ovat kyllä tehokkaita vehkeitä, harvinaisetkin hylyt on nykyään mahdollista paikantaa. Titanic oli yksi tunnetuimmista uuden meriteknologian löydyöstä, ei senkään löytäminen ollut mahdollista ennen.

    • Kaleeri Whydah

      Kaveri joka väittää löytäneensä kolumbuksen lippulaivan, ei olekaan mikään hiutale. Sama jamppa on vuonna 1984 löytänyt ensimmäisen aukottomasti dokumentoidun merirosvolaivan jenkkien itärannikolta, Whydah Galleyn, Musta- Sam Bellamyn kaappaaman ja itselleen sopivaksi muokkaaman orjakaleeerin. Löytö verifioitiin löytyneen laivakellon perusteella. Löytynyt esineistö on tuonut paljon uutta tietoa merirosvojen tavoista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      404
      3391
    2. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      315
      1561
    3. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      110
      1367
    4. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      85
      1359
    5. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1338
    6. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      59
      1286
    7. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      48
      1189
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      81
      1105
    9. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      26
      990
    10. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      34
      893
    Aihe