Laitonta kuitenkin ja hetken aikaa mietin ilmoitanko nuuskanmyynti ketjun nettipoliisille vai suomi24:lle kuten muutkin bisnesketjut.
Toistaiseksi vain suomi24:lle mutten tulevaisuudessa nettipoliisille.
Tosin en tiedä ryhtyykö suomi24 toimiin teidän bisnesten suhteen.
Toistaiseksi vain suomi24:lle mutten tulevaisuudessa nettipoliisille.
Tosin en tiedä ryhtyykö suomi24 toimiin teidän bisnesten suhteen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Hups tuli kaksi kertaa mutta meneepä viesti ainakin perille. :)
Nuuskan ostaminen on kuitenkin täysin laillista. Mikään laki ei kiellä ostetaan nuuskaa -ilmoituksen laittamista. Pikaisesti lukaisin niin tuolla oli ainoastaan laillisia ostoilmoituksia.
Ja myynti-ilmoituksia.
Saahan sitä ilmoittaa. Esim. R-Kioski saa vaikka aprillipäivänä ilmoittaa myyvänsä nuuskaa, eikä silti syyllisty mihinkään rikokseen. Ainoastaan myynti saattaa olla lailla kiellettyä, tosin tässä tapauksessa ei ole moraalista velvollisuutta noudattaa lakia ja voidaan perustellusti sanoa että nuuskan myyntikielto on moraalisesti ja eettisesti niin väärin kuin voi olla. Lainsäätäjät ovat ajatelleet vain tupakka- ja lääketeollisuuden lobbareiden etua nuuskakiellossa. Oikeuden ennakkopäätöstä ei löydy jonka mukaan nuuskan myyjiä oltaisiin rangaistu, joten myyntikielto ei välttämättä ole edes laillinen ja kansalaisten perusoikeuksien mukainen.
http://www.hs.fi/kaupunki/a1391484487136
Hauskaa että mainitsit kioskin.
Korkeimman oikeuden ennakkopäätös vasta ratkaisee, onko tuollainen toiminta laillista vai ei. Nythän käräjäoikeus ja pienet viranomaiset simputtavat nuuskan käyttäjiä ainoana tavoitteenaan edistää savukkeiden polttamista ja myyntiä. Verorahat ainakin on valjastettu ihan väärään tarkoitukseen.
Eikä tupakointipalsta ole mikään osto ja myyntipalsta joten miksette mene virallisille sivuille myymään kerta se on niin laillista.
http://www.valvira.fi/ohjaus_ja_valvonta/tupakka/myynti/tupakkatuotteet_tupakointivalineet_tupakkajaljitelmat_ja_tupakan_vastikkeet/nuuska
Siinä tietoa.
"1.10.2010 alkaen yksityishenkilötkään eivät saa tuoda maahan nuuskaa eivätkä myydä tai muutoin luovuttaa sitä. Maahantuontikielto koskee myös nuuskan hankkimista ja vastaanottamista postitse tai muulla vastaavalla tavalla Suomen ulkopuolelta."
Täsmälleen samat kiellot koskevat myös nikotiininesteitä, kuitenkin siitä on KKO:n päätös olemassa että sitä saa tilata postitse omaan käyttöön. Nuuska ja nikotiininesteet eivät kuitenkaan niin erilaisia aineita ole, savuttomia tupakointituotteita kumpikin, joten voisi myös arvella että nuuskaa tosiasiassa saa täysin laillisesti postitse tilata ja siitä KKO:n päätöksetkin vielä tulevat, jotka ovat linjassa muidenkin savuttomien tupakointituotteiden kanssa.
Jätän nyt tämän palstan tulkitkoon poliisi onko laitonta vai ei.
Tulin tänne hakemaan tukea tupakoinnin lopetukseen mutten arvannut että tämä onkin osto ja myyntipalsta.
Heippa ja hyvästi
Tupakoinnin lopetus on vain paljon helpompaa nuuskan tai sähkötupakan avulla.
Tutkimusten mukaan vain 10% tupakoitsijoista onnistuu lopettamaan nikotiinikorvaushoidolla, mutta loppuosa kyllä tupakoisi hautaan asti jos ei olisi nuuskaa ja sähkötupakkaa.
Okei laitetaanpa koko ketju poliisille kun ylläpito ei reagoi.
Jotkut ovat vielä niin dorkia että ovat käyttäneet samoja sähköposteja mitä jossain deitti-ilmoituksessa. :)
Arvoisa kukkahattutäti 10-4, joko tuli pantua?
Tanskalaista nuuskaa saa vapaasti netistä tilata..myös belgialaista.
Saksalaista ja englantilaista myös...mutta ei ruotsalaista :(
Täysin laillisesti saa tilata myös esim. Mix n Match Liquidsilta 100mg/ml nikotiininestettä, jota imeyttää vaikka K-kaupan energianuuskaan 0,1 ml, niin saa 10mg sisältävän nuuskapussin. Yhdestä pullosta riittää nikotiinia 4 torniin.
Tuo oli hyvä vinkki.Kokeilen pian niin ei tarvitse välttämättä mennä laivaan hakee nuuskaa ja kärsimään krapulaa :)
Nicorexin laadukkaat E-savukkeet ja E-nesteet on nyt saatavissa myös Suomessa.
Soita 358 44 360 1414 tai kirjoita facebookkiin.
Tuotevalikoima:
https://www.facebook.com/nicorexfi?ref=hl